Scenariusz uroczystości środowiskowej Święto Rodziny


Scenariusz

uroczystości środowiskowej pt. ,,Święto Rodziny”

z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca.

Termin uroczystości: 1 czerwca 2007

Uczestnicy: zaproszeni chętni rodzice wszystkich wychowanków ZPO w Paprotni, uczniowie i przedszkolaki, dyrektor placówki.

Organizatorzy: wg. harmonogramu imprez szkolnych M. Grządka i W. Pełka.

Czas trwania: ok. 4 godzin.

Opracowanie scenariusza: Marzena Grządka

Cele:

-rozwijanie więzi emocjonalnej z rodziną,

-kształtowanie umiejętności zachowania się w czasie wystąpień publicznych,

-wdrażanie do reprezentowania szkoły podczas różnych uroczystości,

-realizacja elementów Szkolnego programu Wychowawczego poprzez właściwe ukierunkowanie działań pozalekcyjnych uczniów,

-zachęcanie uczniów do wielostronnej działalności na rzecz innych,

-wzmacnianie pozycji szkoły w środowisku, jako centrum kultury.

Czynności przygotowawcze:

1.Przygotowanie repertuaru wierszy, piosenek, tańców itp. jako materiałów do prezentacji.

2.Ustalenie kolejności działań.

3.Uzgodnienie terminu.

4.Opracowanie szczegółowego scenariusza.

5.Przygotowanie listy gości zaproszonych oraz zaproszeń.

6.Wykonanie upominków, zakup kwiatów dla zaproszonych rodziców.

7.Przygotowanie gazetki okolicznościowej oraz dekoracji.

8.Zorganizowanie poczęstunku i ogniska

9.Zebranie pomysłów konkursów i chętnych do zabaw ruchowych.

10.Przydział konkretnych zadań poszczególnym osobom.

11.Umówienie się z przedstawicielem handlowym w sprawie wystawienia stoiska z książkami lub zdobycie strojów do prezentacji ,,jednolitego stroju szkolnego”.

Decyzją organizatorów i uczniów oraz rodziców postanowiono,

że ,,Święto Rodziny” będzie miało charakter dwuczęściowy:

I . Część artystyczna w wykonaniu wychowanków ZPO.

II . Część sportowo-rekreacyjna (wspólne zabawy rodziców z dziećmi

zakończone ogniskiem).

Zwyczajem naszej placówki w tego typu uroczystości włączają się też aktywnie dzieci

z przedszkola. Tak było i tym razem . Ich występ rozpoczął imprezę, a przygotowali oni pod okiem p. W. Pełki ,,Królewnę Śnieżkę”. Występy dzieci grupy przedszkolnej zawiera odrębny scenariusz.

Dekorację stanowią prace dzieci wykonane wcześniej w ramach zajęć dydaktycznych lub pozalekcyjnych. Są to portrety rodziców zamocowane spinaczami do sznurka, fotograficzne prezentacje przygotowane przez starszych uczniów, których bohaterami są rodzice pod hasłem ,,Rodzice też byli dziećmi”, duży transparent z napisem: Niechaj żyją nam Rodzice

Szczęścia im życzymy, Niech Wam słonko zawsze świeci, Miejcie pociechę ze swych dzieci” i na środku napis ,,Familiada”. Salę ozdabiają kwiaty sztuczne oraz żywe ustawione

w wazonach-przygotowane do późniejszego wręczenia. Są to stałe elementy. Oprócz tego przedszkole przygotowało dekorację tematycznie związaną ze swoim przedstawieniem podobnie jak każda klasa opracowała scenografię dla swojego występu, którą ustawiają w trakcie przerywnika muzycznego lub śpiewu chórku szkolnego. Wcześniej uczniowie przygotowali stoły dla zaproszonych gości przyozdobione bukiecikami żywych kwiatów oraz kwiatami wykonanymi z serwetek kolorystycznie dobranymi z wystrojem sali i gazetki okolicznościowej.

W trakcie trwania części artystycznej wyznaczone wcześniej osoby przygotowują ognisko, ,,szwedzki stół”, napoje na terenie przyszkolnym.

