KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E, 2F
Data: 15 IX 2009, 16 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Prawda czy fikcja? Przygody pana Parsifala.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna pojęcie legendy
- uczeń zna postać króla Artura oraz wątki legend arturiańskich
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi wskazać wątki fantastyczne we fragmencie legendy
- uczeń czyta ze zrozumieniem tekst kultury
Poziom postaw:
- uczeń zna znaczenie legendy w dziejach kultury
MATERIAŁ:
Bobiński W. Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego w klasie II gimnazjum.
METODY:
- podająca
- problemowa
FORMY PRACY:
- zbiorowa
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na poprzednich lekcjach. Informuje o celu lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Uważnie słucha, zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
Uważne słuchanie. |
|
Badanie |
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają postać króla Artura, i z czym się im ona kojarzy. Opowiada uczniom w kilku słowach, kim był Artur, w jakich czasach żył, i jakie legendy są związane z jego postacią. Nauczyciel prosi uczniów, by podczas lektury historii Parsifala zwrócili uwagę na postaci, które pojawiają się w tekście, oraz na wydarzenia związane z poszczególnymi postaciami. |
Uważnie słucha, odpowiada na pytania nauczyciela. |
Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń). |
|
Prezentacja |
Nauczyciel poleca uczniom, by przeczytali tekst o przygodach pana Parsifala. |
Czyta tekst kultury. |
Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury. |
|
Przekształcanie |
Nauczyciel prosi uczniów, by wymienili postaci występujące w utworze i opowiedzieli o wydarzeniach. Pyta, czy są one prawdopodobne. Wprowadza pojecie legendy. |
Odpowiada na pytania nauczyciela. |
|
|
Podsumowanie |
Nauczyciel dyktuje uczniom krótką notatkę podsumowującą. Zadaje zadanie domowe. |
Zapisuje notatkę do zeszytu. |
|
Notatka:Legendy arturiańskie Zbiór opowieści związanych z legendarnym królem Arturem i rycerzami Okrągłego Stołu. Tworzą one skomplikowaną i wielowarstwową mozaikę w której odnaleźć można ślady wydarzeń historycznych i wpływy wielu kultur, szczególnie mitologii celtyckiej, wierzeń chrześcijańskich i gnostyckich, oraz średniowiecznej kultury dworskiej. Nie istnieje jedna „legenda arturiańska”, lecz wiele konkurencyjnych wersji, z których najwcześniej nam znane pochodzą z XII wieku. Legendy arturiańskie pozostają żywe do dnia dzisiejszego. Cały czas powstają ich nowe wersje i interpretacje. Do postaci i motywów legend arturiańskich bardzo chętnie sięga także kultura popularna. Zadanie domowe: Nauczę się opowiadać o przygodach pana Parsifala. Odszukam w tekście fragmenty mówiące o cechach rycerza. |
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|