Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej dla grupy 5-6 latków
Temat: Spacer po jesiennym lesie - jak zwierzęta leśne przygotowują
się do zimy?
Spotkanie z leśniczym .
Cele ogólne:
zapoznanie ze sposobami ,w jaki zwierzęta przygotowują się do zimy oraz ze sposobami pomocy ze strony człowieka
kształtowanie pozytywnego stosunku do środowiska przyrodniczego ,
nabywanie nawyku nie niszczenia stanowisk w lesie , w których dokarmia się zwierzęta ,
przypomnienie poprawnego zachowania się w lesie (cisza , spokój , nie płoszyć zwierząt , nie śmiecić itp.)
rozróżnianie i nazywanie zwierząt i ptaków po ich cechach charakterystycznych
aktywizowanie procesów poznawczych
Cele szczegółowe:
dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią;
zna nazwy pór roku ( 5 l.) i rozumie ich cykliczność (6 l.)
poprawnie rozpoznaje i nazywa zwierzęta leśne ( wiewiórka , jeż , niedźwiedź , sarna zając)
dzieli wyrazy ( nazwy zwierząt ) na sylaby i głoski (6l.)
wysłuchuje nazwy w nagłosie ( 5l.)
potrafi wykorzystać swoją wiedzę ,
jest odpowiedzialny za przyrodę
Metody :
słowna ( pogadanka , rozmowa )
czynna ( działania praktyczne , samodzielne doświadczenia )
oglądowe (pokaz , obserwacja
Formy pracy :- zbiorowa , grupowa
Środki dydaktyczne:
Ilustracje leśnych zwierząt , jesiennej ilustracji lasu , nagrania odgłosów ptaków i zwierząt , historyjka obrazkowa - „Głodne zwierzęta”, karty pracy.
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Iskierka” - nauczycielka zwraca się
do wszystkich, tak aby czuli się powitani :
„Witam wszystkich tych , którzy...” :
mają dzisiaj dobry humor
lubią śpiewać
dbają o zwierzęta
2. Wspólne zaśpiewanie „Piosenki ekologa”.
3. „Kto mieszka w lesie?”
( wykorzystanie ilustracji )
rozmowa z dziećmi na temat zwierząt żyjących w lesie
zmianach w związku nową porą roku
zachowania w lesie przyjaciela przyrody
historyjka obrazkowa „Głodne zwierzęta”
Przedstawienie gościa - leśniczego , który opowiada dzieciom :
w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy?
w jaki sposób człowiek może im w tym pomóc?
co mogą zrobić dla leśnych zwierząt przedszkolaki ( dokarmianie ptaków w karmniku , zbieranie kasztanów ,żołędzi )?
jakie zwierzęta można spotkać w naszym lesie ?
jak zachować się w lesie zimą?
w jakich miejscach lasu najłatwiej spotkać zimą zwierzęta ?
jakimi smakołykami karmi się zwierzęta w lesie?
i odpowiada na pytania dzieci.
Zabawa „Co słychać w lesie?”
- zaproszenie do wysłuchania odgłosów lasu i ich nazwanie oraz podzielenie nazwy rozpoznanego zwierzęcia lub ptaka na sylaby i głoski ( 6 l.) , wyodrębnienie głoski w nagłosie ( 5l.)
Śpiewanie piosenek „ Dzięcioł” , „Kukułka” i inscenizowanie ich ruchem .
Praca przy stolikach :
- labirynt pomóż sarnie dotrzeć do paśnika ( 5 l.)
- nazwij narysowane zwierzęta , tym które zasypiają dorysuj „zimowy
dom” , a pozostałym dorysuj ich smakołyki (6 l.)
Pożegnanie gościa wierszem w wykonaniu średniaków
„Jestem przyjacielem przyrody”.
Opracowała: mgr Agnieszka Grychtoł
Nauczyciel Miejskiego Przedszkola Nr 43 w Katowicach