Przebieg części I

(artystycznej w wykonaniu uczniów SP w Paprotni).

Na środek sali wychodzi ucz. kl. VI i recytuje motto uroczystości- w tle cichy śpiew chórku

,,...Dom rodzinny - miejsce święte.

Gdzie Matka uosobienie ciszy,

pokoju, wyrozumiałości i słodyczy.

Gdzie Ojciec- opiekun, obrońca -

ten mądry, rozważny, który wszystko wie,

wszystko może.

Gdzie dzieci- iskry słońca.

Dom rodzinny- szkoła życia. (...)

(ks. Mieczysław Maliński)

Następnie dwoje dzieci z kl. II wita zaproszonych gości, a po nich chórek śpiewa na melodię krakowiaka.

Uczeń I

Zebrali się nasi rodzice i usiedli w rzędzie,

Czekają jaka uroczystość będzie.

A więc przyszedł mój tatuś i Twoja mamusia,

Jest Zosi tata, Kasi oraz Kubusia.

Każde z dzieci, każdy z rodziców

Dobrze to pamięta,

Że się wszyscy tu zebrali dla Szkolnego Rodzinnego Święta.

Zawołajmy wszyscy razem,

Ile kto ma siły:

Niechaj żyją nam Rodzice

Szczęścia im życzymy!

Uczeń II

Z grzeczniutkim ukłonem,

z uśmiechem radości,

Witamy tu zebranych gości.

Chcemy Wam zaśpiewać,

i zatańczyć ładnie.

Proszę się nie gniewać,

jeśli źle wypadnie.

Bo my nie artyści,

tylko małe dzieci.

Ale cieszyć nas będzie,

gdy brawo poleci.

Śpiewają:

Witajcie nam goście, witajcie nam mili.

Bardzo się cieszymy, żeście tu przybyli.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Mamy, Dzień Taty.

Będą pocałunki, życzenia i kwiaty.

WYSTĘP PRZEDSZKOLAKÓW (odrębny scenariusz)

Konferansjer:

Na dzisiejsze święto każda z klas przygotowała krótkie scenki ,wiersze i piosenki, aby uczcić Rodziców. Występ przed przedszkolakami rozpoczęły ucz. kl. II i w dalszej kolejności proszę, żeby drugoklasiści zaprezentowali się przed swoimi Rodzicami.

Scenka w ich wykonaniu

,,Gdzie jest mama?”

(Na scenie z boku stoi wiadro, obok krzesło, a na nim miska.)

Dziecko I: Gdzie jest mama?

Dziecko II: Przy pompie.

Dziecko III: Co robi?

Dziecko IV: Dzieci kąpie.

Dziecko V: To duże-wpadło w kałużę.

Dziecko VI: To średnie- wlazło do psiej miski.

Dziecko VII: A to małe, najmniejsze ze wszystkich umazało się błotem.

Wszyscy: Ale mama ma robotę!

Dziecko I: -mamo zapnij mi guziki!

Dziecko II: -mamo, wciągnij mi buciki!

Dziecko III: -mamo, zawiąż sznurowadło!

Dziecko IV: -mamo, podnieś, bo coś spadło!

Dziecko V: -mamo, przynieś mi łyżeczkę!

Dziecko VI: -mamo, popraw poduszeczkę!

Wszyscy: We dnie, w nocy, wieczór, rano, ciągle tylko

-pomóż mamo!

Za to beczeć umie sam...

Znasz takiego? Bo ja znam.

Skecz ,,Zaczynamy dręczyć Mamy”

( Na scenie mama krzątająca się przy gotowaniu)

Narrator: Gdy ze szkoły wracamy, zaczynamy dręczyć mamy.

Dziecko: Dzień dobry mamo, wróciłem ze szkoły!

Mama: Dzień dobry synku, co tam u ciebie? Idź umyj ręce!

Dziecko: Nie chce mi się . Nie mam czasu!

Głodny jestem. Nie zjem zupy.! Co tak dużo? Nie lubię tego!

