KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3A
Data: 24 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Charakterystyka głównych bohaterów Antygony.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna postaci dramatu
- uczeń rozumie motywację postępowania bohaterów
- uczeń zna wierzenia starożytnych Greków
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi wskazać cechy postaci na podstawie tekstu dramatu
- uczeń potrafi porównać postaci
- uczeń dokonuje oceny postaci
Poziom postaw:
- szanuje kulturę starożytnej Grecji
- szanuje odmienne zdanie rozmówców, biorąc udział w dyskusji
MATERIAŁ:
Sofokles Antygona
METODY:
- podająca
- problemowa
FORMY PRACY:
- zbiorowa
- indywidualna
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na ostatniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Uważnie słucha, odpowiada na pytania nauczyciela. Zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń) |
|
Badanie |
Nauczyciel prosi uczniów, by przypomnieli, czym jest charakterystyka. Poleca uczniom, by w tekście dramatu odszukali fragmentów mówiących o cechach głównej bohaterki, Antygony. |
|
Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury. |
|
Prezentacja |
Nauczyciel rysuje na tablicy tabelę o trzech kolumnach. W środkowej wpisuje imię Antygony. Wspólnie z uczniami wypisuje jej charakterystyczne cechy. |
Wskazuje cechy postaci. Zapisuje tabelę do zeszytu. |
|
|
Przekształcanie |
Nauczyciel w pozostałych kolumnach wpisuje imiona Kreona i Ismeny. Prosi uczniów, by wskazali cechy tych postaci. Następnie poleca porównanie postaci Kreona i Antygony oraz Antygony i Ismeny. |
Wskazuje cechy postaci, umiejętnie porównuje motywy postępowania poszczególnych postaci. Zapisuje tabelę do zeszytu. |
Umiejętność wypowiadania własnych sądów, umiejętność porównywania postaci, umiejętność prowadzenia dyskusji. |
|
Podsumowanie |
Nauczyciel prosi uczniów, by ocenili postępowanie poszczególnych postaci. Dyktuje notatkę podsumowującą. |
Dokonuje oceny. |
|
Tytułową bohaterkę dramatu Sofoklesa poznajemy w momencie moralnych rozterek: pochować brata, który został ogłoszony zdrajcą, czy też usłuchać rozkazu swego stryja Kreona? Antygona wybiera uczucia. Jest młoda, piękna, zakochana. Poczucie obowiązku i konieczność wypełnienia praw boskich jest jednak silniejsza , niż wola życia. Ceni prawo boskie, jest w pełni świadoma, że czeka ją za to śmierć. |
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|