Konspekt dwugodzinny lekcji języka polskiego w klasie I liceum profilowanego (ZI)
Temat: O chorobach Rzeczypospolitej czyli Kazania Sejmowe Piotra Skargi jako przykład
tekstu retorycznego.
Cel główny:
- zapoznanie z realiami historycznymi publicystyki Piotra Skargi
pogłębienie pojęcia alegorii
rozpoznanie cech tekstu retorycznego
funkcja impresywna utworów literackich
Cele operacyjne:
uczeń zna Kazanie wtóre o miłości ku Ojczyźnie
uczeń zna kazanie jako rodzaj tekstu
uczeń potrafi wskazać na sytuację historyczną
uczeń potrafi nazwać swe przeżycia i emocje wobec tekstu
uczeń wskazuje na swój stosunek do Ojczyzny
wyraża swoje zdanie wobec nietolerancji
Środki dydaktyczne:
tekst kazań
obraz Jana Matejki
Słownik terminów literackich
Słownik wyrazów obcych
Metody:
analizy tekstu
aktywnego czytania
dyskusja
Formy pracy:
praca grupowa i indywidualna
zapisanie notatki
TOK LEKCJI
Czynności organizacyjne
Omówienie celów lekcji
Zapisanie tematu lekcji
Krótki wykład o postaci księdza Piotra Skargi
Uściślenie treści pojęcia „kazanie”
Próba uchwycenia przewodniej myśli tekstu - kochać i troszczyć się o Ojczyznę
Analiza tekstu
Sformułowanie argumentów:
Ojczyzna to matka a tę Bóg czcić kazał
jest Ona najsławniejszą z matek
Ona obsypuje ich wszystkich bogactwami
Ona daje wolność i nie wolno tego pojęcia mylić ze swawolą
dzieci tej matki żyją coraz dostatniej
wydaje Ona na świat możnych, silnych i szczęśliwych obrońców swych
gdy Ona ginie giną i Jej obywatele
ojczyzna to tonący okręt, gdy on tonie jego pasażerowie też toną
Uściślenie pojęcia „alegoria”
Ocena składni tekstu:
po zdaniach krótkich są długie ( kontrast ożywia i czyni wypowiedź rytmiczną)
pytania retoryczne ( angażowanie odbiorcy )
zdanie oznajmujące, pytające i wykrzyknikowe podkreślają np. wzruszenie autora
Retoryka tekstów - rozpoznawanie pojęć „perswazja, indukcja, analogia” (Słownik wyrazów obcych)
5 części wygłaszania i przygotowania mowy (inwencja, dyspozycja, lokucja, memoria, pronuncjacja )
Ćwiczenie 1 str. 50 z podręcznika „Nauka o języku”(omów podstawowe tropy i figury retoryczne, wskaż w jaki sposób Skarga przekonuje adresatów do swych racji)
Podstawą dzisiejszej retoryki jest tekst o charakterze perswazyjnym- dominuje w nim działanie i funkcja perswazyjna. Do czego dziś potrzebna jest retoryka? ( oczekiwane odp: reklama, publicystyka, dyskusja,)
Podsumowanie nauczyciela-przed zapomnieniem Kazań Skargi uchronił Mickiewicz; mit Jego i żywotność stworzył w przekazie malarskim Jan Matejko. Spróbujmy ocenić postać pędzla wielkiego naszego malarza, mając na względzie poznaną charyzmę mówcy.
OPRACOWAŁ:
Andrzej ŚLAKOWSKI
Jastrzębie Zdrój
Zespół Szkół Handlowych
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO w klasie II LP
TEMAT: Biografia romantyczna w Juliusza Słowackiego i jej ślady w „Kordianie”
Cele lekcji:
Uczeń:
1. zna losy głównego bohatera dramatu Slowackiego
2. zna motywację jego działań
3. rozumie pojęcie typu psychologicznego
4. rozumie motywy działania bohatera
5. potrafi precyzyjnie formułować swoje poglądy i ich bronić
6. potrafi logicznie argumentować i wyciągać wnioski
7. potrafi nawiązać do historii Polski
Metoda:
analizy tekstu
aktywnego czytania
dyskusja
Środki dydaktyczne:
1. słowne: referaty
2. wzrokowe: mapa
3. techniczne: tablica, egzemplarze dramatu, portret pisarza
Scenariusz lekcji:
1. Czynności organizacyjne
2. Zapoznanie uczniów z celami lekcji
3. Przypomnienie ostatniej lekcji - podsumowanie twórczości A. Mickiewicza
4. Zapisanie tematu lekcji
5. Przestawienie referatów na temat życia Słowackiego i okoliczności powstania jego ważniejszych dzieł ( nauczyciel kontroluje wystąpienia, dopowiada pewne fragmenty z życiorysu, kładzie nacisk na pewne fakty, objaśnia słownictwo użyte w referatach)
6. Dyskusja na temat wędrówki Kordiana po Europie i zdobywania w ten sposób doświadczeń życiowych
7. Wskazywanie przez uczniów na mapie Europy, w jakich krajach był Kordian
8. Omówienie duchowego rozwoju Kordiana , dojrzewanie do heroicznych czynów i klęski jednocześnie
9. Kordian w opozycji do Konrada z III części „Dziadów”
10. Rozszyfrowanie pełnego tytułu dramatu Słowackiego
11. Podsumowanie, sprawdzenie notatki, zadanie pracy domowej „Przygotuj się do rozmowy o cechach dramatu romantycznego na podstawie „Dziadów” i „ Kordiana”
Opracował: Andrzej Ślakowski,
Zespół Szkół Handlowych,
Jastrzębie Zdrój
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III technikum handlowego
