scenariusz 1d mezo


Liceum Ogólnokształcące nr 1

Wioleta Szafarz

Klasa 1

Temat: Starożytna cywilizacja Mezopotamii i pierwsze imperia

Zakres treści obejmuje:

  1. Narodziny cywilizacji i proces urbanizacji

  2. Pismo klinowe

  3. Akad, Babilonia, Mitanni, ludy morza, państwo nowoasyryjskie, imperium perskie

Cele ogólne:

Poznawcze- uczeń poznaje fakty i wydarzenia

Kształcące- uczniowie rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo - skutkowego, umiejętność pracy z tekstem źródłowym

  1. Uczeń pamięta:

  1. Uczeń rozumie:

  1. Uczeń potrafi:

Metody nauczania:

Wykład

Rozmowa nauczająca

Środki dydaktyczne:

Podręcznik

Mapa

Ilustracje

Lp.

OGNIWO

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

UWAGI

1.

Czynności organizacyjno- porządkowe

N. wita się z uczniami, sprawdza listę obecności

U. witają się z nauczycielem, następnie przygotowują się do zajęć, wyjmując przybory szkolne, podręczniki.

Czas trwania tego ogniwa- 3 minuty

2.

Rekapitulacja wtórna

- Nauczyciel z pomocą uczniów powtarza materiał z ostatniej lekcji.

- Jak przebiegała ewolucja człowieka?

-

U . odpowiadają na pytania:

- homo habilis, homo erectus, neandertalczyk, homo sapiens sapiens

Czas trwania tego ogniwa- 3 minuty

3.

Zagajenie

N. zapowiada nowy temat, który rozpoczyna podróż po świecie starożytnym.

U. słuchają nauczyciela

Czas trwania ogniwa- 1 minuta

4.

Opracowanie nowego tematu

N. zapisuje temat lekcji:

Starożytna cywilizacja Mezopotamii i pierwsze imperia

N. opowiada o przyczynach przejścia z okresu prehistorycznego do starożytności, powraca do rewolucji neolitycznej i ogromnych przemian, które spowodowała.

N. wskazuje na mapie rejon Mezopotamii i wyjaśnia dlaczego właśnie ten rejon stał się kolebką pierwszych cywilizacji

N. wyjaśnia znaczenie rzek Eufratu I Tygrysu oraz znaczenie nazwy Żyzny Półksiężyc

N. wyjaśnia pojęcie urbanizacji i opisuje system miast- państw wskazując na mapie najważniejsze miasta- państwa: Ur, Uruk, Eridu, Lagasz, Kisz

N. krótko omawia zajęcia ówczesnych społeczeństw- ich organizację życia społecznego, politycznego i kulturowego. I religijnego. Wprowadza pojęcie irygacja, zikkurat, teokracja

N. omawia znaczenie pisma klinowego, przyczyny jego wynalezienia

N. prosi uczniów o otworzenie podręcznika na str. 19 i 20 oraz o przyjrzenie się tabliczkom, które się tam znajdują

N. rozróżnia trzy rodzaje pisma: obrazkowe, ideograficzne, ideograficzno- fonetyczne

N. przedstawia starożytne imperia: rozpoczyna od Akadu, następnie Asyrię i Babilon- a przy tym wspomina o eposie o Gilgameszu i Stelli Hammurabiego.

N. prosi o przyjrzenie się ilustracji w podręczniku.

Następnie opisuje państwo Hurytów i Hetytów, najazdy ludów morza, powstanie państwa nowoasyrysjkiego i narodziny imperium perskiego. Omawia przy tym strukturę tych państw.

U. zapisują temat

U. słuchają i notują

U. oglądają ilustracje

W czasie tego ogniwa uczniowie starają się zakodować najważniejsze wydarzenia oraz uchwycić przyczyny pewnych wydarzeń.

Czas trwania ogniwa- 35 minut

5.

Rekapitulacja pierwotna

N. prosi uczniów o wykonanie zadania nr 2 ze strony 25- analiza tekstu źródłowego i odpowiedź na pytania- jest to fragment Kodeksu Hammurabiego.

U. wykonują polecenie

10 minut

6.

Praca domowa


