Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat kompleksowy: Co jesienią słychać w lesie?
Temat dnia: Bajka „Pod grzybem”
Data: 16.11. 2009r
Cele ogólne:
Cel poznawczy: Nauka zabawy ze śpiewem i pokazem „ Panie kciuku”
Cel wychowawczy: Wdrażanie do obcowania dziecka z książką
Cel kształcący: Kształtowanie umiejętności słuchania tekstów ze zrozumieniem, utrwalenie nazw palców
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Uczy się obcowania z książką;
Utrwala znajomość nazw poszczególnych palców dłoni;
Słucha bajki opowiadanej przez krasnala;
Zapoznaje się z powiedzeniem „Rosnąć jak grzyby po deszczu”
Podaje swoje propozycje wyjaśnienia powiedzenia „Rosnąć jak grzyby po deszczu”
Posługuje się pojęciami: pod na, za;
Bierze udział w zajęciach;
Naśladuje ruchem ciała sylwetę „grzyba”
Reaguje na umówiony sygnał;
Utrzymuje równowagę ciała;
Ćwiczy analizę i syntezę wzrokową;
Zachowuje bezpieczeństwo w trakcie przechodzenia przez pasy
Metody:
słowna: opowieść Krasnala
zabawa ruchowa z elementem równowagi „Krasnal patrzy”
zabawa dydaktyczna „Co nie pasuje?”
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
„Pod grzybem”- bajka W. Sutiejew'a
pacynka „Krasnal”
magnetofon
płyta CD
I. Przebieg dnia:
Powitanie dzieci, wprowadzenie ich do tematu dnia.
W kąciku książki: dzieci przeglądają ilustracje o lesie w pismach i książkach przyrodniczych, słuchają ciekawostek przyrodniczych czytanych przez nauczyciela.
Nauka zabawy ze śpiewem i pokazem ( do melodii „Panie Janie”) „ Panie kciuku”. Zabawa ma na celu utrwalenie nazw palców.
II. Przebieg zajęć:
„Pod grzybem”- bajka opowiedziana przez pacynkę-krasnoludka (autor: W. Sutiejew).
Mały Krasnal siedzi w przedszkolu, patrzy przez okno i przypomina mu się pewna historia, którą opowiada dzieciom.
Wyjaśnienie powiedzenia „Rosnąć jak grzyby po deszczu”.
Dzieci podają swoje propozycje , nauczyciel naprowadza je, wyjaśnia im znaczenie powiedzenia.
Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Krasnal patrzy”:
Nauczyciel trzyma pacynkę i stoi tyłem do dzieci. Głośno mówi rymowankę: „Raz, dwa, trzy, krasnal patrzy” i się odwraca. Dzieci zmieniają się w grzybki- stają na jednej nodze z rękoma złączonymi nad głową i nie poruszają się. Dziecko, które pierwsze straci równowagę, zostaje krasnalem.
Podsumowanie zajęć: zabawa dydaktyczna „Co nie pasuje?”
Nauczyciel pokazuje po trzy obrazki:
Czerwony pomidor, czerwona rzodkiewka, czerwony muchomor;
Zielony ogórek, zielona choinka, zielona kapusta;
Szary zając, szary kartofel, szara myszka.
Za każdym razem pyta dzieci, co nie pasuje i dlaczego.
III. Zabawy przy stoliku wedle zainteresowań dziecka.
IV. Spacer po okolicy- pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się w trakcie przechodzenia na pasach.
V. Leżakowanie- słuchanie odgłosów ptaków leśnych z płyty CD.