Temat: Czy Bogumił i Barbara są dobraną parą ? ( na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”)
Cel główny:
- zapoznanie z dorobkiem literackim M. Dąbrowskiej
ćwiczenie w trafnym doborze argumentów
przestrzeganie zasad kultury dyskusji
nakłanianie do refleksji nad złożonością ludzkich charakterów
Cele operacyjne:
uczeń zna tom I powieści
uczeń potrafi wskazać na odniesienia do epok poprzedzających XX-lecie międzywojenne, zwłaszcza wskazać na związek z pozytywizmem
uczeń potrafi nazwać swe przeżycia i emocje wobec tekstu
uczeń wskazuje na stosunek narratora do opisywanych postaci
uczeń wyraża swoje zdanie wobec zaprezentowanych postaw psychologicznych
Środki dydaktyczne:
tekst powieści
obraz filmowy Jerzego Antczaka
Słownik terminów literackich
Słownik wyrazów obcych
Metody:
analizy tekstu
aktywnego czytania
dyskusja
Formy pracy:
praca grupowa i indywidualna
zapisanie notatki
TOK LEKCJI
Czynności organizacyjne
Omówienie celów lekcji
Zapisanie tematu lekcji
Krótki wykład o postaci Marii Dąbrowskiej, wskazanie na szczególne miejsce, jakie w tej twórczości i w historii literatury zajmuje powieść „Noce i dnie”
Uczniowie z pomocą pytań stawianych przez nauczyciela próbują określić charakterystyczne cechy natury Bogumiła i Barbary ( objaśnienie pojęć ekstrawertyk i introwertyk , wskazanie, co ceni sobie najbardziej Bogumił, jak odnosi się do żony; co jest najważniejsze dla pani Barbary w małżeństwie z Bogumiłem; komu jest łatwiej żyć - ludziom podobnym do Bogumiła czy do Barbary; jacy bohaterowie są bliżsi naszemu, współczesnemu odczuwaniu życia; jaki jest stosunek narratora do swych bohaterów?
Podsumowanie, sporządzenie notatki i zapisanie jej w zeszytach ( gdy czas na to pozwoli można obejrzeć przygotowany fragment adaptacji „Nocy i dni” np. gdy Barbara podejmuje się uczenia się gospodarowania w Krępie
Zadanie pracy domowej:
Wyjaśnij stwierdzenie, jednego z badaczy, że Barbar a to noc, a Bogumił to dzień.
Opracował: Andrzej Ślakowski, Zespół Szkół Handlowych, Jastrzębie Zdrój
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III liceum handlowego
Temat: Pytania o sens ( cechy poezji B. Leśmiana na przykładzie wierszy „Dusiołek” i „Dziewczyna”
Cel główny:
rozbudzenie zainteresowania poezją Leśmiana
utrwalenie wiedzy o balladzie
ukazanie kierunku ewolucji konwencji gatunkowej
wskazanie na zabiegi stylizacyjne ( funkcja słownictwa o ograniczonym zasięgu)
Cele operacyjne:
uczeń umie na stylizację ludową w tekście
uczeń umie wskazać kto jest podmiotem lirycznym w prezentowanych tekstach
uczeń umie określić funkcje archaizmów
Metody pracy:
praca z tekstem
praca w grupach
Formy pracy:
indywidualna
grupowa
Środki dydaktyczne:
teksty wierszy
portret poety
TOK LEKCJI
Moment organizacyjny.
Przypomnienie lekcji poprzedniej
Objaśnienie celów lekcji
Krótki wykład nauczyciela, wprowadzający do lektury ballad Leśmiana
Prezentacja utworu „Dziewczyna” i rozmowa o nim ( jak ukształtowane są wydarzenia w tekście, jaki charakter ma fabuła w tekście i czemu to służy, )
Uczniowie badają rytmikę wiersza
Przeczytanie „Dusiołka” i próba analizy( kto, komu i o czym opowiada)
Nauczyciel prosi by przypomnieć sobie typowość ballady jako gatunku literackiego
( np. przez przypominając sobie „Świteż” czy „Lilije”)
Jakie wyróżniki gatunku są wspólne dla ballad Mickiewicza i Leśmiana, a co je różni?
Wskazanie na zabiegi stylizacyjne, okreslenie funkcji archaizmów i neologizmów poetyckich
Wysnucie wniosków( np. Leśmian przez autentyczne ludowe motywy zadaje podstawowe pytania o sens życia, sens trudu, Boską kreacje, istnienie zła)
Zamkniecie lekcji przeczytaniem opinii o poecie Juliana Przybosia
Opracował :
Andrzej Ślakowski,
Zespół Szkół Handlowych,
Jastrzębie Zdrój
Lp |
DATA |
RODZAJ ZAJĘĆ |
KLASA |
TEMAT ZAJĘĆ |
PROWADZĄCY |
PODPIS PROWADZĄCEGO |
PODPISY STAŻY- -STÓW |
1 |
|
Język polski |
II zi LP |
Biografia romantyczna Juliusza Słowackiego i jej ślady w „Kordianie”
|
mgr Andrzej Ślakowski |
|
|
2 |
|
Język polski |
III b TH |
Czy Bogumił i Barbara są dobraną parą? (na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”)
|
mgr Andrzej Ślakowski |
|
|
3 |
|
Język polski |
III b TH |
Pytania o sens ( cechy poezji Leśmiana na podstawie wierszy „Dusiołek” i „Dziewczyna”)
|
mgr Andrzej Ślakowski |
|
|
Zajęcia prowadzone dla nauczycieli stażystów
mgr Danuty Bryły, mgr Jolanty Marcol,
mgr. Krystiana Fronii i mgr. Marcina Kilana
prowadzone w roku szkolnym 2004/2005