KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
TEMAT: „Wyprawa do lasu” Czesława Miłosza - odkrywamy magię i kolory lasu.
CELE:
Uczeń:
opowiada o świecie przedstawionym w wierszu,
umiejscawia obraz zawarty w wierszu we współczesnych realiach,
wyszukuje w tekście informacji na temat zjawisk przyrodniczych i rozpoznaje je,
wskazuje myśl dotyczącą potęgi przyrody, którą wyraził poeta w wierszu.
METODY PRACY:
dyskusja,
wyszukiwanie informacji w tekście z podręcznika,
burza mózgów,
pogadanka.
FORMY PRACY:
indywidualna, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
podręcznik,
karta pracy z mapą graficzną do uzupełnienia,
fotografie przedstawiające las.
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WPROWADZAJĄCA:
Czynności organizacyjne: sprawdzanie listy obecności.
Oglądanie fotografii przedstawiających las - pogadanka na temat cech charakterystycznych lasu.
FAZA REALIZUJĄCA:
Czytanie wiersza Czesława Miłosza pt. „Wyprawa do lasu” przez nauczyciela.
Pogadanka na temat świata przedstawionego w utworze i odczuć jakie towarzyszą podczas czytania.
Praca w grupach: „Wspomnienia z wyprawy do lasu”- uczniowie opisują las znany im ze szkolnej wycieczki.
Dzielimy uczniów na grupy (maksymalnie po pięć osób w grupie),
podajemy temat pracy i wyjaśniamy go
rozdajemy między grupy fotografie oglądane w fazie wprowadzającej lekcji,
określamy czas na wykonanie zadania (10-15 minut).
Porównywanie świata przedstawionego opisanego podczas pracy w grupach z obrazem poetyckim lasu zawartym w wierszu Czesława Miłosza.
Wypisywanie przez uczniów barw i cech lasu o różnych porach dnia za pomocą mapy graficznej znajdującej się na karcie pracy (zadanie 1).
Ogólna ocena autentyczności ukazanego obrazu poetyckiego - dyskusja między uczniami.
Pytania pomocnicze zadawane przez nauczyciela uczniom: O jakiej porze dnia został opisany las w wierszu? Czy rzeczywiście łatwo zgubić się w lesie?
Pogadanka na temat tego jak ukazany jest człowiek wobec traw i drzew.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
Wnioski z lekcji: korzystając z wyciągniętych przez uczniów założeń i myśli potwierdzamy, że las jest pełen kolorów, które nadają mu szczególnego wyrazu i magii.
Ocena najaktywniejszych uczniów.