Scenariusz pedagogizacji rodziców prowadzonej w formie warsztatów
„Jak walczyć z agresją u dzieci?”
Cele warsztatów:
− zapoznanie rodziców z psychologicznym mechanizmem powstawania agresji u człowieka,
− uświadomienie możliwości podejmowania od najmłodszych lat działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu agresji poprzez właściwe zaspokajanie potrzeb dzieci,
− zapoznanie rodziców z najczęściej występującymi sytuacjami, w których dziecko uczy się agresji, umiejętne eliminowanie takich sytuacji,
− zapoznanie rodziców z przykładami gier i zabaw przeciwko agresji.
Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, rozmowa, dyskusja.
Formy realizacji: praca w grupach, praca zbiorowa, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
− Plansza nr 1 z pytaniem: „Jak walczyć z agresją u dzieci?”,
− Plansza nr 2 prezentująca psychologiczny mechanizm powstawania agresji,
AGRESJA
FRUSTRACJA
POTRZEBA
(niezaspokojona)
− Plansza nr 3 prezentująca podział potrzeb według M. Przetacznikowej.
− Plansza nr 4 z pytaniem: „Gdy mam kłopoty, pecha, „zły dzień”, gdy nie mam humoru, nic nie idzie po mojej myśli − czego oczekuję od innych?”
Literatura:
I. Obuchowska, Agresja u dzieci w perspektywie rozwojowej, „Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze”, nr 9/2000.
R. Portmann, „Gry i zabawy przeciwko agresji”, Wydawnictwo Jedność, Kilce 1999.
M. Przetacznik-Gierowska, G. Makiełło-Jarża, „Podstawy psychologii ogólnej”, WSiP, Warszawa 1989.
W. Szewczuk [red.], „Encyklopedia Psychologii”, Fundacja Innowacja, Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna, Warszawa 1998.
Przebieg warsztatów:
Podział rodziców na grupy.
Wprowadzenie nauczyciela w problematykę warsztatów:
− Prezentacja planszy nr 1,
− Uzasadnienie potrzeby podejmowania problematyki agresji w związku z narastającą falą tego zjawiska u coraz młodszych dzieci.
Poznanie pojęcia i mechanizmu powstawania agresji.
− Próba udzielenia przez poszczególne grupy pisemnej odpowiedzi na pytanie: „Co to jest agresja?”,
− Prezentacja stanowisk przez poszczególne grupy,
− Zapoznanie rodziców z mechanizmem powstawania agresji z wykorzystaniem przez nauczyciela planszy nr 2.
Prezentacja przez nauczyciela planszy nr 3 ukazującej podział potrzeb człowieka według M. Przetacznikowej. Zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa.
− Rozmowa z rodzicami na temat najczęstszych zaniedbań w zakresie zaspokajania potrzeb dzieci jako pierwotnej przyczyny uruchamiania się mechanizmu agresji.
Zapoznanie rodziców z psychologicznym mechanizmem uczenia się agresji.
− Udzielanie przez rodziców odpowiedzi na pytanie: „Jakie zachowania uważam za agresywne?”,
− Rozmowa na temat sytuacji, w których dzieci mogą uczyć się agresji. (niewłaściwe programy telewizyjne, wadliwie funkcjonująca rodzina, wpływy grupy rówieśniczej).
Prezentacja przez nauczyciela planszy nr 4.
− Udzielanie przez grupy rodziców odpowiedzi na postawione pytanie.
Uzyskanie odpowiedzi na pytanie z planszy nr 1 − „Jak walczyć z agresją?” przez podstawienie odpowiedzi rodziców na pytanie z planszy nr 4 pod planszę z pytaniem nr 1.
− Uzyskanie następujących wniosków: Najlepszym sposobem walki z agresją u dzieci jest okazywanie im zrozumienia, akceptacji, cierpliwości, wsparcia, pomocy, empatii, opieki, czułości.
Prezentacja przez nauczyciela przykładów gier i zabaw z dziećmi przeciwko agresji.
Opracowanie Ewa Walkowiak
Nauczycielka nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Łopiennie