KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E, 2F
Data: 9 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Jak tworzymy nowe wyrazy?.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna pojęcie formantu przyrostkowego i formantu przedrostkowego
- uczeń zna sposób tworzenia wyrazu przez redukcję części wyrazu i sposób tworzenia wyrazów pochodnych od dwóch wyrazów podstawowych
Poziom umiejętności:
- potrafi utworzyć nowe wyrazy poznanymi sposobami
- potrafi wskazać podstawy słowotwórcze i formanty w wyrazach
Poziom postaw:
- szanuje język ojczysty
MATERIAŁ:
Orłowa K., Synowiec H., Język ojczysty. Podręcznik do kształcenia językowego dla klasy drugiej gimnazjum.
METODY:
- podająca
- zajęć praktycznych
FORMY PRACY:
- zbiorowa
- indywidualna
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność, odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na poprzednich lekcjach. Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Uważnie słucha, zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
|
|
Badanie |
Nauczyciel zapisuje na tablicy wyrazy przyjechać i warkoczyk, prosi, by uczniowie wskazali podstawy słowotwórcze, formanty słowotwórcze, oraz wyrazy podstawowe. Następnie zapisuje na tablicy wyraz śpiew. Pyta, jak został on utworzony. Nauczyciel prosi, by uczniowie rozwiązali zadanie 6 i 7, str. 66. Nauczyciel prosi, by uczniowie odczytali wyrazy podstawowe z zadania 6 oraz utworzone rzeczowniki, z zadania 7. Wprowadza pojęcie derywacji wstecznej. |
Dzieli wyrazy na podstawy i formanty. |
Praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej na lekcji. |
|
Prezentacja |
Nauczyciel zapisuje na tablicy wyraz żywopłot. Pyta uczniów, jakie wyrazy były podstawowymi dla tego wyrazu. Prosi, by przepisali do zeszytów schemat tworzenia wyrazów pochodnych od dwóch wyrazów podstawowych ze strony 67. |
|
Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń) |
|
Przekształcanie |
Nauczyciel zapisuje na tablicy wyrazy: łatwopalny, drogowskaz, włóczykij, chlorowodór, sokowirówka, snopowiązałka, parowóz, pucybut, zawalidroga, ostrosłup, karygodny, starosłowiański. Rysuje na tablicy tabelę, w której uczniowie mają wpisywać podstawy słowotwórcze i formanty. Nauczyciel zapisuje na tablicy wyrazy jasnozielony i biało-czerwony. Tłumaczy sposób zapisywania takich wyrazów złożonych. |
Dzieli wyrazy na podstawy słowotwórcze i formanty. |
Praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej na lekcji. |
|
Podsumowanie |
Nauczyciel dyktuje uczniom notatkę podsumowującą. Zadaje zadanie domowe - zad. 1, str. 68. |
Zapisuje notatkę do zeszytu. |
|
|
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|