KONSPEKT Z LEKCJI INFORMATYKI
Prowadząca: Sylwia Krystowczyk
Data: 02.03.2006
Klasa: V a (II g), V b (II g)
Data: 03.03.2006
Klasa: V c (II g)
Temat: Drzewko folderów - powtórzenie wiadomości.
Czas trwania lekcji: 45min.
Cel ogólny lekcji: Sprawdzenie wiadomości uczniów.
Cele dydaktyczne:
Uczeń potrafi tworzyć foldery i podfoldery w określonym miejscu na dysku,
Uczeń potrafi stworzyć dowolny plik graficzny lub tekstowy i zapisać go w określonym folderze,
Uczeń zna podstawowe wiadomości teoretyczne z zakresu poznanych programów.
Cele wychowawcze:
Uczeń świadomie uczestniczy w zajęciach, uważnie słucha oraz nie przeszkadza w prowadzeniu zajęć,
Uczeń odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela, konstruuje własne pytania,
Uczeń przyjmuje odpowiednią postawę przy pracy z komputerem,
Typ lekcji: sprawdzająca,
Metody nauczania: praca z komputerem,
Forma organizacji: indywidualna
Środki dydaktyczne: tablica, komputer, arkusze z zadaniami
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Uwagi |
1. Czynności porządkowo organizacyjne
|
|
2 min |
2. Uświadomienie celu lekcji |
|
5 min |
3. Podanie tematu lekcji |
|
3 min |
4. Przygotowanie do sprawdzenia wiadomości |
|
10 min |
5. Sprawdzenie wiadomości uczniów |
|
20min |
6. Podsumowanie |
|
5 min |
Załącznik
W otwartym oknie dysku C:\ utwórz 4 foldery:
Moje zbiory swoje nazwisko
Zdjęcia swoje nazwisko
Rysunki swoje nazwisko
Komputer swoje nazwisko
W Moich zbiorach utwórz foldery: Znaczki i Widokówki natomiast w folderze Widokówki 2 foldery: Polskie i Zagraniczne.
W folderze Rysunki utwórz 2 foldery: Kwiaty, Rysunki szkolne.
W folderze Komputer utwórz 3 foldery: Klawiatura, Okno, Schowek. 11p
Narysuj w programie Paint tulipana i skopiuj go do folderu Kwiaty. 1p
Otwórz dowolny program edytora tekstu i napisz w oddzielnych wierszach odpowiedzi na pytania:
Jakim urządzeniem jest klawiatura wejściowym czy wyjściowym?
Opisz budowę okna programu Notatnik
Co to jest Schowek 3p
Punkt „a” skopiuj do folderu Klawiatura, punkt „b” do folderu Okno a punkt „c” do folderu Schowek 3p
Punktacja:
18-17 pkt. - bardzo dobry
16-15 pkt. - dobry
14-12 pkt. - dostateczny
11- 9 pkt. - dopuszczający
9 - 0 pkt. - niedostateczny