Joanna Reczka 16.09.2013
Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu
Blok tematyczny: Wszyscy się bawimy.
Temat dnia: Utrzymujemy porządek w naszych kącikach zabaw. Słuchanie opowiadania
nauczyciela pt. „Ania bałaganiara”
Grupa: 4-latki
Cele ogólne:
- zapoznanie z różnorodnymi zabawkami oraz z treścią opowiadania pt. „Ania bałaganiara”,
- wdrażanie do utrzymania ładu i porządku w kącikach zabaw.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi odgadywać zagadki,
- wypowiadać się na określony temat,
- potrafi zbudować wieżę,
- potrafi nazwać kolory w swojej wieży,
- reaguje na sygnał dany przez nauczyciela,
- wykonuje polecenia nauczyciela,
- potrafi pokolorować obrazek.
Metody pracy:
-czynna,
- słowna,
- oglądowa
Formy pracy:
-indywidualna,
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz CD,
- płyta z nagraniem piosenek,
- sylwety wagonów,
- treść opowiadania,
- praca plastyczna kara pracy.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa na powitanie „Samochody i myjnia”
Nauczyciel układa na podłodze kolorowe krążki (tyle samo krążków ile jest dzieci), nauczyciel trzyma w ręku krążek czerwony i zielony, gra muzyka dzieci „samochody” jeżdżą po sali, gdy muzyka ucichnie nauczyciel pokazuje czerwony krążek i dzieci się zatrzymują i zajmują miejsce na krążku, nauczyciel włącza muzykę i pokazuje krążek zielony, dzieci ruszają i jeżdżą dalej. Podczas zatrzymywania muzyki nauczyciel zabiera stopniowo po 4,3 2 krążki, wygrywa to dziecko, które zajmie miejsce na krążku jako jedyne.
2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania opowiadania nauczyciela pt. „Bałaganiara Ania”
3. Rozmowa na temat opowiadania kierowana pytaniami:
- o czym było opowiadanie?
- jak miała na imię dziewczynka z opowiadania?
- co się stało z zabawkami?
- jakie zabawki wystąpiły w opowiadaniu?
- czy należy sprzątać zabawki po zabawie?
- jakie macie zabawki?
- jakimi zabawkami się bawicie?
- czy sprzątacie po sobie zabawki?
4. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Tomek i lokomotywa”
Dzieci dostają od nauczyciela sylwety wagonów w różnych kolorach zawieszonych na sznurku, zakładają na szyję. Nauczyciel włącza piosenkę i w międzyczasie rozkłada w różnych miejscach w Sali kolorowe klocki( żółty, czerwony, zielony), dzieci maszerują po sali. Gdy muzyka ucichnie dzieci ustawiają się przy odpowiednim kolorze klocka. Zmieniamy w czasie zabawy ustawienie klocków w inne miejsca.
5. Praca plastyczna karta pracy.
Dzieci mają za zadanie pokolorować obrazek, a następnie nakleić gotowe naklejki.