KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E
Data: 25 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Bogurodzica jako najstarsza polska pieśń religijna.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna utwór Bogurodzica
- uczeń zna znaczenie utworu dla polskiej kultury
- uczeń zna pojęcia chorału gregoriańskiego
- uczeń rozumie przesłanie utworu
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi przetłumaczyć tekst Bogurodzicy na współczesną polszczyznę
- potrafi wskazać osobę mówiącą w wierszu oraz adresata lirycznego
- uczeń potrafi odczytać przesłanie utworu
- uczeń czyta ze zrozumieniem tekst kultury
Poziom postaw:
- szanuje polską tradycję, historię i kulturę
- uwrażliwia się na język poezji
MATERIAŁ:
Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, Warszawa, 2001
Płyta CD z nagraniem Bogurodzicy
METODY:
- podająca
- eksponująca
- problemowa
FORMY PRACY:
- zbiorowa
Etapy pracy |
Czynności |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na ostatniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Uważnie słucha. Zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
|
|
Badanie |
Nauczyciel opowiada o powstaniu pieśni Bogurodzica. Nauczyciel odczytuje tekst najstarszych zwrotek pieśni. Prosi uczniów, by korzystając z przypisów do tekstu, przeczytali pieśń indywidualnie. Nauczyciel poleca, by zastanowili się, jak dzisiaj brzmiałby tekst Bogurodzicy. |
Uważnie słucha. Dokonuje samodzielnej lektury tekstu. |
Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury. |
|
Prezentacja |
Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje „tłumaczenia” pieśni na współczesną polszczyznę. Zaznacza, że autor pieśni użył starej formy wołacza. |
Wspólnie z nauczycielem tłumaczy tekst pieśni na współczesną polszczyznę. |
|
|
Przekształcanie |
Nauczyciel pyta uczniów, kim jest osoba mówiąca w wierszu, do jakich postaci się zwraca, i o co je prosi. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, czym jest chorał gregoriański. Wprowadza pojęcie chorału gregoriańskiego, jednogłosowego śpiewu religijnego. Nauczyciel odtwarza nagranie pieśni. |
Analizuje tekst poetycki. Uważnie słucha nagrania. |
Analiza tekstu kultury. |
|
Podsumowanie |
Nauczyciel dyktuje uczniom notatkę podsumowującą lekcję. |
Zapisuje notatkę do zeszytu. |
|
Notatka: Bogurodzica to najstarsza znana polska pieśń religijna, powstała najprawdopodobniej w II poł. XIII wieku, choć najwcześniejsze rękopisy pochodzą z początku wieku XV. Pod koniec średniowiecza i w I połowie XVI wieku Bogurodzica penia doniose funkcje jako rodzaj hymnu koronacyjnego pierwszych Jagiellonów, śpiewało ją rycerstwo polskie pod Grunwaldem. |
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|