SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 02.09.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu
Temat dnia: Uczymy się, jak bawić się razem
Cele operacyjne: dziecko:
- dokonuje syntezy i analizy sylabowej imion dzieci,
- nazywa pomieszczenia znajdujące się w przedszkolu,
- wypowiada się na temat ilustracji,
- koloruje obrazek,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- współpracuje z całą grupą.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: aktywność ruchowa, swobodne wypowiedzi, drama, kolorowanie ilustracji
- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, zadawanie pytań, śpiew, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem zabaw ruchowych, baloniki z narysowanymi minkami (smutną i wesołą), Przedszkole czterolatka s.3,4, Karta pracy B nr 1.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna Do mnie przyjaciele ( z płyty „Trzylatki śpiewają”)
Jedno dziecko stoi w środku koła i śpiewa tekst 1 zwrotki. W refrenie zaprasza do zabawy wybrane przez siebie dzieci tworząc drugie kółko. W 2 zwrotce dzieci z zewnętrznego koła klaszczą, w refrenie ponownie zostają zaproszone do wspólnej zabawy przez nowych przyjaciół (zabawę powtarzamy 2-3 razy).
2. Ćwiczenia słuchowe Kogo wołam
Dzieci muszą zgadnąć czyje imię wypowiada nauczyciel - imiona podzielone są na sylaby więc dokonują syntezy, a następnie wspólnie z całą grupą wyklaskują podane imię.
3. Zabawa Jedzie pociąg z daleka
Formujemy szereg przypinając do lokomotywy (nauczyciel) kolejno wywołane dzieci:
Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka
Konduktorze łaskawy byle nie do Warszawy
Trudo, trudno to będzie, tyle dzieci jest wszędzie
Niech tu wsiądzie grupa ta, która na „A” imię ma, która na „B” itd.
Nasz pociąg zabiera dzieci w podróż po przedszkolu. Zwiedzają kolejno sale zajęć, łazienkę, kuchnię oraz szatnię.
4. Praca z podręcznikiem
Dzieci określają na podstawie ilustracji, co robi Zuzia i Kuba - naśladują ich miny (Przedszkole czterolatka, s. 3).
5. Zabaw z balonikami
Zaprezentowanie baloników - smutnego i wesołego. Dzieci współpracując między sobą muszą jak najdłużej utrzymać baloniki w powietrzu, podbijając je w górę.
6. Praca z podręcznikiem
Odszukanie Zuzi i Kuby na obrazku, ustalenie co robą dzieci. Luźna rozmowa na temat ulubionych zabawek i zabaw w przedszkolu.
7. Ćwiczenia plastyczne
Kolorowanie ulubionych zabawek Zuzi i Kuby (Karty pracy B nr 1)
8. Zabawa ruchowa Misie szare
Dzieci dobierają się w pary i tańczą w kółeczku wskazując na siebie oraz przytulając się do siebie policzkami. Zabawa ma na celu zawiązanie koleżeński relacji, integrację:
Ty i ja, ty i ja, ty i ja
Misie szare, misie bure obydwa
I kochają się te misie, przytulają swoje pysie
Misie szare, misie bure obydwa