KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3B
Data: 18 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Przypomnienie wiadomości o zdaniach złożonych współrzędnie.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna rodzaje zdań współrzędnych
- uczeń wie, jak analizować zdania współrzędne
- uczeń zna zasady używania znaków interpunkcyjnych w zdaniach współrzędnie złożonych
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi analizować zdania współrzędne
- uczeń poprawnie stosuje znaki interpunkcyjne
Poziom postaw:
- szanuje język ojczysty
MATERIAŁ:
Orłowa K., Synowiec H., Język ojczysty. Podręcznik do kształcenia językowego dla klasy III gimnazjum, Warszawa 2001
METODY:
- podająca
- zajęć praktycznych
FORMY PRACY:
- zbiorowa
PRZEBIEG LEKCJI:
Etapy lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność, odpytuje jednego z uczniów. Podaje temat lekcji. |
Uważnie słucha odpowiedzi kolegi, zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
Uważne słuchanie. |
|
Badanie |
Nauczyciel pyta uczniów, co pamiętają w związku ze zdaniami współrzędnie złożonymi. Przypomina uczniom, że zdania współrzędnie złożone nie określają się wzajemnie. |
Odpowiada na pytania nauczyciela. |
Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń). |
|
Prezentacja |
Nauczyciel wypisuje na tablicy rodzaje zdań współrzędnie złożonych, spójniki charakterystyczne dla danych rodzajów zdań, schematy wykresów, oraz przykłady. Mówi też o zasadach stawiania przecinków przed spójnikami, w zdaniach złożonych współrzędnie wynikowych i przeciwstawnych. |
Przepisuje notatkę do zeszytu. Zapisuje zasadę dotyczącą interpunkcji. |
|
Rodzaje zdań złożonych współrzędnie:
spójniki: "i", "oraz", "ni", "ani", "jak" lub bezspójnikowo (przecinek). wykres: __1__....__2__
spójniki: "albo", "lub", "czy", "bądź" wykres: __1__<....>__2__
spójniki: "więc", "zatem", "toteż", "dlatego", wykres: __1__>....>__2__
spójniki: "ale", "lecz", "a", "jednak", "zaś", "natomiast" wykres: __1__>....<__2__
|
Przekształcanie |
Nauczyciel wypisuje na tablicy różne zdania współrzędnie złożone. Uczniowie mają za zadanie analizowanie tychże zdań. |
Analizuje zdania. |
Umiejętność praktycznego wykorzystania wiadomości zdobytych na lekcji. |
|
Podsumowanie
|
Nauczyciel prosi uczniów, by podsumowali wiadomości, które przypomnieli na dzisiejszej lekcji. |
Odpowiada na pytania nauczyciela. |
|
|
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|