KONSPEKT
DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V
Klasa : V
Temat : Stanisław Tarkowski, opiekuńczy i odważny mężczyzna? - H. Sienkiewicz
pt. „W pustyni i w puszczy”
Cele główne : zapoznanie się z fragmentami powieści
: uczeń samodzielnie tworzy charakterystykę bohatera
: uczeń uczy się wyciągać wnioski i oceniać daną postać literacką
Cele operacyjne : uczeń zna treść fragmentów lektury
: uczeń czyta tekst ze zrozumieniem
: uczeń umie odszukać we fragmentach odpowiednich cytatów dotyczących
charakterystyki
: uczeń potrafi analizować poszczególne fragmenty
Metody pracy : pogadanka, metoda otwarte ucho (uczniowie siadają w okręgu, odpowiadają
na pytanie nauczyciela CZY LUBIĄ OCENIAĆ INNYCH? Każdy uczeń
wypowiada swoje zdanie.
Formy pracy : z cała klasą
Środki dydaktyczne : książka
Literatura : „W pustyni i w puszczy”
Czas : 45 minut
Przebieg lekcji :
Faza wstępna:
1. Sprawdzenie listy obecności (czynności organizujące)
2. Napisanie tematu lekcji na tablicy
3. Pogadanka z uczniami na temat tego, czy należy oceniać innych i jak to robić
Faza właściwa:
1. Przypomnienie co to jest charakterystyka i jakie są jej podstawowe elementy
2. Głośne odczytanie fragmentów lektury (przyniesionych przez nauczyciela) przez czterech
uczniów po fragmencie
3. Krótka pogadanka na temat sytuacji przedstawionej w tekście
4. Zastosowanie metody otwarte ucho
5. Wspólne wyciąganie wniosków, krótka notatka do zeszytu (Stanisław to jeszcze na pewno
Staś)
Faza końcowa:
∗Dyskusja na temat przedstawionej postaci Stasia
∗Czy i dlaczego warto jest oceniać i być ocenianym?