KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3A, 3B
Data: 16 IX 2009, 17 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 90 min.
TEMAT LEKCJI: Cechy reportażu.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna gatunek reportażu i jego cechy
- zna postać R. Kapuścińskiego
- uczeń zna okoliczności powstania reportażu R. Kapuścińskiego Płonące bariery
- zna pojęcie rasizm i rozumie jego znaczenie w historii i kulturze
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi wskazać cechy reportażu na podstawie tekstu
- uczeń potrafi wskazać różnice między pracą reportera a pracą publicysty, recenzenta
Poziom postaw:
- uczeń dąży do zaakceptowania innych ludzi bez względu na różnice
MATERIAŁ:
Bobiński W. Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego w klasie III gimnazjum, Warszawa 2001.
METODY:
- podająca
- problemowa
FORMY PRACY:
- zbiorowa
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na poprzedniej lekcji. Pyta uczniów, czy znają postać R. Kapuścińskiego. Zapisuje na tablicy temat lekcji. |
Uważnie słucha. Zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń). |
|
Badanie |
Nauczyciel krótko przedstawia życie i twórczość R. Kapuścińskiego. Prosi uczniów, by podczas lektury tekstu zwrócili szczególną uwagę na związek tytułu z treścią reportażu, na postaci, jakie w nim występują i sposób opisywania rzeczywistości. |
Uważnie słucha |
Uważne słuchanie. |
|
Prezentacja |
Nauczyciel prosi uczniów, by odczytali tekst R. Kapuścinskiego. Nauczyciel pyta uczniów, czy tekst się im podobał. Nauczyciel pyta o czas i miejsce akcji utworu. Pyta o związek tytułu z treścią, o postaci występujące w reportażu. Opowiada o ówczesnej sytuacji w Algierii. Pyta, czy opisywane wydarzenia można sobie łatwo wyobrazić. Prosi, by uczniowie odszukali fragmenty mówiące o uczuciach bohatera. Pyta uczniów, czy wiedzą, czym jest rasizm. Następnie wyjaśnia ten termin i w kilku słowach opowiada o narodzinach tej ideologii. Prosi uczniów, by wskazali w tekście fragmenty wskazujące na przejawy rasizmu i odczucia z nimi związane. |
Uczeń wyraża własne zdanie na temat przeczytanego tekstu, odszukuje informacje zawarte w tekście. |
Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury. Umiejętność prowadzenia dyskusji. |
|
Przekształcanie |
Wprowadza pojęcie reportażu. Prosi uczniów, by na podstawie tekstu postarali się wskazać cechy charakterystyczne dla tego gatunku. |
Na podstawie tekstu wskazuje cechy charakterystyczne dla gatunku reportażu. |
|
Opisuje prawdziwe wydarzenie, którego autor jest świadkiem, zawiera charakterystykę postaci, etc. |
Podsumowanie |
Nauczyciel dyktuje notatkę podsumowującą. |
Zapisuje notatkę do zeszytu. |
|
Reportaż to gatunek literacki z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej, który wykształcił się w drugiej poł. XIX w. Cechy gatunku: przedstawia rzeczywiste zdarzenia i towarzyszące im okoliczności, autor reportażu był świadkiem wydarzeń, lub zna je z relacji świadków, dokumentów lub innych źródeł. Zawiera ocenę, opinie autora na dany temat. |
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|