Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Dzień aktywności klasa Ia: opracowała mgr Danuta Jasińska
SP w ZAWIDZU
TEMAT BLOKU: Ciekawe zajęcia na zimowe wieczory.
TEMAT DNIA: Z Kopciuszkiem na balu.
ZAPIS W DZIENNIKU: Inscenizacja “Wróżki”,“Co jest najważniejsze na świecie”.. Słuchanie baśni “Kopciuszek” czytanej przez Królową Wróżek. Wyróżnianie i ocena postaci. Ustalanie kolejności zdarzeń na podstawie obrazków i treści. Uzupełnianie zdania nazwami czynności. Taniec towarzyski przy muzyce z kasety. Odgrywanie scenek. Projektowanie i malowanie karety oraz stroju na bal z Kopciuszkiem. Odejmowanie liczb w zakresie 20. Równania typu: 12-2=10.
CELE OPERACYJNE: Uczeń po zajęciach potrafi:
improwizować teksy literackie,
uważnie słuchać tekstu,
wyodrębniać w utworze postaci i zdarzenia,
ocenić postępowanie bohaterów literackich,
posługiwać się wyrazami określającymi nazwy cech charakteru człowieka,
wiązać treści z ilustracjami,
uzupełniać zdania nazwami czynności,
obliczać wyniki dodawania i odejmowania w zakresie 10,
łączyć ruch z muzyka,
być wrażliwym na krzywdę ludzką i właściwie odnosić się do osób bliskich,
właściwie pracować w grupie w wyniku scenek teatralnych.
METODY: teatralizacji, rozmowa kierowana, pogadanka, diagram kołowy
FORMY: indywidualna, grupowa, jednolita, grupowa zróżnicowana, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rekwizyty, stroje, karty pracy-postaci i przedmioty z bajek, kołówka sylabowa, książki H. Januszewskiej, ilustracje, rozsypanka zdaniowa, kaseta.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Przedstawienie inscenizacji “Wróżki”.
Rozmowa na temat treści inscenizacji, próba odpowiedzi na pytania: Czy istnieją wróżki? Jakie znacie bajki w których są wróżki?
Nazywanie postaci i przedmiotów z bajek, dopasowanie ich do książek - karty pracy.
Rozwiązanie kołówki sylabowej (odczytanie hasła i zapisanie do zeszytu: Hanna Januszewska “Kopciuszek”.
Słuchanie informacji nauczyciela o autorach - wyjaśnienie uczniom dlaczego mówimy o dwojgu autorach (Ch. Perrault i H. Januszewska)
Obejrzenie wystawki książek H. Januszewskiej z umieszczonym na niej portretem pisarki.
Wysłuchanie baśni “Kopciuszek” czytanej przez najlepiej czytającą uczennicę -“Królową Wróżek”.
Wyodrębnienie postaci: Kopciuszek, macocha, siostry, ojciec, królewicz, wróżka.
Zapis nazw postaci do zeszytów ze zwróceniem szczególnej uwagi na pisownię wyrazów “królewicz”, i “wróżka”.
Zbiorowe ustalenie zdarzeń i uporządkowanie ich odpowiednim ilustracjom. (Uczniowie przyporządkowują podpisy do obrazków zgodnie z wynikami działań umieszczonymi na drugiej stronie
17 |
15 |
18 |
16 |
12 |
Kopciuszek na balu. |
Przygoda z pantofelkiem |
Pomoc wróżki. |
Marzenia Kopciuszkao balu. |
Ślub Kopciuszka z Królewiczem. |
14+3= |
19 - 4= |
13+5= |
13+3= |
19-7= |
Chronologiczne ułożenie zdarzeń z rozsypanki zdaniowej zawierającej do rozwiązania działania i wklejenie do zeszytu.
Marzenia Kopciuszka o balu.
Kopciuszek na balu.
Przygoda z pantofelkiem.
Ślub Kopciuszka z królewiczem.
12.Uzupełnienie zdania nazwami czynności - naśladowanie ruchem tych czynności.
13.Ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej i udzielenie odpowiedzi na pytanie “O czym marzyła sierotka?”
14.Projektowanie i malowanie strojów na bal z Kopciuszkiem.
15.Taniec towarzyski przy muzyce z kasety - chłopcy proszą dziewczęta do tańca.
16.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat postępowania poszczególnych osób, ukierunkowane pytaniami nauczyciela:
Która z postaci najbardziej wam się podobała i dlaczego?
Dlaczego Kopciuszek został nagrodzony?
Co sądzicie o postępowaniu macochy i jej córek, a także ojca Kopciuszka?
17.Gromadzenie nazw cech charakteru odpowiadających wybranym postaciom.
Kopciuszek: dobry, wrażliwy, pracowity, łagodny.
Siostry: złośliwe, leniwe, kapryśne.
Macocha: okrutna, zła, niesprawiedliwa.
18.Odczytanie powstałego zapisu i przepisanie do zeszytów uczniowskich.
19.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat właściwego odnoszenia się do rodziców, rodzeństwa i przyjaciół (przykłady pozytywnych zachowań uczniów).
20.Inscenizacja “Co jest najważniejsze na świecie?”
21.Ocena zajęć przez uczniów - ozdobienie wspólne sukni Kopciuszka odpowiednimi kolorem, w zależności od tego jak podobały się zajęcia.
|
znakomicie - kolor czerwony bardzo dobrze - kolor żółty dobrze -kolor niebieski słabo -kolor zielony źle -kolor czarny |
22.Zadanie pracy domowej:
- przepisać do zeszytu zdania
"Wróżka wyczarowuje złotą karetę".
"Kopciuszek tańczy z Królewiczem".
- wykonać ilustrację do wybranego zdarzenia z bajki “Kopciuszek”.