KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E
Data: 24 IX 2009
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Charakterystyka Don Kichota i Sanczo Pansy.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna postaci Don Kichota i Sanczo Pansy
- uczeń zna pojęcie charakterystyki
- uczeń zna pojęcia donkiszoteria i walka z wiatrakami
Poziom umiejętności:
- uczeń czyta tekst kultury ze zrozumieniem
- uczeń potrafi wskazać w tekście fragmenty dotyczące charakterystyki postaci
- uczeń potrafi napisać charakterystykę
- uczeń potrafi porównać postać Don Kichota z postacią Sanczo Pansy
- uczeń poprawnie wypowiada się, biorąc udział w dyskusji
Poziom postaw:
- szanuje europejskie dziedzictwo kulturowe
MATERIAŁ:
Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy II gimnazjum, Warszawa, 2001.
METODY:
- podająca
- problemowa
FORMY PRACY:
- zbiorowa
- indywidualna
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na ostatniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy. |
Uważnie słucha. Zapisuje temat lekcji do zeszytu. |
Uważne słuchanie. |
|
Badanie |
Nauczyciel prosi uczniów, by odczytali fragmenty tekstu, które mówią o cechach postaci Don Kichota: jego wyglądzie, wieku, miejscu zamieszkania, charakterze, usposobieniu. |
Odczytuje odpowiednie fragmenty. |
Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury. Umiejętność wyszukiwania odpowiednich informacji w tekście. |
|
Prezentacja |
Nauczyciel rysuje na tablicy dwukolumnową tabelę, w której, w pierwszej kolumnie, uczniowie wypisują cechy postaci Don Kichota. Nauczyciel prosi, by uczniowie odszukali fragmenty dotyczące wyglądu i charakteru Sanczo Pansy. Prosi uczniów, by zapisywali jego cechy w drugiej części tabeli. |
Zapisuje cechy postaci w tabeli. |
|
Cechy Don Kichota: marzyciel, szalony, dziwak, idealista Cechy Sanczo Pansy: prosty, rozsądny, materialista, zachłanny. |
Przekształcanie |
Nauczyciel prosi, by uczniowie porównali obie postaci. Pyta, jak oceniają obie postaci, prosząc uczniów o argumentowanie swoich wypowiedzi. |
|
Umiejętność poprawnego wypowiadania się. Umiejętność prowadzenia dyskusji. |
|
Podsumowanie |
Nauczyciel prosi uczniów, by spróbowali, na podstawie tekstu zdefiniować pojęcia donkiszoteria i walka z wiatrakami. Następnie wprowadza oba pojęcia i prosi uczniów, by zapisali ich definicje do zeszytów. |
Uczniowie formułują definicje. Zapisują definicje do zeszytu. |
|
Donkiszoteria - postawa życiowa charakteryzująca się marzycielstwem, brakiem rozsądku w ocenianiu ludzi i sytuacji, pragnieniem walki o nierealne cele, nierozsądnym entuzjazmem w podejmowaniu nieosiągalnych zadań oraz walce z urojonymi przeciwnikami. Walka z wiatrakami - związek frazeologiczny oznaczający walkę z czymś nierealnym, urojonym, bądź też walkę beznadziejną, nie mającą szans na powodzenie. |
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|