Scenariusz lekcji przyrody w klasie V
Temat: Co to znaczy prawidłowo się odżywiać?
Dział programowy: Jak zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka?
Cel główny:
Formułowanie zasad prawidłowego żywienia.
Cele szczegółowe:
[A] W zakresie wiadomości:
UCZEŃ:
Na podstawie wiadomości z poprzedniej lekcji wymienia składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz podaje ich rolę.
Wymienia zasady prawidłowego odżywiania.
Na podstawie przyniesionych etykiet produktów spożywczych wskazuje składniki szkodliwe dla człowieka wchodzące w skład tych produktów.
Na podstawie przygotowanych wiadomości wyjaśnia pojęcie oraz podaje przykład konserwantu.
Wyjaśnia zależności między rodzajem diety a wiekiem, płcią, stanem zdrowia, rodzajem wykonywanej pracy.
Przewiduje skutki wynikające ze spożywania nieprawidłowej ilości i jakości pokarmu.
[B] W zakresie umiejętności:
Na podstawie przyniesionych opakowań produktów spożywczych określa które ich składniki są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka.
Na podstawie własnych doświadczeń oraz pracy w grupie ocenia swoje przyzwyczajenia żywieniowe.
Na podstawie wiadomości zdobytych na lekcji dokonuje analizy przedstawionych przez nauczyciela rysunków zawierających błędy w przygotowywaniu posiłków i żywieniu.
Na podstawie wiadomości wyniesionych z domu rodzinnego nakrywa do stołu tak, aby jedzenie przy nim sprawiało przyjemność.
Obserwując tuszę postaci ludzkich przewiduje co mogło wchodzić w skład ich diety.
Analizując piramidę pokarmową określa jakie produkty powinny stanowić podstawę naszej diety, a jakie powinniśmy zjadać rzadko.
[C] W zakresie umiejętności( stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych):
Doskonali pracę zespołową.
Rozumie znaczenie zachowania zasad higieny osobistej i otoczenia w czasie przygotowywania i spożywania posiłków.
Świadomie dba o zdrowie swojego organizmu.
Metody:
metaplan
pogadanka
pokaz
inscenizacja
Środki dydaktyczne:
Opakowania po produktach spożywczych
Piramidy pokarmowa
Rysunki przedstawiające błędy w przygotowaniu i spożywaniu posiłków
Karty pracy
Rzeczy potrzebne do nakrycia stołu
Encyklopedia powszechna
Typ lekcji: Lekcja poświęcona opracowaniu nowego materiału
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wstępna
Sprawy organizacyjne.
Sprawdzenie pracy domowej (obowiązującej i dla chętnych).
Wprowadzenie do tematu lekcji (powtórzenie i utrwalenie wybranych wiadomości dotyczących rodzajów pokarmów i składników pokarmowych) -krzyżówka.
Nawiązanie do nowego tematu (wyjście od pojęcia "odżywianie" (hasła z krzyżówki) i wskazanie uczniom znaczenia sformułowania "prawidłowe odżywianie". Wskazanie i wyjaśnienie uczniom celów, jakie stawiamy sobie na dzisiejszej lekcji.
Zapisanie tematu lekcji.
Faza realizacyjna
Poinformowanie o przewidywanym sposobie pracy na lekcji, podanie czasu pracy.
Podział uczniów na grupy , wybór lidera i sekretarza.
Rozdanie uczniom karty pracy.
Praca uczniów zgodna z podaną instrukcją pod kierownictwem nauczyciela - praca w grupach mająca na celu sformułowanie zasad prawidłowego odżywiania:
Posiłki zjadaj powoli i w miłej atmosferze
Zjadaj odpowiednią ilość pokarmu
Zjadaj pokarm urozmaicony
Ilość i jakość zjadanego pokarmu powinieneś dostosować do wieku, rodzaju wykonywanej pracy, płci, pory roku
Przygotowując i spożywając posiłki pamiętaj o czystość i i higienie
Unikaj produktów zawierających duże ilości konserwantów, barwników i innych sztucznych składników
Kupując produkty spożywcze zwracaj uwagę na termin przydatności do spożycia
Pokarmy zjadaj o stałych porach
Śledzenie kolejnych etapów pracy uczniów przez nauczyciela, ewentualna pomoc i wyjaśnianie powstałych wątpliwości.
Prezentacja wyników pracy zespołowej na forum klasy (prezentacja swoich prac i odczytanie zasad prawidłowego odżywiania; nauczyciel umieszcza te zasady, napisane na szablonach jabłek na drzewie; pokaz nakrytego stołu, scenek sytuacyjnych). Rozdanie zasad prawidłowego odżywiania na karteczkach do wklejenia do zeszytu.
Faza podsumowująca
Integracja - burza mózgów: "chipsy czy jabłko? - oto jest pytanie - wybór należy do Ciebie"[dwie grupy: !0 za jabłkiem 2) za chipsami].
Wniosek - już jedno jabłko dziennie zapobiega wizytom u lekarza.
