Święty Mikołaj


ROZDZIAŁ MÓJ SYSTEM WARTOŚCI - SCENARIUSZE LEKCJI

Temat dnia: Przybądź do nas Święty Mikołaju!
Aleksandra Kania


Edukacja: polonistyczna, matematyczna, muzyczna, plastyczna, społeczna.

Cele:
- uczeń poznaje zwyczaje i tradycje mikołajkowe,
- swobodnie wypowiada się na podany temat,
- udziela odpowiedzi całym zdaniem na zadane pytania,
- dopasowuje podpisy do obrazków,
- wyróżnia w zdaniach rzeczowniki,
- dodaje i odejmuje w zakresie 20.

Metody pracy: rozmowa kierowana, praca z tekstem, działania praktyczne.

Formy pracy: indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: książka Joanny Stec pt. "Zagadki dla najmłodszych", wiersz Marcina Brykczyńskiego pt. "Święty Mikołaj", pytania do kwizu pt. "Co wiem o świętym Mikołaju?", puzzle matematyczne, Karty pracy 1-2, tekst piosenki pt. "Przyjedź do nas, Mikołaju", sł. Anna Biernat, muz. Zbigniew Ciechan - podręcznik "Moja szkoła", klasa I, część 4, str. 28, obrazki przedstawiające: piłkę, kredki, wózek, kubek, wiaderko, lalkę, misia, rakietę, łódkę oraz podpisy do nich.

Czas: 4 lekcje.

Klasa: II.

Przebieg zajęć


1. Wprowadzenie.

Uczniowie odgadują zagadki. Wpisują rozwiązania do krzyżówki i odczytują hasło - Karta pracy 1.

2. Nauczyciel przypina na tablicy ilustrację przedstawiającą Świętego Mikołaja. Uczniowie wypowiadają się na temat dzisiejszego święta - Mikołajek.

3. Kwiz pt. "Co wiem o świętym Mikołaju?" (Na podstawie tradycji)

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

  1. Gdzie mieszka święty Mikołaj?

  2. Kiedy obchodzi imieniny?

  3. Kiedy przychodzi do waszych domów?

  4. Jaki jest ulubiony kolor świętego Mikołaja?

  5. W czym przynosi dzieciom prezenty?

  6. Jakim pojazdem porusza się po świecie?

  7. Jakie zwierzęta ciągną pojazd świętego Mikołaja?

  8. W jaki sposób podrzuca dzieciom prezenty?

  9. Kto pomaga mu w przygotowaniu prezentów dla dzieci?

  10. Skąd wie, jaki prezent pragnie otrzymać dziecko?

  11. Co mogą dostać od świętego Mikołaja niegrzeczne dzieci?


4. Nauczyciel czyta wiersz Marcina Brykczyńskiego pt. "Święty Mikołaj".

Uczniowie słuchając tekstu wiersza zastanawiają się nad pytaniem:

Święty Mikołaj


Święty Mikołaj to taki Święty,
który przynosi dzieciom prezenty.
I choć to może jedynie bajka,
mieszka podobno gdzieś w Mikołajkach.

Ma tam, jak mówią, domek z ogródkiem,
gdzie spędza chwile wytchnienia krótkie.
Bo choć to męczy go pewnie nieraz,
co dzień dla dzieci prezenty zbiera.

Wreszcie nadchodzi chwila właściwa,
więc renifery z północy wzywa.
A z nimi sanie, do których Święty
ostrożnie wkłada wszystkie prezenty.

Ruszają sanie, mkną ponad drzewa.
Święty Mikołaj wesoło śpiewa.
A z sań ku ziemi, w szalonym biegu,
prezenty lecą jak płatki śniegu.

Nad ranem koniec podniebnej jazdy.
Na pożegnanie mrugają gwiazdy.
I choć to może jedynie bajka,
Święty Mikołaj śpi w Mikołajkach.

Marcin Brykczyński


Dzieci odpowiadają na pytanie uzasadniając swoją wypowiedź.

