Pieśń I Horacego jako recepta na szczęście, j.polski - gimnazjum, Konspekty


KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3B, 3A

Data:

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Pieśń I Horacego jako recepta na szczęście.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna postać Horacego

- uczeń zna zasadę filozofii epikurejskiej

Poziom umiejętności:

- uczeń ze zrozumieniem czyta tekst kultury

- uczeń potrafi wskazać receptę na szczęście zawartą w utworze

Poziom postaw:

- analizuje zagadnienie szczęścia w życiu człowieka

MATERIAŁ:

Bobiński W. Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego w klasie III gimnazjum, Warszawa 2001.

METODY:

- podająca

- burza mózgów

FORMY PRACY:

- praca z tekstem

PRZEBIEG LEKCJI:

Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność, odpytuje kilku uczniów z wiadomości poznanych na poprzednich lekcjach.

Informuje, że na lekcji uczniowie zastanowią się nad receptą na szczęście. Pyta uczniów, czym jest dla nich szczęście i jak je można według nich osiągnąć. Na tablicy wokół wyrazu szczęście wypisuje skojarzenia uczniów związane z tym wyrazem.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń), uważne słuchanie.

Przykładowe skojarzenia: szczęście to miłość, rodzina, pieniądze, władza, itp.

Badanie

Nauczyciel prosi uczniów, by dokładnie wysłuchali utworu, i zastanowili się, kim jest osoba mówiąca w pieśni, o czym mówi i kto może być adresatem utworu. Nauczyciel odczytuje tekst Pieśni I, 11 Horacego.

Uczeń uważnie słucha utworu.

Uważne słuchanie

Prezentacja

Nauczyciel pyta, kim może być osoba mówiąca w utworze, o czym mówi, i kto może być adresatem utworu.

Prosi uczniów, by przypomnieli postać Horacego, poznaną już przy okazji omawiania Exegi monumentum.

Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Przykładowe odpowiedzi: Osobą mówiącą w wierszu jest poeta/ filozof/ nauczyciel, który przedstawia swój punkt widzenia.

Przekształcenie

Nauczyciel prosi, by uczniowie sami przeczytali pieśń; pyta uczniów, jaką receptę na szczęście przedstawia Horacy w swojej pieśni, prosi by wskazali stosowne fragmenty. Pyta, co o niej myślą, czy się z nią zgadzają, oraz czy według nich podmiot liryczny jest szczęśliwy.

Mówi o tym, że myśl carpe diem czyli chwytaj dzień została zaczerpnięta z filozofii epikurejskiej, która głosiła, iż szczęściem jest brak nieszczęścia, a filozofowie ją wyznający radzili by żyć tak, by czerpać z życia przyjemności. Prosi uczniów, by zapisali w zeszytach krótką informację o epikurejczykach.

Uczeń czyta ze zrozumieniem pieśń, wskazuje stosowne fragmenty dla potwierdzenia swoich tez.

Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury, praca z tekstem

Notatka: Epikureizm - kierunek filozoficzny zapoczątkowany w starożytności, przez Epikura. Jest jedną z dwóch najważniejszych antycznych filozofii życia, w której kluczowym pytaniem było: jak osiągnąć szczęście? Wyznawcy tej filozofii uważali, że szczęście może osiągnąć człowiek mądry i sprawiedliwy.

Podsumowanie

Nauczyciel pyta uczniów, czy myślą, iż recepta zawarta w pieśni jest dzisiaj aktualna.

Nauczyciel dyktuje uczniom krótką notatkę podsumowującą lekcję.

Uczeń odpowiada na pytania nauczyciela; zapisuje notatkę do zeszytu.

Notatka: Pieśń I Horacego zawiera receptę na szczęśliwe życie. Według podmiotu lirycznego człowiek musi nauczyć się cieszyć każdą chwilą, stosować się do epikurejskiej zasady carpe diem, czyli chwytać dzień. Przesłanie pieśni jest wyraźne - nie zastanawiaj się nad przyszłością, dbaj o dziś, staraj się być szczęśliwy.