GRUPA III
Przeczytaj uważnie poniższy tekst:
Ważne jest, aby spożywany pokarm był zdrowy dla naszego organizmu. Jednak większość kupowanych produktów spożywczych zawiera składniki dodatkowe: konserwanty, barwniki, rozpuszczalniki, substancje smakowe. Służą one do przedłużania trwałości produktu, poprawienia jego smaku i koloru. Nie są one obojętne dla naszego, a wręcz szkodzą naszemu zdrowiu. Są zwykle oznaczane liczbami i literą.
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij to co znaczy konserwant.
Konserwant ..................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Ćwiczenie 2
Na opakowaniu każdego produktu znajdziesz skład. Przeczytaj co wchodzi w skład produktów spożywczych, których opakowania otrzymałeś i uzupełnij tabelę:
Produkt |
Konserwanty występujące w tym produkcie |
chipsy |
...................................................................... |
............................................................................. |
...................................................................... |
Ćwiczenie 3
Czy będziesz zachęcać innych do kupowania produktów spożywczych zawierających konserwanty? Uzasadnij swoją wypowiedź.
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).
Unikaj produktów spożywczych zawierających duże ilości ............................, .......................... i ...........................................
Ćwiczenie 4
Przyjrzyj się opakowaniu z wieczka po śmietanie i kefirze. Co oznacza wydrukowana data na tym opakowaniu?
Jest to termin ........................................................................
Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).
Kupując produkty spożywcze zwracaj uwagę na ............................................................... .
GRUPA II
Ćwiczenie1
Ilość i jakość spożywanego pokarmu zależy od wielu czynników.
Przyjrzyj się ilustracjom i wymień te czynniki.
Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).
Ilość i jakość spożywanego pokarmu zależy od ................................, .....................,
..........................................., ........................................... .
Ćwiczenie 2
Koleżankom i kolegom przedstaw powyższe sytuacje w postaci scenek.
GRUPA I
Ćwiczenie 1
Przyjrzyj się poniższym rysunkom, co doprowadziło Jasia i Stasia do takiego wyglądu?
Uzupełnij zdanie:
Spożywanie ............................................... ilości lub ....................................
pokarmu prowadzi do wielu groźnych chorób np. choroby wieńcowej, płaskostopia, miażdżycy, otyłości.
Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).
Należy zjadać odpowiednią ....................................................................... .
Zapisz go na załączonym szablonie jabłka.
Ćwiczenie 2
Podaj po 3 przykłady produktów spożywczych spożywanych przez Jasia i Stasia.
JAŚ |
STAŚ |
1 |
1 |
2 |
2 |
3 |
3 |
Ćwiczenie 3
Przeanalizuj piramidę pokarmową.
Uzupełnij tekst:
Codziennie należy spożywać takie produkty jak......................................................,
.................................... prawie codziennie ..............................................................., a rzadziej ....................................................................................................
Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).
Należy zjadać odpowiednią ......................................................................., pokarm powinien być ........................................................ .
GRUPA IV
Ćwiczenie 1
Przy stole podczas spożywania posiłków obowiązują pewne zasady.
Wybierz Twoim zdaniem właściwą odpowiedź:
Powinniśmy jadać raczej:
bardzo szybko
szybko
powoli
Posiłki powinniśmy zjadać:
oglądając telewizję
kłócąc się z rodzeństwem
w miłej atmosferze
czytając książkę
Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).
Posiłki powinniśmy zjadać ................................ i w ......................................................... .
Ćwiczenie 2
Przeanalizuj załączone rysunki. Zastanów się nad higieną przygotowywanych i spożywanych posiłków.
Wybierz prawidłową odpowiedź:
Utrzymywanie prawidłowej masy ciała nie chroni przed chorobami przemiany materii,
Należy dbać o czystość i higienę przygotowywanych posiłków,
Czystość i higiena nie ma żadnego znaczenia przy sporządzaniu i zjadaniu posiłków.
Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).
Przygotowując i spożywając posiłki należy dbać o ...................................... i ........................................................... .
Ćwiczenie 3
Estetycznie nakryty stół uprzyjemnia jedzenie, podejdź do stołu i nakryj go, tak aby jedzenie przy nim sprawiało przyjemność.
1. Ważna sól mineralna, której zadaniem jest m.in. budowa naszych zębów, duże jej ilości znajdują się w rybach.
2. Ta substancja stanowi największą masę naszego ciała.
3. Mówimy o niej: zdrowa, niezdrowa, a nawet ekologiczna.
4. Te składniki dostarczają nam energii, są naszym "paliwem", duże ich ilości znajdziemy w pieczywie, kaszach, owocach i słodyczach.
5. Osoba, która rezygnuje ze spożywania pokarmów mięsnych.
6. Podstawowy materiał budulcowy, wchodzi w skład wszystkich narządów i komórek, bardzo potrzebne do wzrostu organizmu.
7. Ważna sól mineralna budująca nasze kości, duże jej ilości znajdują się w mleku i jego przetworach.
8. Substancje zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu, szczególnie duże ich ilości znajdują się w świeżych owocach i warzywach.
9. Produkty mleczne i jego przetwory, np. sery, jogurty, śmietana.
10. Od nich pochodzą takie produkty jak: jaja, ryby, mięso, masło, nabiał czy miód.