5. Nauczyciel przypina na tablicy obrazki przedstawiające różne przedmioty.

Uczniowie dopasowują podpisy do zabawek przedstawionych na rysunkach. Następnie wspólnie głośno odczytują wyrazy.

6. Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.


7. Uczniowie samodzielnie uzupełniają zdania rzeczownikami.

Chciałbym od Mikołaja dostać ...................................................................

Chciałabym od Mikołaja dostać .................................................................


8. Dzieci czytają głośno uzupełnione zdania. Mówią, czy lubią dostawać i dawać prezenty.

9. Nauczyciel opowiada gawędę o tradycjach mikołajkowych.

10. Uczniowie samodzielnie układają puzzle matematyczne (praca na dwóch poziomach). Wykonują działania - dodają i odejmują w zakresie 20. Naklejają odpowiednie elementy puzzle na kartkę. Na podstawie otrzymanego obrazka udzielają odpowiedzi na pytanie:


11. Nauczyciel zapowiada wizytę Mikołaja w klasie. Dzieci w oczekiwaniu na Mikołaja śpiewają piosenkę pt. "Przyjedź do nas, Mikołaju".

12. Nauczyciel zaprasza Mikołaja do klasy.

Mikołaj wchodzi do pracowni, rozmawia z dziećmi i rozdaje im prezenty.

Dzieci dziękują Mikołajowi za przybycie oraz prezenty. Żegnają gościa. Następnie oglądają otrzymane prezenty.

13. Uczniowie wspólnie odczytują szyfr, który zostawił Mikołaj - Karta pracy 2.

14. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów.

Uczniowie przypominają, o jakiej tradycji rozmawiali na zajęciach.

KARTA PRACY 1

Rozwiąż krzyżówkę

0x01 graphic

  1. Jaki to domek, niepotrzebny latem, zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate?

  2. Huczy, świszcze, leci w pole, czyni wkoło swe swawole. Zrywa ludziom kapelusze i wykręca parasole.

  3. Latem było tu boisko, a gdy zimą mróz ścisnął, wylano wodę czystą, to już jest...

  4. Igiełka przy igiełce, więcej ich niż u jeża. Cały rok w zielonej sukience, nawet zimą pachnąca, świeża. Przy niej śpiewamy kolędy, pod nią znajdziemy prezenty.

  5. Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów są przyczepione.

  6. W oczach węgiełki, z marchwi nos wielki, na śniegu stoi, słońca się boi.

  7. Kura je zniosła, mama przyniosła, ugotowała i dzieciom dała.


Hasło: ............................................................................

Prezenty od Świętego Mikołaja

0x01 graphic

miś

rakieta

łódka

wiaderko

kredki

lalka

kubek

piłka

wózek

Gawęda o tradycjach mikołajkowych


O tym, że święty Mikołaj żył naprawdę, na pewno już wiecie. Był biskupem i uwielbiał dawać ludziom prezenty. Uważany jest za obrońcę dobytku przed wilkami i ogniem oraz za patrona ubogich. Legenda głosi, że odwiedzał nocą domy ubogich i zostawiał im sakiewki ze złotem.
W dniu imienin Mikołaja - 6 grudnia - obchodzimy teraz MIKOŁAJKI.

Matematycy obliczyli, że gdyby święty Mikołaj wręczał dzisiaj prezenty ludziom z całego świata, musiałby poruszać się kosmicznym pojazdem z prędkością blisko 1000 kilometrów na sekundę i przebyć prawie 125 milionów kilometrów! A w ciągu sekundy odwiedziłby ponad 3600 kominów. Uff, to dopiero byłaby praca!

Puzzle matematyczne

Poziom I


0x01 graphic

0x01 graphic

Poziom II


0x01 graphic

0x01 graphic

KARTA PRACY 2

Przeczytajcie co drugą sylabę, a dowiecie się, co myśli o was Mikołaj.

sia

Po

cie

tra

nia

fi

nie

cie

się

być

 

 

cio

mi

się

li

nio

i

ciu

ser

zia

decz

zie

ni

ziu

wo

zią

bec

niu

sie

cię

bie

 

 

 

 

się

Gra

nią

tu

zię

lu

nie

ję!

 

 

 

 