Mama: No dobrze, dobrze. Zjedz chociaż trochę, przecież byłeś głodny.

Co było w szkole?

Dziecko: Nic ciekawego. (po chwili) Mamo, nudzi mi się!

Mama: Idź odrób lekcje!

Dziecko: Nie mamy nic zadane.

Mama: A może jednak zajrzysz do książek i się pouczysz?

Dziecko: Potem, potem. Mamo, gdzie jest piłka? Gdzie koszulka?

Przyszyj guzik! Daj mi jabłko! Daj cukierka! Daj na loda!

Kup mi gumę mamo, mamo...

Narrator: A co będzie, co się stanie, gdy zbuntują się nasze mamy i powiedzą:

Mama: Więcej dręczyć się nie damy! Teraz my Was pomęczymy,

dziurę w brzuchu wywiercimy. Zrób kanapkę, przyszyj guzik,

powiedz wiersz, bo mi się nudzi. Podaj zupę, daj mi ciasto,

przynieś chleb, a teraz masło. Daj mi kapcie, cicho posiedź.

Mój kochany, tam jest torba, weź makaron i zrób obiad.

Dziecko: Co to będzie? Co to będzie?

Wszyscy: Nic, a nic tak powinno czasem być.

Konferansjer:

Nasi rodzice są zapracowani, ciągle gdzieś się śpieszą. Nie wszystkim to się podoba. Oto historia pewnej Mamy i jej synka w wykonaniu ucz. kl. I, która moim zdaniem przypomina codzienność w wielu rodzinach.

Na scenie pojawia się Mama ciągnąc za rękę chłopczyka, potrząsa nim, lekko popycha mówiąc:

Mama:


Szybko, zbudź się, szybko wstawaj!

Szybko, szybko stygnie kawa!

Szybko zęby myj i ręce!

Szybko światło zgaś w łazience!

Szybko tata na nas czeka!

Szybko tramwaj nam ucieka!

Szybko, szybko, bez hałasu!

Szybko, szybko, nie ma czasu! (schodzi ze sceny)

Chłopiec-(zostaje sam i mówi zrezygnowanym głosem)

Na nic nigdy nie ma czasu... (rozmarza się)

A ja chciałbym przez kałuże ,

iść godzinę albo dłużej.

Trzy godziny lizać lody, gapić się na samochody.

I na deszcz co leci z góry, i na żaby i na chmury.

Cały dzień się w wannie chlapać,

i motyle żółte łapać,

Albo z błota lepić kule i nie śpieszyć się w ogóle...

Chciałbym wszystko robić wolno, ale mi nie wolno!

Wchodzi mama i szarpiąc chłopca mówi:

No chodźże wreszcie, szybko!

Konferansjer:

Oto inna scenka obrazująca mamusie również w wykonaniu uczennic klasy I

pt. ,,Dwie mamy”.

Narrator: Czy słoneczko, czy wiaterek,

Chodzą mamy na spacerek.

Z przeciwnych stron sali wychodzą mamy i zderzają się wózkami

Mama I: -Dzień dobry! Jak tam córeczka?

Mama II: -Dziękuję. Jest bardzo grzeczna. A jak tam pani synek?

Mama I: Niegrzeczny odrobinę.

Mamy: razem, kiwają głowami

Aha!, aha!, aha!

Odchodzą z wózkami w przeciwne strony

Narrator: Wózki mi się podobały, lecz te mamy takie małe...?

Mamy wpadają na siebie znowu

Mama II: Jak synek?

Mama I: Jak córeczka?

Mama II: Wypiła butelkę mleczka.

Mama I: Co? Jedną ? A mój dwie! I jeszcze kaszkę zje! I kaszkę i kotlety!.

Bo ma straszny apetyt!

Mamy: razem, kiwają głowami i odchodzą

Aha!, aha!, aha!

Narrator: Oj, to już zupełnie źle.

Czy niemowlak tyle zje?

Mamy wpadają na siebie znowu

Mama II: Co z synkiem? Jakie wieści?

Mama I: Już w wózku się nie mieści! O mamę ciągle pyta...

Mama II: A moja książki czyta.!!!

