SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5 - LETNICH
Temat zajęcia: „Od buraka do lizaka” - rozmowy i dłuższe wypowiedzi odzwierciedlające związki przyczynowo - skutkowe na podstawie historyjki obrazkowej.
Cele:
Poznawczy:
- zapoznanie dzieci z pochodzeniem oraz właściwościami cukru
Kształcący:
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się w sposób jasny i zwięzły
- doskonalenie umiejętności wyciągania wniosków przyczynowo - skutkowych
- utrwalenie nazw zawodów: rolnik, sprzedawca, robotnik
Wychowawczy:
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
Metody pracy: podające, poszukujące, ekspresyjne, praktyczne
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, burak cukrowy, lizaki, cukier, woda w różnych smakach - słodkim, kwaśnym, słonym, sok jabłkowy, owoce - jabłko, cytryna, grejpfrut, obrazki przedstawiające różne produkty, naklejki z figurami geometrycznymi dla każdego dziecka, karty pracy , znaczki z minkami, muzyka z płyty CD, cyfry 1-4
Przebieg zajęć:
Powitanie nauczycielki z dziećmi - wiersz „Buciki Piotrusia”
„Zgadnij co to?” - zapoznanie z tematem zajęcia na podstawie zagadki smakowej. Nauczycielka częstuje dzieci pokrojonym w plastry burakiem cukrowym. Dzieci określają jego smak, próbują odgadnąć, co to jest.
Jaki to smak?
Z czym wam się kojarzy?
Co to jest?
„Słodki jak cukier” - próby określania właściwości cukru: barwa, ciężar, kształt.
„Od buraka do lizaka” - historyjka obrazkowa. Układanie obrazków w odpowiedniej kolejności, próby opowiadania historyjki swoimi słowami:
Który obrazek będzie pierwszy? Dlaczego?
Co będzie dalej?
Opowiedzcie co się dzieje na kolejnych obrazkach.
Jak nazywają się osoby przedstawione na obrazkach?
„Co jest zdrowe?” - rozmowa na temat zdrowego odżywiania w oparciu o doświadczenia dzieci:
Co jeszcze robi się z cukru?
Czy cukier jest zdrowy? Dlaczego?
Jak często wy jecie słodycze?
Co powinny dzieci jeść codziennie?
„Smaczne zagadki” - rozpoznawanie i nazywanie różnorodnych smaków: słony, słodki, kwaśny, gorzki, kojarzenie ich z produktami spożywczymi.
„Pokaż jak...” - zabawa ruchowa przy muzyce. Swobodna improwizacja ruchowa, na przerwę w muzyce dzieci pokazują za pomocą gestów:
Grabienie trawy
Zbieranie owoców do koszyka
Ścinanie drzewa
Koszenie trawy kosą
Piłowanie drzewa
„Co, z czego robimy?” - praca w zespołach. Dobieranie w pary obrazków przedstawiających różne produkty i źródła ich pochodzenia. Utrwalenie wcześniej zdobytych wiadomości.
„Co jest słodkie?” - praca indywidualna z kartą pracy. Kolorowanie produktów, które są słodkie.
Podsumowanie zajęć:
Czego się dziś dowiedzieliście?
Co podobało wam się najbardziej?
Wybierzcie znaczek z buzią uśmiechniętą lub smutną.
Zakończenie zajęć - rozdanie dzieciom lizaków. Wspólna degustacja.