Zajęcia matematyczne
Wychowanie w przedszkolu - Dorota Iwańska
Scenariusz VII
Temat: Przygody misia
Cele: poznanie sposobu porównywania dwóch przedmiotów za pomocą wagi; zrozumienie konstrukcji urządzenia wagi w trakcie jej budowania; ćwiczenia w ważeniu, zrozumienie pojęć - lekki, ciężki, taki sam - poprzez samodzielne doświadczenie i słowne określanie doświadczeń.
Pomoce: waga szalkowa, kilka grubych patyków o długości około 50 cm, kilka przezroczystych toreb foliowych, plaster lub taśma klejąca sznurek (jedna waga przypada na dwoje dzieci), sylwetki do opowiadania różne rzeczy do ważenia, np. kasztany, żołędzie, klocki, guziki, piłeczki, zabawki: miś, motylek (z papieru), zajączek, lisek. Patyk to ramiona wagi, na końcach znajdują się szalki (torebki) przymocowane taśma klejącą, na środku patyka przywiązujemy sznurek i przyklejamy taśmą (sprawdzić koniecznie, czy ramiona wagi są w równowadze)
Przebieg zajęć:
Nauczycielka zaprasza dzieci do siebie i czyta opowiadanie, które ilustruje papierowymi sylwetami (model huśtawki jest osadzony na pinezce i nie rusza się):
Pewnego pięknego, letniego dnia miś chciał się pohuśtać. Usiadł więc na jednym końcu huśtawki i czekał, ale huśtawka ani drgnie. Podrapał się w głowę i zasmucił. Nagle przyleciał motylek i usiadł na drugim końcu huśtawki, ale ona nadal ani drgnie,
- Dlaczego huśtawka mnie nie huśta? - pomyślał Misio.
Motyle zawołał wróbelka, by usiadł obok niego. Niestety, Miś wciąż siedzi na dole. Przykicał zajączek, który tez miał ogromna ochotę pohuśtać się. Zaproszony przez wróbelka wskoczył na huśtawkę. Huśtawka poruszyła się, ale tylko prze chwilę. Drogą przebiegał lisek, a widząc go zwierzęta zawołały:
- Chodź do nas! I lisek wskoczył na huśtawkę.
- Teraz nareszcie możemy się huśtać! - wykrzyknęły uradowane zwierzątka.
Po przeczytaniu nauczycielka pyta:
- Dlaczego Miś nie mógł się pohuśtać sam, ani z motylkiem?
- Kiedy Miś zaczął się huśtać, jak to się stało?
- czy jest coś w sali, co przypomina działaniem huśtawkę