Zajęcia matematyczne
Wychowanie w przedszkolu - Joanna Kowalewska (scenariusze zajęć dla 3-4 latków)
Scenariusz IV
Temat: Kolczatek - Historyjka obrazkowa
Cele: wyodrębnienie zdarzeń i ustalenie ich w kolejności; wzbogacenie wiadomości o sposobie spędzania zimy przez zwierzęta leśne, posługiwanie się liczebnikami głównymi - 1,2.
Pomoce: tablica z historyjka obrazkową, sylweta jeża, liście, opaska na głowę do zabawy ruchowej.
Przebieg zajęć:
Dzieci siedzą przed tablicą, nauczycielka przedstawia przygody na podstawie opowiadania Heleny Bechlerowej Kolczatek.
Rozmowa na temat treści opowiadania:
- Jak nazywał się jeż? Czego szukał?
- Gdzie Kolczatek spędził zimę?
Jaka jest teraz pora roku? Po czym ją poznajemy?
Zabawa ruchowa.
Na dywanie rozłożone liście. Przy melodii Ola i liście dzieci biegają, nie nadeptując na liście; po zatrzymaniu melodii zbierają liście - najpierw po jednym, a następnie po dwa. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Praca przy stolikach
Omówienie sposobu wykonywania prac. Zadaniem dzieci jest zamalowanie szablonu jeża, a następnie nakrycie go kołderką z dwóch liści. Po skończonych zajęciach wspólne sprzątanie sali i krótkie omówienie prac.
Zabawa ruchowa przy piosence.
Dzieci ustawione w kole, w środku jedno z nich - „jeż” - z opaską na głowie. Przy refrenie dzieci rytmicznie klaszczą w ręce, a „jeż” chodzi na czworakach.
Scenariusz V
Temat: Układamy pociągi
Cele: rozwijanie u dzieci zdolności do przewidywania, co będzie dalej; ćwiczenia artykulacyjne: wypowiadanie powtarzających się motywów; utrwalanie kolorów: czerwony, niebieski; odwzorowywanie prostych układów - praca indywidualna.
Pomoce: wiersz i sylwety, dla każdego dziecka: po 6 papierowych kul uformowanych z szarych gazet, paski szarego kartonu, koła niebieskie i czerwone.
Przebieg zajęć:
Dzieci siedzą przed tablicą, a nauczycielka przedstawia krótkie opowiadanie z powtarzającym się rytmem:
Miś poszedł na polankę lepić bałwana.
Idzie, idzie i spotkał wiewiórkę,
A ona spytała: - Dokąd idziesz misiu?
Na polankę, lepić bałwana - odpowiedział miś i poszli razem.
Idą, idą i spotkali zajączka,
Który zapytał: - Dokąd idziecie?
- Na polankę, lepić bałwana - odpowiedziały zwierzątka. I poszli razem.
Idą, idą i spotkali kotka,
Który zapytał: - Dokąd idziecie?
- Na polankę, lepić bałwana - odpowiedziały zwierzątka.
I poszli razem.
Idą, idą i spotkali pieska,
Który zapytał: - Dokąd idziecie?
- Na polankę, lepić bałwana - odpowiedziały zwierzątka.
I poszli razem.
Doszli do polanki i ulepili wielkiego bałwana
Krótka rozmowa na temat treści opowiadania z powtarzaniem kolejnych motywów:
- Dokąd szedł miś? Kogo spotkał?
- Jak porusza się zając?
- Kogo potem spotkali? Jak miauczy kotek?
- Kogo następnie spotkali? Jak szczeka piesek?
Zabawa przy piosence
Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy przy piosence o śniegu. Dzieci odtwarzają ruchem treść piosenki:
Pada śnieżek, pada, od samego rana.
Ulepimy wielkiego bałwana.
Wielkiego bałwana, ze śniegi białego,
Potem zatańczymy wszyscy koło niego.
Zabawa z gazetami
Dzieci siedzą w kole, przed każdym leży obręcz i 6 kul z gazet. Nauczycielka układa 4 kule obok siebie, akcentując rytm: kula, kula. Dzieci wspólnie z nauczycielką rytmicznie akcentują wszystkie kule w szeregu. Po zabawie wrzucają kule do kosza (z niewielkiej odległości) - „Kto trafi do celu?”.
Układanie wzoru
Dzieci siedzą w kole, przed każdym leży pasek kartonu oraz czerwone i niebieskie koła. Nauczycielka układa jedno koło czerwone, drugie niebieskie i tak dalej, następnie zwraca się do dzieci: Ułóżcie samodzielnie; każde dziecko układa na swoim kartonie wskazany wzór.
Praca przy stolikach
Dzieci dostają kartony z rozpoczętym układem.
3-latki: koło niebieskie, koło czerwone, koło niebieskie.........
Polecenie nauczycielki: Dokończ rozpoczęty wzór.
Scenariusz VI
Temat: Daj każdemu po jednym - zabawy matematyczne
Cele: porównywanie liczebności zbioru i posługiwanie się określeniami: dużo - mało, tyle samo; rozmowa na temat wyglądu kota i jego zwyczajów
Pomoce: wiersz do słuchania, maskotka kota, kasztany, plastykowe miseczki, kartony z sylwetami kotów, taśma magnetofonowa z piosenką Kotek Puszek, obrazek kota
Przebieg zajęć:
Recytacja wiersza Juliana Tuwima Kotek. (Nauczycielka posługuje się
pluszowym kotkiem).
Miauczy kotek: miau!
- Coś ty, kotku miał?
- Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta już miseczka,
A jeszcze bym chciał.
Wzdycha kotek: - o!
- Co ci, kotku, co?
- Śniła mi się wielka rzeka,
Wielka rzeka pełna mleka
Aż po samo dno.
Pisnął kotek: pii...
- Pij, koteczku, pij!
... Skulił ogon, zmrużył ślipie
Śpi - i we śnie mleczko chlipie,
Bo znów mu się śni.
- Co śniło się kotkowi? Dlaczego?
- Jak wygląda kotek? Pokaż obrazek z kotem.
- Kto ma kotka w domu? Jak on wygląda i jak się nazywa (wypowiedzi dzieci).
Zabawa ruchowa
Nauczycielka: Ja jestem dużym kotem, a wy małymi kotkami. Małe kotki robią to, co duży kot. Kotki śpią i mruczą, budzą się i ziewają, robią koci grzbiet, idą do miski z mlekiem, piją mleko, myją się itp.
Zabawy z liczeniem
Na dywanie w obręczach siedzą kotki w szeregu (pluszowe zabawki). Liczymy kotki, nauczycielka wręcza dziecku trzy miseczki. - Daj każdemu kotkowi po jednej? Za mało? Weź, kotki mają dostać każdy po jednej. Teraz jest tyle miseczek co kotków, kotek - miseczka, cztery kotki i cztery miseczki, tyle samo. Rozdanie dzieciom po trzy kasztany. Dajcie kotkom po jednym, Jeden kotek nie dostał kasztana. Co trzeba zrobić? Proszę wziąć jeszcze jeden kasztan i dać kotkom który nie dostał nic. Czy każdy kotek dostał kasztana?
Zabawa ruchowa
Dzieci bawią się w kole przy piosence Kotek Puszek.
Praca plastyczna
Nauczycielka rozdaje dzieciom kartony z szablonami kotów. Zadaniem dzieci jest pokolorować szablon z kotami, a następnie przy każdym z kotów nakleić jedną miseczkę. Przypomnienie posługiwania się klejem. Każde dziecko po skończonej pracy stwierdza: Kotków jest tyle samo, co miseczek.