Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat tygodnia: Idzie jesień złota
Temat kompleksowy: Ćwiczenia gimnastyczne
Data: 25. 09. 2009
Cele Ogólne:
Cel poznawczy: Próba nauki nowej zabawy „ Koniki”
Cel kształcący: Rozwijanie motoryki ciała dziecka, wyrabianie równowagi przy staniu na jednej nodze, wzmacnianie mięśni brzucha i kończyn dolnych
Cel wychowawczy: Wdrażanie do uważnego słuchania poleceń nauczyciela
Cele Szczegółowe:
Dziecko,
wykazuje zainteresowanie zajęciami;
słucha poleceń nauczyciela
naśladuje poruszające się liście
stara się wykonywać zadania stawiane przez nauczyciela
bawi się wspólnie z innymi dziećmi
próbuje nauczyć się nowej zabawy
stara się pokazać ruchem ciała jak wieje słaby wiatr
stara się pokazać ruchem ciała jak wieje silny wiatr
naśladuje ruchem ciała listki leżące na ziemi
próbuje nauczyć się nowej zabawy
zachowuje bezpieczeństwo w trakcie zabawy
ćwiczy spostrzegawczość
rozwija spostrzegawczość
Metody:
słowna: rozmowa
oglądowa: pokaz
czynna: zadania stawiane do wykonania
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
krzesełka
magnetofon
płyta CD z „ Szumem lasu”
I. Przebieg Dnia:
Przywitanie się z dziećmi: „ Słonko świeci, wietrzyk wieje...”
Zabawa dydaktyczna: „Co schowałam...?”-zgadywanie, która zabawka (np. z pośród czterech piłeczek) została schowana.
II. Przebieg zajęć:
Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej
Nauczyciel puszcza dzieciom „ Szum lasu”- zadaniem dzieci jest naśladowanie spadających liści:
w jaki sposób liście spadają z drzewa
co się z nimi dzieje, gdy opadną na ziemię (leżą lub jeszcze się unoszą)
jak porusza się drzewo przy silnym wietrze
jak porusza się drzewo przy słabym wietrze
Próba nauki nowej zabawy „ Koniki”- nauczyciel tłumaczy przebieg zabawy: zadaniem dzieci jest stanięcie obok krzesełek i trzymać się jedną ręką o oparcie. Na sygnał nauczyciela dzieci mają zgiąć jedną nogę w kolanie, unosząc ją wysoko jak „ koniki”, po chwili następuje zmiana nogi- pokaz nauczyciela.
Podsumowanie zajęć: „ Taniec liści”
III. Indywidualne i wspólne zabawy w kącikach zainteresowań.
IV. Wyjście na przy przedszkolny plac zabaw - przypomnienie dzieciom o zasadach bezpiecznego zachowania się w trakcie zabawy.