Mama I: Akurat! Trala la ! A mój na trąbce gra!

Obrażone odchodzą w przeciwne strony, zapominając o wózkach.

Narrator: jak się mamy posprzeczały, to o wózkach zapomniały.

Ładna sprawa...ładna sprawa

Mamy podbiegają do wózków

Mamy razem :Bo to przecież jest zabawa!

A w tych wózkach zamiast dzieci

Misie z pluszu leżą przecież!

Wyjmują misie z wózków i pokazują publiczności.

Piosenka chóru ,,Nie zadzieraj nosa” na zakończenie scenki.

Konferansjer:

Każdy jakiś zawód ma , swoją pracę dobrze zna- jak mówią słowa piosenki każda mama jest kucharką. Co z tego wynika pokaże scenka III przygotowana przez pierwszoklasistów.

Klasa-uczniowie podzieleni na dwie grupy:

I grupa śpiewa refren piosenki ,,Zawody” -Wesoła szkoła kl. I.

II grupa wchodzi przygotowując się do inscenizacji.

Podobnie przy zakończeniu:

I grupa śpiewa piosenkę ,,Niezwykła kucharka”

II grupa schodzi ze sceny zabierając ze sobą przedmioty wykorzystane w przedstawieniu.

,,Sześć kucharek”

Na stole garnek. Dookoła stoi 6 kucharek z dużymi drewnianymi łyżkami

Narrator: Sześć kucharek rozgadanych,

miało łyżek sześć drewnianych,

Ale one nie mieszały,

Tylko stały i gadały.

A jak mały dosyć stania,

To siadały do gadania.

Kucharka I: Ja wam powiem o pogodzie... ach o pogodzie!

Kucharka II: Ja o strojach i o modzie, ach o modzie.

Wstaje i przymierza szalik, który wpada do garnka.

Razem: Oj, co to za kucharka,

szalik jej wpadł do garnka.

Kucharka III: Jejku! Jaka piękna bajka!

Kucharka IV: Lepiej wody wlej do garnka!

Kucharka III: Ja? Dlaczego ja ? Lepiej ty!

A ja wrzucę kluski trzy!

Razem Patrzcie! Patrzcie, co zrobiła książkę w zupie utopiła!

Kucharka V: Ram tam tam! Ram tam tam!

Ja na rondlu łyżką gram!

Kucharka VI: A mnie strasznie boli głowa!

Czy ta zupa już gotowa?

Narrator: Zupa? Zupy nie ma wcale!

Jest natomiast jakiś szalik!

Jakaś książka z obrazkami....

Co tu jeść? Powiedzcie sami!

Razem : Nic. Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść!

Piosenka ,,Niezwykła kucharka” ,,Wesoła szkoła” klasa I

Konferansjer:

Zakończyła swoje popisy najmłodsza z klas. Teraz kolej na trzecioklasistów. Ci, nieco więcej uwagi poświęcą partnerom naszych Mam.

Uczeń I

Mama jest najważniejsza,

ale na drogach świata,

Razem z nią towarzyszy dzieciom-

przyjaciel mamy- tata.

Uczeń z uczennicą

-Co się tutaj dzieje?

Znów się spotykamy?

Przecież jakiś czas temu było święto mamy!

-Było oczywiście- wszyscy się zgadzamy

Ale kto powiedział, że wszystko dla mamy!

Czy tylko mamusię kolega posiada?

O tatusiu również pamiętać wypada!

-To wszystko dla taty?

A teraz rozumiem!

Ale ja żadnego wierszyka nie umiem!

-Nie martw się Tomeczku!

Wiersz nie najważniejszy

Ważne byś dla taty

Od dziś był grzeczniejszy!

A o swoim tacie też pomyśl czasami

A zamiast wierszyka zaśpiewaj wraz z nami.

Piosenka ,,Tata jest dobry na wszystko”

Uczeń II

Mój tata jest stolarzem,

Świerkiem pachną mu ręce,

oczy ma takie jak niebo

błękitniejące nad miastem.

