KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3B
Data: 23 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Charakterystyka głównego bohatera noweli H. Sienkiewicza pt. Latarnik.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń wie, czym jest charakterystyka
- uczeń zna postać Skawińskiego
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi wskazać cechy głównego bohatera
- uczeń potrafi napisać charakterystykę
- uczeń czyta tekst kultury ze zrozumieniem
Poziom postaw:
- szanuje język ojczysty poprzez poprawne tworzenie wypowiedzi pisemnej
- dokonuje oceny postaci i argumentuje ją
MATERIAŁ:
Sienkiewicz H. Latarnik.
METODY:
- podająca
- zajęć praktycznych
FORMY PRACY:
- zbiorowa
- indywidualna
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na poprzedniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Uważnie słucha. Zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń). |
|
Badanie |
Nauczyciel prosi uczniów, by na podstawie tekstu wskazali cechy głównego bohatera noweli: narodowość, wiek, wygląd, usposobienie, zainteresowania, charakter. |
Na podstawie zaznaczonych przez siebie fragmentów, wskazuje cechy Skawińskiego. |
Czytanie tekstu kultury ze zrozumieniem. |
Przykładowe odpowiedzi: Polak, człowiek stary, miał siedemdziesiąt lat, mający postawę żołnierza, miał niebieskie oczy. Smutny, przygnębiony, uczciwy, dobry, etc. |
Prezentacja |
Nauczyciel prosi uczniów, by przypomnieli, czym jest charakterystyka i jak jest zbudowana. Dyktuje definicję charakterystyki i plan jej budowy. |
Zapisuje notatkę dotyczącą charakterystyki do zeszytu. |
|
Charakterystyka to dłuższa forma wypowiedzi, w której dokonujemy przedstawienia postaci. Budowa charakterystyki: 1. Wstęp - krótkie przedstawienie postaci (imię, nazwisko, skąd znamy postać, ile ma lat, czym się zajmuje, gdzie mieszka) 2. Rozwinięcie a) wygląd zewnętrzny b) usposobienie c) umysłowość d) charakter 3. Zakończenie - ocena postaci. |
Przekształcanie |
Nauczyciel pyta uczniów, jak oceniają postać Skawińskiego - pozytywnie, czy negatywnie? Pyta, czy główny bohater mógł postąpić inaczej, by zmienić swoje życie. |
Odpowiada na pytania nauczyciela. |
Umiejętność prowadzenia dyskusji. |
|
Podsumowanie |
Poleca uczniom, by jako zadanie domowe, napisali charakterystykę Skawińskiego. |
Zapisuje temat zadania do zeszytu. |
|
|
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|