Różne jednostki długości w zadaniach tekstowych - scenariusz lekcji matematyki w klasie 4a
Autorka: Urszula Lupa
Temat lekcji: Różne jednostki długości w zadaniach tekstowych.
Cele lekcji:
Metody i formy pracy:
Pogadanka
Praca w parach
Praca indywidualna
Zastosowane środki dydaktyczne:
karty pracy,
podręcznik,
tablica,
kreda,
PRZEBIEG LEKCJI:
I. Część wstępna:
1. Powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu lekcji.
II. Część główna:
Nauczyciel sprawdza zadanie domowe i rozdaje uczniom karty pracy z zadaniami. Uczniowie czytają kolejne zadania zastanawiają się nad sposobem ich rozwiązania i zgłaszają się do rozwiązania zadania na tablicy. Za rozwiązanie danego zadania otrzymują plusy. Pozostali uczniowie rozwiązują je samodzielnie w zeszytach sprawdzając swoje obliczenia z rozwiązaniem na tablicy, a w razie wątpliwości pytają nauczyciela
Zadanie 1.
Zamień jednostki:
6cm=…………mm
15dm=…………cm
11m=…………dm
6000m=…………km
450dm=…………m
4000mm=…………m
Zadanie 2.
Ogród jest prostokątem o bokach 50 m i 40 m. Jakiej długości jest płot otaczający ten ogród, jeśli brama ma 4 m długości, zaś furtka - 1 m? Zrób rysunek pomocniczy.
Zadanie 3.
Pokój ma wysokość 3m 20 cm. Blat stołu jest na wysokości 80 cm od podłogi. Trzeba zawiesić lampę na wysokości 100 cm nad stołem. W jakiej odległości od sufitu ma wisieć ta lampa?
Zadanie 4.
Pruszków, Grodzisk i Skierniewice leżą przy jednej drodze. Pruszków jest oddalony od grodziska o 13 km, a od Skierniewic o 30 km. Jaka jest odległość od Grodziska do Skierniewic? Zrób rysunek pomocniczy.
Zadanie 5.
Julka i Paulina robiły szaliki na drutach . Julka zrobiła 180cm szalika, a Paulina zrobiła 2 razy krótszy szalik. Oblicz ile centymetrów miał szalik Pauliny?
Zadanie 6.
Po obu stronach drogi o długości 1,5 km ułożono krawężnik z jednakowych elementów, każdy o długości 75cm. Ilu takich elementów użyto?
III. Część końcowa:
1. Podsumowanie pracy na lekcji.
2. Zadanie zadania domowego.
3. Pożegnanie