KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3A
Data: 25 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Wypowiedzenia wielokrotnie złożone - analiza.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń wie, czym jest wypowiedzenie wielokrotnie złożone
- uczeń zna proces analizy wypowiedzenia
- uczeń potrafi wskazać orzeczenia, poszczególne zdania składowe, zna rodzaje zdań współrzędnych i podrzędnych
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi analizować wypowiedzenia wielokrotnie złożone
Poziom postaw:
- szanuje język ojczysty
MATERIAŁ:
Synowiec K., Orłowa H., Język ojczysty. Podręcznik do kształcenia językowego dla klasy III gimnazjum, Warszawa 2001.
METODY:
- zajęć praktycznych
FORMY PRACY:
-
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Prosi jednego z uczniów, by przypomniał wiadomości o zdaniach podrzędnie i współrzędnie złożonych. Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
|
|
Badanie |
Zapisuje na tablicy kilka zdań złożonych z trzech zdań składowych, prosi kilku uczniów o ich analizę. |
Analizuje wypowiedzenia. |
|
1. Kiedy wszyscy weszli do szałasu, wódz zaczął przemawiać, ponieważ obchodziliśmy święto męstwa. 2. Usłyszałem rzeczy, których nie chciałem usłyszeć, bo nie przepadam za plotkarstwem. |
Prezentacja |
Zapisuje na tablicy kilka zdań złożonych z czterech zdań składowych, poleca uczniom ich analizę. |
Analizuje wypowiedzenia. |
|
1. Chcę kupić rower, ale moje oszczędności są zbyt małe, dlatego postanowiłem pracować podczas wakacji, żeby zdobyć pieniądze na zakup wymarzonego sprzętu. 2. Rodzice obiecali mi, że dołożą mi brakującą kwotę, jeśli zdam egzamin do szkoły muzycznej i zacznę codziennie ćwiczyć grę na pianinie. |
Przekształcanie |
Zapisuje na tablicy kilka zdań złożonych z pięciu, i więcej zdań składowych. |
Analizuje wypowiedzenia. |
|
1. Mój krewny prosił mnie, żebym go odwiedził, kiedy będę w Warszawie, ponieważ kupił mi obraz i sprzedał moją starą komodę, którą odziedziczyłem po dalekiej ciotce. 2. Wrócę ze szkoły i odrobię zadanie domowe, żeby zdążyć wyjść na przechadzkę z moim psem, który uwielbia spacery i mieć czas na przeczytanie lektury. 3. Kiedy się obudziliśmy, było już całkiem zimno, ale nikt nie wszedł do środka, żeby nie opuszczać warty i dbać o bezpieczeństwo budynku, który w każdej chwili mógł zostać zaatakowany. 4. Kobieta z sąsiedztwa wyjaśniła, że leśniczy wybrał się z żoną na chrzciny do kolegi, ale mają wrócić przed nocą, bo teraz na leśnych drogach jest niebezpiecznie, gdyż w tych okolicach grasuje puma. |
Podsumowanie |
Dyktuje notatkę dotyczącą interpunkcji. |
Zapisuje notatkę do zeszytu. |
|
|
Refleksja i ewaluacja |
|
|
|
|