Scenariusz z wykorzystaniem mapy myśli
Republika rzymska
45 min
Cele lekcji
Uczeń:
• poprawnie posługuje się terminami: republika, zgromadzenie ludowe, senat, senator, konsul, pretor, dyktator, trybun ludowy, cenzor, legion, liktor, kwestor, edyl,
• omawia sposób sprawowania władzy w republice rzymskiej,
• podaje najważniejsze cechy ustroju republikańskiego,
• charakteryzuje ustrój państwa rzymskiego, posługując się poznanymi terminami,
• wymienia zadania poszczególnych urzędników w republice,
• określa przyczyny powołania urzędu trybuna ludowego,
• omawia, w jaki sposób trybuni uniemożliwiali uchwalenie nowych ustaw,
• wyjaśnia, kim był Cyncynat,
• opisuje wzór cnót republikańskich,
• dostrzega zalety i wady ustroju republikańskiego,
• analizuje tekst źródłowy,
• współtworzy mapę myśli o republice rzymskiej.
Metody
• metoda aktywizująca - mapa myśli,
• praca z tekstem podręcznika,
• elementy wykładu,
• praca z tekstem źródłowym.
Formy pracy
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne
• podręcznik „Śladami przeszłości 1” (s. 108-110),
• zeszyt ćwiczeń „Śladami przeszłości 1” (s. 60-61),
• karta pracy „Republika rzymska”
• foliogram „Funkcjonowanie republiki” z Płyty Nauczyciela
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1. i 2. „Zanim poznasz nowy temat” (podręcznik, s. 108).
3. Nauczyciel podaje cele lekcji - uczniowie poznają w trakcie zajęć zmiany ustrojowe w starożytnym Rzymie.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel poleca uczniom przypomnienie, co oznacza termin zgromadzenie ludowe. Następnie wyjaśnia różnice pomiędzy zgromadzeniem ludowym w Rzymie i Atenach.
2. Podczas krótkiego wykładu nauczyciel tłumaczy etymologię słowa republika i omawia szczególną rolę senatu w kierowaniu republiką rzymską.
3. Po zapoznaniu się z tekstem zatytułowanym „Urzędnicy rzymscy” (podręcznik, s. 108-109) nauczyciel zadaje pytania:
• W jaki sposób w starożytnym Rzymie wybierano kandydatów na stanowiska urzędnicze?
• Któremu z rzymskich urzędników przysługiwały największe uprawnienia?
• W jakim celu powoływano urząd dyktatora?
4. Nauczyciel poleca uczniom przeanalizowanie schematu „Funkcjonowanie republiki” (podręcznik, s. 109) i odpowiedzenie na pytania:
• Kim byli członkowie senatu?
• Których urzędników wybierało zgromadzenie ludowe?
• Na wybór którego urzędnika miał wpływ senat?
• Jakie uprawnienia posiadali trybuni ludowi?
• Czym dzisiaj zajmują się osoby pełniące funkcje konsula i kwestora?
5. Na polecenie nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenie 3. z zeszytu ćwiczeń ze s. 61. Wskazane osoby odczytują odpowiedzi.
6. Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego powołano urząd trybuna ludowego i czym było prawo veta.
7. Uczniowie czytają tekst źródłowy zatytułowany „Cyncynat - wzór cnót obywatelskich” (podręcznik, s. 110). Następnie wykonują ćwiczenia „Praca z tekstem źródłowym” (s. 110 podręcznika).
8. Nauczyciel rozdaje karty pracy do uzupełnienia - mapę myśli dotyczącą tematu „Republika rzymska” (przykładowa mapa znajduje się w Materiałach dla nauczyciela). W dalszej kolejności dzieli klasę na cztery grupy. Każdy zespół opracowuje jedną część mapy: funkcjonowanie republiki, obywatele rzymscy, cnoty republikańskie lub urzędnicy w starożytnym Rzymie. Uczniowie gromadzą hasła związane z określonym problemem i zaznaczają za pomocą strzałek zależności między nimi. Na wykonanie zadania należy przeznaczyć 10 minut.
9. Po upływie ustalonego czasu przedstawiciele poszczególnych drużyn prezentują przygotowane mapy myśli. Uczniowie z pozostałych zespołów uzupełniają hasła na schematach. Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów i wskazuje ważne elementy zapisane na kartach pracy. Celem tej części zajęć jest sprawdzenie stopnia przyswojenia zdobytych informacji. Jeżeli w grupie są uczniowie mający trudności w nauce, to nauczyciel do powtórzenia najistotniejszych treści lekcji może wykorzystać materiały zgromadzone w karcie pracy.
Faza podsumowująca
1. Każdy uczeń podaje swoje propozycje dokończenia zdań zapisanych przez nauczyciela na tablicy:
• Z dzisiejszej lekcji zapamiętam…,
• Lekcja była ciekawa, ponieważ…
2. Zadanie domowe:
Uzupełnij „Notatkę z lekcji” oraz ćwiczenie 1. ze s. 60 zeszytu ćwiczeń.
Zadanie domowe dla chętnych:
Zapoznaj się z informacjami na temat funkcjonowania republiki rzymskiej zawartymi w internecie na stronach, których adresy podano w podręczniku (s. 110). Zredaguj notatkę w punktach na podstawie przeczytanych wiadomości.
Materiały dla nauczyciela
Krótki opis metody - mapa myśli
Mapa myśli to metoda graficznego przedstawiania informacji. Polega na gromadzeniu szczegółowych haseł związanych z określonym zagadnieniem. Wskazane jest, aby każdy opracowywany problem był zapisany innym kolorem. Dzięki schematycznemu prezentowaniu wiadomości stają się one dla ucznia czytelne i są łatwiejsze do zapamiętania. Metodę tę można stosować zarówno w czasie zajęć wprowadzających w nowy temat, jak i na lekcjach powtórzeniowych. Mapę myśli uczeń wykonuje indywidualnie, jako notatkę z lekcji, lub podczas pracy zespołowej. Wówczas nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda z nich otrzymuje inną kwestię do omówienia. Mapy mogą być prezentowane na arkuszach papieru, foliogramach lub tablicy.
Przykładowa mapa myśli z podziałem na grupy do tematu „Republika rzymska”
Grupa IV
Grupa III
Grupa II
Grupa I
urzędnicy
cnoty republikańskie
obywatele
funkcjonowanie
REPUBLIKA RZYMSKA
edylowie
konsulowie
zgromadzenie ludowe
liktorzy
pretorzy
kwestorzy
trybuni ludowi
cenzorzy
senatorowie
dyktator
fasces
mądrość
moralność
oddanie Rzymowi
uczciwość
rzetelność
wzór
Cyncynat
skromność
urzędnicy
wybór kandydata
na stanowiska urzędników
czas trwania - 500 lat
509 r. p.n.e. - wprowadzenie republiki
senat
zgromadzenie ludowe
kadencja
patrycjusze
podstawa armii
plebejusze
dwaj trybuni ludowi
300 senatorów
wybór dyktatora
prawo veta
toga
zgromadzenie ludowe