16 09 Części ciała 2


SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 16.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Jacy jesteśmy?

Temat dnia: Części ciała świetnie znamy - w zabawach je utrwalamy.

Cele operacyjne: dziecko:

- nazywa i wskazuje części swojego ciała,

- wie do czego służą poszczególne części ciała,

- prawidłowo reaguje na polecenia,

- liczy w zakresie 5,

- śpiewa piosenki o tematyce związanej ze schematem ciała,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- współdziała w zabawie,

- dorysowuje na ilustracji brakujące części ciała.

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: aktywność ruchowa, śpiew, taniec, odpowiedzi na pytania, rysowanie

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, pokaz, zadawanie pytań, taniec, śpiew, pochwała.

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: nagrania piosenek: Już dużo wiem, Rączki i nóżki, Znam już siebie (Trzylatki śpiewają) oraz Bawiły się dzieci paluszkami, Głowa, ramiona (M. Bogdanowicz,
W co się bawić z dziećmi), Karty pracy A nr 10, kostka do gry, plansza z postacią człowieka, wskaźnik.

Przebieg zajęć:

1. Powitalny pląs „Głowa, ramiona”

Dzieci śpiewają piosenkę z równoczesnym pokazywaniem poszczególnych części ciała na melodię „Siekiera, motyka”:

Dziś zajęcia, fajna sprawa,

Dla nas wszystkich to zabawa.

Ręce w górę i w przód, i w bok,

Skłon do przodu, w górę skok.

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

Kolana, pięty, kolana, pięty.

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

Oczy, uszy, usta, nos!

- Jakie części ciała pokazywaliśmy?

2. Zabawa ruchowa „Już dużo wiem” - utrwalenie wcześniej poznanej piosenki

I. Tu mam buzię, tu serduszko

Klaśnij w rączki, tupnij nóżką

Ref: Ja trzy latka mam - pokazują na siebie

I się na tym znam - rozkładają ręce

Proszę nie śmiać się - grożą palcem

Tyle powiem wam - zakładają ręce na bioderka i kołyszą nimi

II. Tu mam nosek, a tu uszko

Teraz tupnę drugą nóżką

- A jakie teraz nowe części ciała się nam pojawiły? (buzia, serduszko)

- Jakie części ciała powtórzyły się? (rączki, nóżki, nosek, uszko)

3. Zabawa paluszkowa „Bawiły się dzieci paluszkami”

Już w dwóch zabawach pojawiły nam się rączki. Są one bardzo ważne w naszym życiu. Każda rączka ma pięć paluszków i teraz się nimi zabawimy:

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami

Jak jeden nie może, to drugi mu pomoże.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami

Jak drugi nie może, to trzeci mu pomoże.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami

Jak trzeci nie może, to czwarty mu pomoże.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami

Jak czwarty nie może, to piąty mu pomoże.

Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami

Jak piąty nie może, to rączka mu pomoże.

Dziecko stuka kciukiem o kciuk, a następnie kolejnymi paluszkami. Na koniec wyliczanki („rączka mu pomoże”) dzieci klaszczą w dłonie.

3. Zabawy z kostką

Przeliczamy z dziećmi paluszki, z nazwaniem każdego z nich. Rzucanie dużą kostką - pokazujemy na palcach ile oczek wypadło.

4. Zabawa ruchowa „Rączki i nóżki”

1. Jedna noga, druga noga - pokazują na nogi

Obie wiedzą, gdzie podłoga. - rytmicznie klaszczą

Tupnie jedna, tupnie druga, - tupią nóżkami

Ta piosenka nie jest długa. - rytmicznie klaszczą

Teraz nóżka na paluszek, - jedną nogą stają na paluszkach

To poćwiczyć trochę muszę. - drugą nogą stają na paluszkach

Choć mam latek tylko trzy, - pokazują na palcach liczbę lat

Jestem zuchem tak jak ty. - rytmicznie klaszczą

2. Jedna ręka, druga ręka - wyciągają przed siebie ręce

Obie wiedzą, gdzie bioderka - kładą ręce na biodrach

I zaklaskać nimi mogę - klaszczą rytmicznie

Mamie w praniu też pomogę. - naśladują ugniatanie prania

Teraz obie rączki w górę, - podnoszą ręce do góry

Prawie dotknę białą chmurę - naśladują gesty chwytania

Choć mam latek tylko trzy, - pokazują na palcach liczbę lat

Jestem zuchem tak jak ty. - rytmicznie klaszczą

- Do czego potrzebne są nam rączki i nóżki?

- Co by było, gdyby wasze palce u rąk były złączone, sklejone?

5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Pokaż, gdzie masz nogi”

Dzieci biegają po sali przy dźwiękach tamburyna. Na przerwę w graniu zatrzymują się
i pokazują część ciała, którą wskazał nauczyciel wskaźnikiem na szablonie przedstawiającym człowieka. Pojawiające się dźwięki tamburyna zachęcają do dalszego biegu.

7. Zabawa „Sklejone dzieciaki”

Dzieci dobierają się parami i stykają się tymi częściami ciała, których nazwy usłyszą
np. łokciami, brzuszkami, kolankami itp.

8. Zabawa ruchowa przy piosence „Znam już siebie”

Utrwalenie poznanych części ciała:

1. Choć niewiele jeszcze wiem - grożą palcem

To pochwalić wam się chcę, - rozkładają ręce

Że już siebie dobrze znam - wskazują na siebie

Zaraz udowodnię wam. - klaszczą rytmicznie

Ref: Tu jest rączka, tu paluszek

A tu jest mój mały brzuszek

Uszy, nosek, oczka dwa,

Uśmiechnięta buzia ma x2

2. Choć me nóżki małe są, - wskazują na nóżki

Co dzień wiele chodzić chcą. - maszerują w miejscu

Mama czasem mówi mi, - klaszczą rytmicznie

Że już na to nie ma sił. - rozkładają ręce

9. Ćwiczenia plastyczne (Karty pracy A, nr 10)

Dorysowanie na rysunku osoby brakujących części ciała tak, aby powstał rysunek podobny do danego dziecka.


