SCENARIUSZ
ZAJĘCIA PRZEKROJOWEGO DLA RODZICÓW
Grupa 6 - latków
Temat zajęcia: „ Tak wiele już potrafimy”.
Cele operacyjne:
DZIECKO
swobodnie porusza się w przestrzeni podczas tańca i zabaw ruchowych;
potrafi zaśpiewać znaną piosenkę i ułożyć do niej akompaniament na instrumentach perkusyjnych;
nawiązuje bliski kontakt z kolegą i rodzicem podczas tańców oraz masażu relaksacyjnego;
odczuwa radość oraz poczucie partnerstwa ze wspólnej zabawy z rodzicem;
dokonuje analizy i syntezy słuchowo - wzrokowej wyrazów
( układanie modelu wyrazu, czytanie ze zrozumieniem - dobieranie obrazków do odczytanych wyrazów i zdań);
dokonuje klasyfikacji jakościowej klocków wg 3 cech jakościowych jednocześnie z zastosowaniem przeczenia „ nie”, podejmuje próbę rozkodowania klocka wykorzystując umowny kod graficzny;
zna wprowadzone cyfry 0 - 6;
wykonuje działania na liczbach - dodawanie w zakresie 6;
sprawnie wykonuje ćwiczenia graficzne rysując po śladzie, utrudnienie - bez odrywania ręki;
Metody pracy:
ekspresyjna - tańce, zabawa ruchowa;
problemowa - rozkodowanie klocków; odczytywanie wyrazów i zdań, dobieranie do nich odpowiednich obrazków;
ćwiczebna - klasyfikacja klocków, układanie modelu wyrazu;
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa;
Środki dydaktyczne: instrumenty perkusyjne, kolorowe cegiełki do układania modeli wyrazów, wyrazy i zdania o różnym stopniu trudności, obrazki dla każdego dziecka, klocki geometryczne, kod graficzny dla n- la i dziecka, karta pracy - dodawanie liczb, kalka techniczna.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Powitanie gości śpiewem:
„Witaj mamo! Witaj tato, pośród nas, pośród nas!
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy!
Bądź wśród nas, bądź wśród nas!”
„Powitanie z autoprezentacją” - ustawienie w kole.
Każda osoba w kolejności przedstawia się wymieniając sylaby swojego imienia akcentując to klaskaniem, tupaniem, podskokami itp.
Instrumentalizacja piosenki „ Sanna”.
Układanie modelu wyrazu.
Na każdym stoliku stoją w pojemnikach podpisane pudełeczka po jajkach - niespodziankach. Dziecko wyszukuje pudełeczka ze swoim imieniem i sprawdza, co jest w środku.
każde dziecko wybiera sobie jeden lub dwa obrazki i układa model wyrazu;
dz. odczytuje wyrazy z pudełeczka i dobiera do nich odpowiednie obrazki;
dz. zdolne odczytuje zdanie i dobiera do niego odpowiedni obrazek;
Taniec „Grozik” z udziałem rodziców.
rodzice przygrywają do tańca na instrumentach perkusyjnych,
partnerują dzieciom podczas tańca,
Masaż relaksacyjny wg W. Sherborne.
Klasyfikacja jakościowa klocków z zastosowaniem przeczenia „nie”
rozkodowywanie klocków wg umownego kodu graficznego;
Zabawa ruchowa „Liczbowe kółeczka”.
Dodawanie liczb naturalnych w zakresie 6.
karta pracy utrwalająca cyfry oraz dodawanie liczb;
Taniec „Szewc”
Ćwiczenia grafomotoryczne -rysowanie po śladzie przez kalkę techniczną.
utrudnienie: bez odrywania ręki.
12. Zabawa improwizowana ruchem przy piosence „ Bałwankowa rodzina” - wspólnie z rodzicami.
EWALUACJA
Wybrane dzieci odczytują początek zdania, reszta ma za zadanie rozwinąć myśl.
Cieszę się, że dzisiaj …………………………….
Najbardziej podobało mi się …………………….
Najtrudniejsze było ……………………………….
Kto jest dzisiaj z siebie zadowolony?
Komu z was coś nie wyszło?
opracowanie
mgr Alicja Zaremba
n-l wych. przedszkolnego
ul, Kolejowa 8
64-932 Stara Łubianka