Konspekt lekcji matematyki w klasie 6a szkoły podstawowej.
Temat: Graniastosłupy proste - powtórzenie wiadomości.
Cele lekcji:
Uczeń:
rozpoznaje wielokąty i potrafi wskazać te figury, które nie są wielokątami.
rysuje i nazywa wielokąty o określonej ilości kątów.
potrafi wskazać boki, wierzchołki, kąty i przekątne w wielokącie.
wie jak obliczyć obwód i pole powierzchni wielokąta
potrafi sklasyfikować trójkąty i czworokąty
potrafi określić czy dany czworokąt jest kwadratem, prostokątem, trapezem, równoległobokiem czy rombem
określić czym jest pole powierzchni
nazwać poszczególne boki w trapezie
wie czym jest wysokość w trapezie, trójkącie czy rombie
wie ile wynosi suma kątów w trójkącie i czworokącie
potrafi wymienić jednostki pola powierzchni
Metoda pracy - symulacja teleturnieju.
Forma pracy - praca grupowa (zróżnicowana).
Czas - 45 minut.
Środki dydaktyczne:
kartki z pytaniami konkursowymi
kolorowe karteczki do odróżnienia grup
Czynności przed lekcyjne:
podział klasy na grupy 4-5 osobowe
TOK LEKCJI:
Uczniowie zajmują miejsca przy stolikach wg wcześniejszego podziału na grupy.
Nauczyciel rysuje tabelę do wpisywania zdobytych przez grupy punktów za poszczególne zadania.
Nauczyciel wraz z uczniami analizuje regulamin konkursów.
Każda grupa wybiera lidera grupy, który będzie miał decydujący głos podczas konkursu.
Rozpoczynamy konkurs:
Nauczyciel czyta polecenie do zadania i w tym momencie poszczególne grupy zgłaszają się do odpowiedzi na poszczególne pytania (odpowiada lider),
Nauczyciel ocenia odpowiedź i wpisuje punkty do tabeli,
Nauczyciel czyta polecenie do kolejnego zadania i czynności się powtarzają
Podsumowanie lekcji, nagrodzenie poszczególnych grup ocenami - wpisanie ich do dziennika.
Rozdanie i wyjaśnienie zadania domowego
REGULAMIN KONKURSU:
Każda grupa zgłasza się do odpowiedzi na pytanie poprzez podniesienie do gory kolorowej karteczki, którą otrzymała.
Za rozwiązanie danego zadania można jeden punkt lub 0 punktów, gdy będzie ono chociaż częściowo rozwiązane błędnie.
Zawsze decydujący głos przy wyborze zadania dla grupy lub w innej kwestii ma lider grupy.
Po zakończeniu konkursu następuje przeliczenie punktów na oceny.
W obrębie grupy dozwolone jest porozumiewanie się szeptem- zbyt głośne rozmowy mogą doprowadzić do dyskwalifikacji grupy w danym zadaniu.
Po zakończeniu konkursu grupa zajmująca:
1. miejsce otrzymuje oceny bdb
2. miejsce otrzymuje oceny db
3. miejsce otrzymuje +++
4. miejsce otrzymuje ++
Pytania konkursowe- wielokąty.
Co to za figura?
Jak opisujemy wielokąty?
Odcinki AB oraz CD to ……….?
Jak dzielimy trójkąty ze względu na kąty?
Jakie znasz rodzaje czworokątów?
Jak dzielimy trójkąty ze względu na boki?
Jakie cechy ma czworokąt, który jest trapezem?
Ile wynosi suma miar kątów w trójkącie?
Co nazywamy prostokątem?
Trapez mający dwa kąty proste to…………….?
Narysuj na tablicy trapez i nazwij jego boki.
Co to jest równoległobok?
Jaką figurę nazywamy rombem?
Co nazywamy kwadratem?
Podaj wzór na pole prostokąta i wyjaśnij znaczenie poszczególnych symboli występujących w tym wzorze.
Co nazywamy przekątną wielokąta?
Czym jest pole wielokąta?
Podaj wzór na pole równoległoboku i wyjaśnij znaczenie poszczególnych symboli występujących w tym wzorze.
Czym jest wysokość w trójkącie?
Podaj wzór na pole trapezu i wyjaśnij znaczenie poszczególnych symboli występujących w tym wzorze.
Ile wynosi suma miar kątów w dowolnym czworokącie?
Czym jest obwód figury?
Podaj wzór na pole trójkąta i wyjaśnij znaczenie poszczególnych symboli występujących w tym wzorze.
Pod jakim kątem przecinają się przekątne w rombie?
Podaj wzór na pole równoległoboku i wyjaśnij znaczenie poszczególnych symboli występujących w tym wzorze.
Jakie znasz jednostki pola powierzchni?