Uczeń III

Mój tata zna wszystkie drzewa,

Ze słoi oblicza lata,

Z koloru rozpoznaje,

które grab, a które akacja.

Uczeń IV

To on nauczył mnie kochać

Deski złociste we wzory,

Bo w każdym kawałku drewna

Leśne serce bije pod korą.

Uczeń V

Tylu Ojców, tylu Tatów-

Ile jest na świecie kwiatów...

Każdy w naszym sercu mieszka,

Choć nas czasem troszkę beszta.

Uczeń VI

Tatę wielkiego narysować trzeba,

Choćbyś rysować miał cały dzień.

Niech jak szczyt góry sięga do nieba,

Niech jak dąb rzuca ogromny cień.

Uczeń VII

Tato podobny jest do olbrzyma,

Co na ramionach cały dom trzyma,

A że jest droższy ci od skarbu,

Namaluj tatę złotą farbą.

Uczeń VIII

Mama bardzo często tatę zastępuje,

Zamiast taty mama dziećmi się zajmuje,

Bo ojcowie cały dzień spędzają w pracy

I nie zawsze dla nas dzieci mają czas.

Piosenka pt. ,,Kochamy Was”- śpiewają wszyscy trzecioklasiści na zakończenie swojej prezentacji.

Czy Wy wiecie moi mili

czy Wy wiecie

Ile Mam i Ojców

jest na całym świecie.

Właśnie wielkie święto

Dzisiaj swoje mają

Więc dzieciaki im

Piosenkę śpiewać chcą.

Ref. Kochamy Was

Kochamy całym sercem.

I radości chcemy dać

Wam jak najwięcej

Konferansjer:

Czym chcą dzieci zaskoczyć swoich rodziców w tym szczególnym dniu, dowiemy się ze scenki pt. ,,Święto Mamy”.

Piosenka ,,Prząśniczki” w wykonaniu chórku szkolnego.

Konferansjer:

Przeszła kolej na klasę IV i V. Przygotowali oni inscenizację ,,Jak mama została królewną”.

Uczeń I

Uśmiechnijcie się rodzice

My teatrzyk dzisiaj gramy

Dla wszystkich Was na świecie

Każdy oddzielnie dla swojej Mamy.

Przedstawienie ,,Jak mama została królewną” wzbogacone piosenką pt. ,,Tam w dolinie” oraz indywidualnym śpiewem na dwa głosy ,,O Mamo droga”, ,,O Tato drogi” na zakończenie przedstawienia. Oprócz tego w trakcie scenki ścielenia łóżka mamy uczennica

kl. I gra na instrumencie fragment piosenki ,,Kolorowe kredki”

Uczeń II

Każda mama może zostać ,,mamą roku”!

Każda mama jest już mamą wielu lat!

Może dzisiaj wszystkim mamom tytuł dać?!

-Moja mama tytuł mamy roku ma,

bo mnie kocha i kaprysy moje zna!

A ja mamie swojej dam medal za odwagę ,

No i za męstwo.

O! Bo mama jest odważna tak jak nikt!

Mężnie znosi ,,muchy w nosie”,

Nasze kłótnie, kapryszenie przy jedzeniu,

Każde nie!

Wciąż tłumaczy, wciąż rozmawia,

Wszystko wie!.

Scenariusz sztuki ,,Jak Mama została królewną” zawarty jest w odrębnym scenariuszu , gdyż zaczerpnęłam go w całości z książki ,,Kurtyna w górę” (praca zbiorowa)

Konferansjer:

Jak głosi hasło gazetki nasi rodzice też kiedyś byli dziećmi. Mieli swoje problemy tak jak my teraz. Czasem kłócili się ze swoimi rodzicami, zdarzało się im nieszczęśliwie zakochać itp. Najstarsi uczniowie naszej szkoły przygotowali scenkę, która być może przypomni rodzicom ich młodzieńcze lata albo pozwoli dostrzec podobieństwa w postaciach, które zagrają w historii z podwórka-Romeo i Julia ,,Cóż wiemy o miłości”.

Uczeń I

Nasza mama była kiedyś mała ,

Prawda jak to niedorzecznie brzmi.

