Scenariusz zajęć rozwijających różnorodne aktywności ucznia
Podróże małe i duże po krajach Unii Europejskiej
Temat : Odwiedzamy niektóre państwa należące do Unii Europejskiej.
Cele :
- Kształcenie umiejętności współdziałania i komunikowania się w grupie.
- Zdobywanie wiedzy o państwach Unii Europejskiej.
- Pobudzanie aktywności twórczej.
- Rozwijanie zainteresowań.
Metody :
- ćwiczenia, rozmowa, zabawowa, problemowa, działalność praktyczna.
Środki dydaktyczne :
-mapa Europy, kartoniki z nazwami państw UE, kredki, nożyczki, wkładka Państwa Unii Europejskiej, różne materiały dotyczące U Zgromadzone przez uczniów, kartoniki z literami.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu lekcji
- Swobodne wypowiedzi uczniów na temat :
„Lubisz pracować razem czy osobno? Dlaczego?"
- Sformułowanie wniosku: „RAZEM JEST ŁATWIEJ, SZYBCIEJ I WESELEJ", zapisanie go na tablicy i w zeszytach .
2. Debata „Jakie korzyści niesie współpraca państw w UE?"
Wyjaśnienie pojęć: unia - „związek", „połączenie"; Unia Europejska - „związek państw europejskich".
Ile państw należy do UE?( 27) . Jakie to państwa?
3. Praca z mapą Europy.
- Wskazywanie na mapie państw należących do UE i pokolorowanie konturów tych państw na rozdanych uczniom mapkach ( mapa Europy )
- Pozostali uczniowie wyszukują nazwę państwa na swojej karcie i zapisują nazwę jego stolicy.
- Odszukaj Polskę i pokoloruj ją na biało-czerwono, a pozostałe państwa UE innym kolorem.
4. Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy i rozdaje im kartoniki z literami.
Następnie uczniowie wśród nazw krajów UE wyszukują te, które zaczynają się taką literą, jaką otrzymali.
Dzieci sprawdzają położenie wybranych krajów na mapie konturowej Europy. Wymieniają nazwy państw sąsiadujących z tymi krajami, podają nazwy krajów położonych między danymi krajami.
- Dlaczego tyle państw przystępuje do UE?
Nawiązanie do sformułowanego na początku lekcji wniosku.
( RAZEM JEST ŁATWIEJ, SZYBCIEJ I WESELEJ)
5. Wymienienie symboli UE przez analogię do symboli naszego kraju:
- Jakie znacie symbole Polski (krótkie wypowiedzi na temat polskiego hymnu, godła, flagi i waluty).
- UE też ma swoje symbole (hymn, flaga, pieniądze).
8 grudnia 1955 r. Rada Europy przyjęła oficjalną flagę - 12 gwiazd w miejscu godzin na tarczy zegara. Barwa chabrowa jest symbolem nieba, świecące gwiazdy mogą symbolizować ludy Europy, a zamknięty krąg - jedność między narodami.
6. Każdy uczeń tnie swoją kartę na 30 części ( tak, jak podzielona jest część z nazwami i ich stolicami).Na sygnał wszyscy układają z części mapę Europy.
7. Każdy uczeń układa nazwy państw UE według alfabetu, następnie wyszukuje litery alfabetu na które nie ma nazw państw w UE.
LICZENIE:
- Ile jest nazw zaczynających się taką samą literą?
- Na jaką literę jest najwięcej państw?
8. Odczytanie hasła z „plątaninki" literowej w celu odgadnięcia tytułu hymnu UE: „Oda do radości"
- Kto jest kompozytorem „Ody do radości"?
Odczytanie przez nauczyciela i kilkukrotne powtórzenie przez dzieci rymowanki:
Hymn Unii Europejskiej
niejedna gościła scena
to „Oda do radości"
Ludwika van Beethovena.
10. Odsłuchanie hymnu UE
11. Prezentacja flagi UE (flaga UE).
- Co przedstawia flaga UE?
- Co może oznaczać liczba 12 gwiazd?
krąg - jedność między narodami.
Liczba 12 gwiazd może także oznaczać:
- godziny zegara
- znaki zodiaku
- miesiące
- Jaki kolor dominuje na fladze UE?
10. Malowanie przez uczniów flagi UE.
1992 r. po wejściu w życie Traktatu o Unii Europejskiej - Traktatu z Maastricht - stała się flagą Unii Europejskiej
11. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że symbol euro podobny jest do greckiej litery epsilon. Kojarzy się też z pierwszą literą słowa „Europa". Podwójna linia oznacza, że waluta jest bardzo stabilna.
- Oglądanie monet i banknotów euro (banknoty i monety w euro i w złotówkach)
12. Uczniowie podkreślają właściwą odpowiedź.
1. Liczba gwiazd symbolizuje:
a) 12 państw członkowskich Unii Europejskiej
b) liczbę doskonałą, magiczną
2. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej każde z 25 państw:
a) zachowuje swą flagę narodową
b) musi zrezygnować ze swojej flagi .