Bajkowe figury Zajecia matematyczne 4


Angelika Sperling
Bytom

Zmień rozmiar tekstu: A A A



Bajkowe figury geometryczne - scenariusz zajęć matematycznych


DATA: 13.11.2008r.
GRUPA: 5-6 - latki
OPRACOWANIE I PROWADZENIE: Angelika Sperling
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Tydzień z bajką”
TEMAT ZAJĘCIA: „Bajkowe figury geometryczne”.

CELE OGÓLNE:
• Zapoznanie z nazwą i cechami prostokąta.
• Tworzenia własnych kompozycji z wykorzystaniem figur geometrycznych.

CELE OPERACYJNE; DZIECKO:
- w bezpieczny sposób bierze udział w zabawach ruchowych
- zna i nazywa konkretne figury geometryczne
- rozpoznaje i nazywa prostokąt - potrafi opisać jego charakterystyczne cechy
- rozpoznaje prostokąty w najbliższym otoczeniu
- wykazuje się pomysłowością i wyobraźnią w czasie składania kartki papieru
- starannie wykonuje ćwiczenie w książce
- współpracuje z partnerem podczas układania figur z własnych ciał
- za pomocą dotyku odnajduje figurę wskazaną przez nauczyciela
- układa sylwety bajkowych postaci z figur geometrycznych
- starannie i pomysłowo wykonuje pracę plastyczną
- wypowiada się nt. swojej pracy i nt. prac kolegów

OBSZARY EDUKACYJNE:
a) obszar edukacji matematycznej
b) obszar edukacji kulturowo - estetycznej

ZAGADNIENIA Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:
1. Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
a) dostrzeganie i opisywanie różnic, podobieństw i relacji między przedmiotami i zjawiskami.
Stwarzanie okazji do porządkowania, klasyfikowania i liczenia.

2. Nabywanie umiejętności poprzez działanie.
a) Wspieranie samodzielnych działań dziecka.
b) Umożliwianie dziecku dokonywania wyborów i przeżywania pozytywnych efektów własnych działań.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zaproszenie dzieci do kółeczka, powitanie zabawą „Wszyscy są, witam Was”.
2. zabawa utrwalająca poznane figury „Biegnie trójkąt (kwadra, prostokąt, koło)” - dzieci posiadające emblemat wskazanej przez nauczyciela figury obiegają koło i siadają na swoim miejscu.
3. Poznanie prostokąta - zapoznanie z nazwą, globalne odczytanie wyrazu. Określenie cech charakterystycznych tej figury. Porównywanie ze sobą prostokątów różnej wielkości.
4. „Szukamy prostokąta” - dzieci spacerują po sali i szukają przedmiotów, które mają kształt prostokąta. Następnie podają, gdzie znalazły dany przedmiot, jak on się nazywa i do czego służy.
5. zabawa z kartką papieru. Dzieci otrzymują kartkę papieru formatu A-4 - określają kształt kartki. Następnie nauczyciel prosi, aby dzieci tak złożyły kartki, aby powstał z nich inny prostokąt.
6. Ćwiczenia w książce:
a) określanie wyglądu kolejnych prostokątów, wskazywanie ich krótszych i dłuższych boków.
b) rysowanie linii na figurach według podanego wzoru.
c) wskazywanie w rzędach części danych figur.
d) kolorowanie pierwszych lub drugich kół przy zdaniach, w zależności od tego, czy są prawdziwe, czy fałszywe.
7. „Układamy figury” - dzieci dobierają się w pary. Na hasło nauczyciela ze swoich ciał próbują ułożyć określoną figurę geometryczną.
8. „Czarodziejski woreczek”. Nauczyciel wkłada do worka małe i duże klocki w kształcie figur geometrycznych. Zdaniem dzieci jest odnaleźć w worku figurę o określonych dwóch cechach: kształcie i wielkości.
9. Zabawa ruchowa „Pajacyk” - dzieci wykonują podskoki na dywanie z jednoczesnym wymachem rąk i nóg.
10. „Figurowe postacie” - nauczyciel pokazuje dzieciom postacie wykonane przez siebie z wykorzystaniem różnej wielkości figur geometrycznych. Dzieci określają z jakich figur powstały postacie.
11. „Moja bajkowo-figurowa postać” - dzieci układają bajkowe postacie z kolorowych, papierowych figur geometrycznych. Naklejają je na kartkach, dbając o estetykę wykonanej pracy.
12. Zaproszenie dzieci do kółeczka - omówienie wykonanych prac, przeliczenie z ilu i jakich figur składa się konkretna postać.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic


