Anna Kotula Kim jestem mój temperament


Konspekt lekcji z godziny wychowawczej dla szkoły podstawowej

  1. Cele lekcji: poznawczy - poznanie swojego temperamentu;

wychowawczy - praca nad swoja osobowością.

II. Metoda: pogadanka - uczniowie sami dochodzą do wniosków.

Temat: Kim jestem? - mój temperament, moja osobowość.

Tok lekcji.

1. Nauczyciel rozpoczyna opowiadaniem, krótką historyjką o pewnym zdarzeniu.

Otóż, kiedyś słyszałam o człowieku, który był bardzo silny fizycznie; był wielki, wręcz można powiedzieć, że był olbrzymem. Pewnego razu zwabił do swojego domu czterech chłopców, iż zamknął ich w swojej wielkiej komnacie. Oczywiście olbrzym wybrał sobie takich chłopców, aby każdy z nich był inny, ale nie z wyglądu, a z zachowania.

I tak z tymi chłopcami najpierw porozmawiał, potem zaczął być dla nich niemiły - wręcz ich straszył, a na koniec powiedział, że zostawia ich samych na noc. Odgrażał się, że dopiero rano będą mogli przekonać się o jego sile i bezwzględności. I tak, jak obiecywał zamknął ich i … wyszedł.

  1. Teraz do uczniów należy zakończenie tej historii. Jak ci chłopcy zachowują się na cztery różne sposoby? (dzieci z pomocą nauczyciela uzupełniają tabelę z czterema różnymi sposobami zachowania się w takiej sytuacji); po uzupełnieniu tabeli nauczyciel wpisuje typy chłopców .

Chłopcy

Ich zachowanie

Ich typy

I chłopiec

- płacze; żałuje, że tak krótko żył; rozpacza; itp.

Melancholik

II chłopiec

- nie przejmuje się; nawet opowiada kawały dla rozluźnienia atmosfery; wychodzi z założenia, że jakoś się sprawa rozwiąże sama; itp.

Sangwinik

III chłopiec

- pyta o godzinę; jest znudzony cała sytuacją; nie odzywa się; itp.

flegmatyk

IV chłopiec

- chodzi po komnacie; szuka wyjścia i sposobu ucieczki;

Przygotowuje się do walki z olbrzymem; itp.

choleryk

  1. Po wpisaniu typów chłopców w tabelę, nauczyciel wyjaśnia, że każdy człowiek jest zbliżony do jednego z tych chłopców, czyli z tych temperamentów, bo melancholik, sangwinik, flegmatyk, choleryk to temperamenty, czyli wrodzone cechy człowieka.

  1. Następnie uczniowie robią sobie test na sprawdzenie swojego temperament.

Nauczyciel odczytuje cechy z każdego temperamentu w uczniowie zaznaczają sobie na karteczkach cechy odpowiadające ich osobie pod poszczególną literą, np.

A - sangwinik

B - melancholik

C - choleryk

D - flegmatyk

Melancholik - dusza artystyczna, zdolny do głębokiej refleksji, wierny w przyjaźni

i w miłości, ceni wierność, rozważny w słowach, zastanawia się, nad swoim życiem, umie pocieszać, umie słuchać; skłonny do depresji, przewrażliwiony, pesymista, skupia się na sobie, żyje w ciągłych problemach, zamknięty w sobie, trudny kontakt z innymi, niezadowolony, brak własnego zdania w dużym gronie osób.

Flegmatyk - rozważny, spokojny, wytrwały, wewnętrzna dyscyplina, bezinteresowny

w działaniu, jeśli jest do czegoś przekonany to konsekwentny w działaniu, jako doradca jest bardzo obiektywny, nie lubi się przemęczać, brak energii, skłonny do lenistwa, mała uczuciowość, mało się przejmuje, zamknięty w sobie, nieufny.

Sangwinik - otwarty, szczery, łatwy kontakt z innymi ludźmi, optymista, wrażliwy na cudze potrzeby, łatwo przebacza; powierzchowny, lekkomyślny, słomiany zapał, brak wytrwałości, niekonsekwentny, łatwowierny. Nieodpowiedzialny za słowa, szuka wrażeń, nie lubi samotności.

Choleryk - silna wola, zdecydowany, wytrwały w działaniu, praktyczny, dobry organizator, umie zapalić innych do pracy, cały oddaje się sprawie, wybuchowy; uważa, że zawsze ma racje, nie potrafi przyznać się do błędu, długo pamięta urazy, małocierpliwy, bardziej widzi sprawy, aniżeli człowieka, potrafi zranić słowem, skłonny do działań, aniżeli do refleksji.

  1. Teraz uczniowie policzą sobie cechy, a następnie nauczyciel powie, jaki temperament kryje się za tajemniczymi literami.

  1. Następnie pyta : co to jest osobowość?

Temperament + cechy nabyte = osobowość ( dlatego osobowość kształci się przez całe życie).

  1. Jakie są kierunki pracy nad sobą?

- dla melancholika: wyrabianie optymizmu, skupienie się na problemach innych ludzi, niż tylko na sobie; trzeba go pobudzać do konkretny działań;

- dla flegmatyka - wyrabiać sobie wrażliwość, przełamywać lenistwo;

- dla sangwinika - odpowiedzialność za słowo, systematyczność w działaniu;

- dla choleryka - powinien uczyć się przyznawać innym rację, cierpliwość, powściągliwość słów.

  1. Na czym polega kształcenie osobowości?

- polega na tym ,żeby jak najwięcej nabywać cech pozytywnych, a pozbywać się cech negatywnych swojego temperamentu; w osobowości próbujemy wypracować to, czego w temperamencie nie było.

  1. Wnioski:

- trzeba odkryć, kim się jest;

- nabywać cech „+”; pozbywać się cech „ -”;

- cały czas pracować nad swoją osobowością.

1