Do kredensu na palcach sięgała,

Nie umiała otworzyć drzwi.

Uczeń II

To dotyczy także taty,

Miał na spodniach same łaty.

Lecz mijały lata...

I wciąż przystojniejszy stawał się tata.

Uczeń III

Spotkał kiedyś tata moją mamusię,

babci kochaną, jedyną córusię.

I odtąd są już zawsze razem,

A my jesteśmy tego związku wyrazem.

Wprowadzeniem do inscenizacji ,,Romeo i Julia” jest piosenka ,,Nie zakocham się” śpiewana indywidualnie przez ucz. klasy V. W przerwie między aktami inna uczennica klasy IV śpiewa piosenkę ,,Ty pójdziesz górą...”

Tekst sztuki ,,Romeo i Julia” zawarty jest na odrębnych kartac, gdyż skorzystałam z gotowego scenariusza opracowanego przez mgr E. Domszy nauczycielkę języka polskiego w Ostrowie, a zawartego na płytach ,,Mawi”.

Konferansjer:

Na zakończenie klasa IV i V zaprezentuje teleturniej rodzinny.

,,Familiada”

Osoby:

Prowadząca,

Mama Renata,

Mama Ania,

Mama Magda,

Mama Marta,

Tata Marian,

Tata Tadek,

Tata Mirek,

Tata Jan.

Prowadzący:

-Dzień dobry Państwu. Spotykamy się w wydaniu specjalnym Familiady z okazji Dnia Matki i Ojca. Dlatego mam przyjemność przedstawić dwie drużyny.

Prowadząca podchodzi do drużyny mam, wita się.

Oto drużyna pań z uliczki

Mamy śpiewają piosenkę ,,Stokrotka”

Mama Renata:

Ciężko pracuję, gotuję i sprzątam,

pierwsza wstaję raniutko, cały dzień się krzątam.

Mama Ania:

Pokrzyczę czasem, przyznaję niestety,

ale wprost fenomenalne robię omlety.

Mama Magda:

A ja jestem jeszcze całkiem młoda,

chodzę na wycieczki czy deszcz czy pogoda.

Mama Marta:

Dla mnie wesoły jest świat

i wcale nie mam stu lat.

Zobaczcie sami

Zatańczę disco z tatusiami.

Prowadzący:

Wracamy do naszej Familiady.

Przedstawiam Państwu drużynę Panów z uliczki w Barcelonie.

Piosenka - ,,Szła dzieweczka”

Prowadzący:

Proszę tatusiów o przedstawienie się.

Tata Marian:

Jestem tata Marian, umiem tyle,

że uwierzyć trudno w to.

Czego dotknę się na chwilę

Jak zegarek będzie szło.

Tata Tadek:

A ja jestem tata Tadek

ze mną sprzątanie jest pyszną zabawą

szczotka raz tańczy w lewo, raz w prawo,

jakby tańczyła ze mną walczyka.

Tata Mirek

A ja jestem tata Mirek,

Taki dobry duszek,

Już od samego rana biorę dzieci na kolana.

Uczę je jeździć na rowerze

Mówię im kiedy ryba najlepiej bierze

I chociaż mam okrągły brzuszek

Zawsze naprawię zabawkę i pójdę na huśtawkę.

Tata Romek

A ja jestem tata Romek

mam na przedmieściu domek

a w domu światło, wodę i gaz

odpowiem dzisiaj jeszcze nie raz.

Prowadzący:

Dziękuję za prezentację.

Przystępujemy do zadawania pytań i udzielania odpowiedzi. Na pytania, które padną odpowiedzi w całym programie, odpowiedziało sto losowo wybranych osób. Teraz Wasza kolej szanowne mamy i tatusiowie. Po każdym pytaniu drużyna otrzyma punkt, jeżeli wśród udzielonych odpowiedzi będzie ta prawidłowa. Wygraną będzie kosz słodyczy. A zatem zaczynamy. Pierwsze pytanie dla tatusiów.

Jakie nogi ma kłamstwo?

