SCENARIUSZ BALU KARNAWAŁOWEGO GRUPY
4-5 LATKÓW
Data: 8.02.2005
Prowadząca: Barbara Chłodek
Miejsce: ZszP nr 2 Rybnik
Cele:
- dziecko potrafi współdziałać w grupie
- potrafi dobrze się bawić
- ocenia innych
Pomoce:
- gazety, miotła, jabłka, nici, karteczki, balony, płyty CD, radioodtwarzacz, worki, owoce, słodycze, nagrody
Uwaga:
We wszystkich konkursach oprócz pierwszych nagradzanych miejsc, pozostali uczestnicy otrzymują nagrody pocieszenia np. cukierki i lizaki
Przebieg:
1.Dzieci wchodzą do udekorowanej sali, rozbrzmiewa wesoła muzyka. Prowadząca zaprasza do środka i prosi o zajęcie miejsc na krzesłach, które ustawione są naokoło sali.
2.Powitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy. Prowadząca wita wszystkich w szczególny sposób:
- Dzień dobry, dzień dobry, witam Was, bo na zabawę nadszedł czas. Kto poczuje się powitany wstaje i kłania się:
- Witam na balu przebierańców wszystkie królewny i księżniczki
- Witam na balu wszystkich rycerzy
- Witam damy, które mają zrobiony karnawałowy makijaż
- Witam dzieci przebrane za zwierzęta
- Witam wszystkich w maskach karnawałowych...itp.
- Witam wszystkich, których jeszcze nie powitałam.
3. Przypomnienia pojęcia „Karnawał” i zaproszenie do miłej, wesołej zabawy.
Karnawał to czas zabaw, maskarad i wielkich balów. Trwa od święta Trzech Króli do środy popielcowej. Dziś największa na świecie parady karnawałowe odbywają się w Brazylii, we Włoszech i Wenecji. Karnawał w Brazylii przyciąga uwagę całego świata. Przez 4 dni i noce króluje tam muzyka i taniec nazwany Sambą. Tancerki wstępują w bogato zdobionych kolorowych strojach. Natomiast czasie karnawału w Wenecji zakłada się kolorowe stroje, a twarze zakrywa się przepięknie zdobionymi maskami. W tym czasie odbywają się huczne zabawy i uliczne parady.
4. Dzieci losują i przypinają kotyliony. Szukają kolegów z takim samym symbolem na kotylionie, dobierają się tworząc pary. Wygrywa ta para, która jako pierwsza się odnajdzie i ustawia się przed prowadzącą.
5.Taniec kotylionowy.
6. Konkurs „Taniec na gazetach”. Chłopcy proszą dziewczynki, do tańca, zabierając jedną gazetę, rozkładają na podłodze i stają na niej wraz z partnerką. Gdy usłyszą muzykę, tańczą, gdy wyjdą za gazetę odpadają z gry, ale dopingują dalej bawiącym się. Muzyka cichnie, tańczący składają gazetę na pół. Na ponowny sygnał tańczą dalej. W czasie tańca wychowawca obserwuje czy pary przestrzegają podanych reguł.
7. Taniec dowolny
- wszyscy uczestnicy balu tańczą według własnego uznania.
8. „Konkurs szybkiego jedzenia jabłka”. Jabłka przywieszone są na nitkach, dzieci w kotylionowych parach wyznaczają, kto je, a kto trzyma jabłko. Uczestnicy konkursu zjadają jabłka bez pomocy rąk.
9. Taniec dowolny według uznania dzieci.
10. Konkurs „Skoki w worku”. Prowadząca wyznacza start i metę, dzieli dzieci na dwa zespoły.
11. Zabawa muzyczno - ruchowa
Gra muzyka. W chwili, gdy muzyka milknie, padają polecenia wykonania krótkich działań w ruchu np.
- uścisnąć jak najwięcej rąk,
- uścisnąć jak najwięcej kostek u nóg,
- spojrzeć w oczy jak największej liczbie kolegów
12. Taniec dowolny według uznania dzieci
13. Wspólny taniec w kole oraz prezentacja przebierańców związku z ogłoszeniem konkursu na „Najciekawszy strój”.
14. Słodki poczęstunek przy wspólnym stole
15. „Taniec z miotłą”. Dzieci tańczą w parach. Jedno dziecko trzyma w ręku miotłę i tańczy z nią w parze. Po chwili kłania się innemu dziecku prosząc je do tańca a miotłę oddaje drugiemu dziecku itd.
16. Wizyta u fotografa.
17. Konkurs piosenki przedszkolnej - indywidualne popisy dzieci.
18. Taniec z balonem - pary wkładają balon między siebie, nie dotykają go rękami. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma balon.
19. Wspólny taniec na zakończenie zabawy
20. Podziękowanie dzieciom za miłą zabawę.
21. Wspólne sprzątanie sali.
Barbara Chłodek