KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 2E, 2F
Data: 16 IX 2009; 18 IX 2009.
Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka
Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba
Czas realizacji tematu: 90 min.
TEMAT LEKCJI: Cechy doskonałego rycerza.
CELE LEKCJI:
Poziom wiadomości:
- uczeń zna pojęcie etosu rycerskiego i jego wyznaczniki
- uczeń zna kontekst kulturowy i zasady funkcjonowania etosu
Poziom umiejętności:
- potrafi wskazać cechy rycerza bazując na tekście o przygodach pana Parsifala
Poziom postaw:
- poznaje kulturę czasów średniowiecza
MATERIAŁ:
Bobiński W. Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego w klasie III gimnazjum.
Osoba przebrana za rycerza
METODY:
- podająca
- problemowa
- drama
FORMY PRACY:
- zbiorowa
Etapy pracy |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Uwagi |
Zaangażowanie |
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na ostatniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy |
Uważnie słucha, zapisuje temat do zeszytu. |
|
|
Badanie |
Nauczyciel prosi, by uczniowie przytoczyli fragmenty tekstu Przygód pana Parsifala, które wskazują na pewne szczególne cechy rycerza. |
Uczniowie prezentują fragmenty tekstu. |
Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury. |
|
Prezentacja |
Nauczyciel zaprasza na lekcję osobę przebraną w zbroję rycerską, należącą do grupy rekonstrukcji historycznej, która opowiada o średniowiecznych ideałach postępowania rycerskiego stanu. |
Uważnie słucha, zadaje pytania dotyczące kultury średniowiecza |
Uważne słuchanie, umiejętność prowadzenia dyskusji |
|
Przekształcanie |
Nauczyciel wprowadza pojęcie etosu rycerskiego. Wspólnie z uczniami tworzy notatkę dotyczącą jego wyznaczników, na podstawie informacji udzielonych przez osobę z grupy rekonstrukcji historycznej oraz tekstu o Parsifalu. |
Wspólnie z nauczycielem tworzy notatkę. |
Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń); Umiejętne posługiwanie się fragmentami tekstu, wyciąganie wniosków. |
Etos rycerski - zespół wartości, powszechnie przyjętych i akceptowanych przez uczestników kultury rycerskiej (inaczej - rycerzy). Stanowił zbiór norm, które ustalały się przez wieki i wyznaczały wzorzec osobowy idealnego rycerza oraz kształtowały wzory zachowań przyjętych w społeczności rycerskiej. Ogólnie przyjąć można, że w skład etosu rycerskiego wchodziły następujące wartości: Dobre urodzenie Stanowa solidarność rycerska Hojność Żądza sławy Odwaga Wierność danemu słowu Etyka walki Siła fizyczna, uroda, wdzięk Szlachetna postawa wobec kobiet
|
Podsumowanie |
Nauczyciel podsumowuje wiadomości poznane na dzisiejszej lekcji. |
|
|
|
Refleksja i ewaluacja |
|
Ewaluacja własnego uczenia się. |
|
|