Tata Marian:

-długie,

Tata Mirek

-krzywe,

Tata Tadek

-zgrabne,

Tata Romek

-czyste.

Prowadzący:

Ponieważ nie padła prawidłowa odpowiedź proszę mamy o naradzenie się.

Mamy się naradzają następnie mama Renata odpowiada

-krótkie. (oklaski w tle)

Prowadzący:

Jest jeden zero dla mam i pytanie dla nich: Co by było, gdyby mama wąsy miała?

Mama Renata:

-to by się goliła.

Prowadzący:

Niestety nie.

Mama Ania:

-to by spódnic nie nosiła.

Prowadzący:

Niestety nie

Mama Magda długo się zastanawia, ale nie odpowiada.

Prowadzący:

Czas minął.

Mama Marta:

-to by tatą była.

Prowadzący:

Mama odpowiedziała dobrze! Dwa zero dla mam.

Pytanie dla tatusiów. Co zrobiła baba, kiedy nie miała kłopotu?

Tata Marian:

-zmartwiła się,

Prowadzący:

Niestety nie.

Tata Tadek:

-skakała do góry z radości.

Prowadzący:

Niestety nie.

Tata Mirek:

-poszła do sklepu.

Prowadzący:

Niestety nie.

Tata Romek

-kupiła sobie prosię.

Prowadzący:

Tak. Dziadek Romek ma rację Gdy baba nie miała kłopotu, to kupiła sobie prosię. Punkt dla drużyny tatusiów! A zatem dwa jeden dla mam. Pytanie dla mam. Jak mama tacie, tak...

Mama Renata:

-synek mamie,

Prowadzący:

Niestety nie.

Mama Ania:

-tata tacie,

Prowadzący:

Niestety nie.

Mama Magda:

-tata mamie.

Prowadzący:

Brawo, mama Magda i cała drużyna mam. Trzy jeden dla mam. Pragnę teraz zadedykować wszystkim tu zebranym piosenkę ,,Kesera sera”(Chór śpiewa piosenkę).

Powracamy do zabawy. Pytanie dla tatusiów: Proszę dokończyć zdanie: Kto się lubi..

Tata Marian:

-ten się chlubi,

Tata Tadek:

-ten się gubi,

Tata Mirek:

-ten się chwali,

Tata Romek:

-ten się czubi.

Prowadzący:

Brawo dla taty Romka. Zdobyliście punkt. Jest trzy dwa dla mam. Kolej na pytanie dla mam. Trzeba dokończyć: Góra z górą się nie zejdzie...

Mama Renata:

-bo jedna obok drugiej przejdzie.

Mama Ania:

-bo góry nóg nie mają,

Mama Magda:

-bo góry są daleko,

Mama Marta:

-bo ja wolę morze.

Prowadzący:

Ponieważ mamy źle odpowiedziały proszę o odpowiedź tatusiów.

Tata Marian : po naradzie:

-ale mama z tatą zawsze.

Prowadzący:

Brawo ,trzy trzy dla obu drużyn. Kolejne pytanie dla tatusiów. Proszę dokończyć zdanie: Wszystko dobre, co...

Tata Marian:

-co tata ugotuje,

Tata Tadek:

-co mądrym człowieka czyni,

Tata Mirek nie odpowiada.

Prowadzący:

Czas minął.

Tata Romek nie odpowiada.

Prowadzący:

Czas minął. Ponieważ tatusiowie nie odpowiedzieli, proszę mamy o naradę.

Mama Renata odpowiada:

-co się dobrze kończy.

Prowadzący:

Cztery trzy dla mam. Na kolejne pytanie odpowiadają mamy. Jaka woda brzegi rwie?

Mama Renata:

-zimna,

Mama Ania:

-gorąca,

Mama Magda:

-mineralna,

Mama Marta:

-górska.

Prowadzący:

Niestety nie, proszę o odpowiedź tatusiów.

Tata Mirek po naradzie:

-cicha.

Prowadzący:

Brawo, remis cztery, cztery. Zwycięzcami dzisiejszego wydania specjalnego Familiady są obie drużyny. Proszę drużyny o podjęcie decyzji o przekazaniu nagrody.

Wspólna narada obu drużyn.

Mama Marta:

Jednogłośną decyzją obu drużyn wygraną przekazujemy wszystkim tu obecnym rodzicom.

Zostaje wniesiony kosz ze słodyczami. Wybrani uczniowie częstują gości. Pozostali uczniowie biorą kwiaty z wazonów i wszyscy ustawiają się w literę V. Przed nimi staje trójka dzieci:

Uczeń I na zakończenie

Wszystkim kochanym rodzicom,

Życzę dużo lat zdrowia.

Żeby pociechą im byli,

Najpierw dzieci potem wnukowie.

Uczeń II na zakończenie

Również Wasz synek maleńki,

Życzenia Rodzicom składa.

Co tylko najdroższego,

W serduszku dziś posiada

Uczeń III na zakończenie

Szczęście dla domu naszego,

I dużo dużo radości.

Niech w nim dostatek i spokój,

I wspólna miłość zagości.

Krótko Rodzice Wam winszujemy,

Bo Wy wiecie co zawsze czujemy.

Niech Wam słonko zawsze świeci,

Miejcie pociechę ze swych dzieci.

Wspólne odśpiewanie ,,Sto lat” przy akompaniamencie granym przez uczennicę klasy I.

Wręczenie kwiatów i wykonanych własnoręcznie przez uczniów upominków.

Konferansjer:

W imieniu wszystkich przygotowujących dzisiejszą uroczystość dziękuję za uwagę, zapraszam do częstowania się słodkościami oraz obejrzenia układów tanecznych przygotowanych przez uczniów.

W trakcie trwania poczęstunku dzieci młodsze tańczą poleczkę natomiast starsze z zespołu ,,Paprotki” układ taneczny do piosenki ,,Kanikuły”

PREZENTACJA STROJU SZKOLNEGO ZAPROPONOWANEGO PRZEZ FIRMĘ ,,MAREX”.

Wybrani wcześniej uczniowie przy piosence urządzają pokaz strojów szkolnych. Przechodzą między rodzicami, by zebrani mogli dotknąć materiał, z którego uszyte zostały mundurki.

Przebieg części II;

sportowo-rekreacyjnej

Piosenka chóru szkolnego stworzonego na potrzeby tej uroczystości pt. ,,Zabawa z rodziną” na melodię ,,Hej sokoły”.

1. Dziś w placówce wielkie święto,

Mama z buzią uśmiechniętą.

Tata też zadowolony,

Śle uśmiechy w różne strony.

Ref. Hej, hej, hej rodzina

W placówce zabawę zaczyna.

Mama, tata, syn i córka,

Bukiet kwiatów i laurka.

2. Dzieci pięknie wystąpiły

i rodzicom życzenia złożyły.

Teraz mama ,tata się zabawią

Swoim dzieciom radość sprawią.

Ref. Hej, hej, hej rodzina...

3.Dzień rodziny dzisiaj mamy,

i piosenkę tę śpiewamy.

Śpiew, konkursy, gry sportowe,

Wszystko czeka już gotowe.

Ref. Hej, hej, hej rodzina....

Następuje 5 minutowa przerwa w trakcie której istnieje możliwość zmiany garderoby itp.

Wszyscy zebrani zostają poproszeni o zgromadzenie się na boisku, gdzie wcześniej jest przygotowane ognisko, przewodniczący Rady Rodziców uroczyście dokonuje akty rozniecenia ognia i rozpoczyna się :

Konkurencje rodzinne;

Konkurencje indywidualne;

Następnie odbywa się mecz w ,,dwa ognie” i mecz piłki nożnej.

Podsumowanie, podziękowania, wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.

Zakończenie.

W scenariuszu nie ma słów piosenek, gdyż nasi uczniowie przygotowali akurat taki repertuar, a inni korzystający mogą zaplanować zupełnie inne przerywniki muzyczne.

Wykorzystano własne pomysły, a teksty wierszy z różnych źródeł w tym z Internetu oraz gotowe przedstawienia.

Opracowanie:

mgr Marzena Grządka

1


