Scenariusz zajęcia matematycznego - grupa 6-latki
Nauczyciel: Dorota Zielińska
Data: 17.12.2009r.
Temat: Zabawa matematyczna „Bombki na choince”; tworzenie zbiorów, przeliczania elementów.
Cele ogólne: rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie zbioru, tworzenie zbiorów ze względu na jedną cechę.
Cele operacyjne: dziecko:
prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi;
tworzy zbiory, uwzględniając jedna cechę;
zna cyfry do 6;
zna podstawowe kolory;
potrafi ozdobić bombkę wzorami litero podobnymi,
Środki dydaktyczne: sylwety choinek, sylwety bombek w różnych kolorach i o różnych kształtach, oznakowane pudełka, kartoniki z cyframi, szarfa i koperta z bombkami dla każdego dziecka, bębenek, kartki z konturem bombki dla każdego dziecka, pisaki.
Formy pracy: indywidualna i grupowa
Przebieg:
Zabawa „Liczymy bombki” – liczenie bombek w każdym kolorze.
N. przygotowuje dużą sylwetę choinki z kolorowymi bombkami w różnych kształtach. Dzieci liczą ile jest bombek danego kształtu (podłużne i okrągłe) oraz koloru; określają na której gałązce znajdują się bombki.
Zabawa „Ubieramy choinkę”.
N. układa przed dziećmi sylwety choinek i kartonowe bombki, zadaniem dz. Jest ubranie choinki zgodnie ze wskazówkami N. np.; na pierwszej gałązce powieście jedną bombkę czerwona i dwie niebieskie; na drugiej cztery okrągłe i dwie podłużne; na trzeciej trzy żółte, jedną czerwona i jedna zieloną; na czwartej dwie podłużna i dwie okrągłe.
Pytania do dzieci:
- jakie bombki wiszą na pierwszej gałązce?
- Ile jest bombek czerwonych a ile niebieskich?
- ile jest wszystkich bombek na pierwszej gałązce?
- Ułóżcie przed sobą kartonik z cyferką odpowiadająca liczbie bombek. (analogiczne pytania do kolejnych gałązek).
3. Zabawa „Pomieszane bombki”.
N. stawia przed dziećmi cztery oznakowane pudełka z pomieszanymi
sylwetami bombek. Zadaniem dz. jest posegregowanie bombek wg
oznaczenia na pudełku: I – bombki okrągłe czerwone, II – bombki
podłużne zielone, III – bombki żółte okrągłe, IV – bombki okrągłe
niebieskie. Przeliczenie bombek.
Zabawa orientacyjno – porządkowa: „Kolorowe bombki”
Dz. biorą po jednej bombce z pudełek, poruszają się swobodnie po sali, na mocne uderzenie w bębenek szybko dobierają się w grupy, zgodnie z poleceniem N. wg kształtów i wg kolorów. Dwa uderzenia w bębenek są sygnałem do ponownego swobodnego ruchu.
Zabawa „Układamy bombki”
Każde dz. otrzymuje kopertę z sylwetami bombek okrągłych i podłużnych w trzech kolorach: żółtym, zielonym i czerwonym oraz jedna szarfę. Układają bombki w szarfach wg wskazówek N. np.: Proszę ułożyć w szarfie tylko bombki czerwone. Ile ich jest? Proszę ułożyć w szarfie bombki podłużne. Ile ich jest? .Proszę położyć odpowiednią cyfrę. itd.
N. rozdaje dzieciom kartki z konturem bombki. Zadaniem dziecka jest ozdobienie bombki wg własnego pomysłu.