Co już potrafimy?
Scenariusz zajęć sprawdzających umiejętności dziecka 6-letniego w zakresie pojęć matematycznych
Cele ogólne:
sprawdzenie umiejętności dziecka w zakresie pojęć matematycznych
utrwalenie znajomości liczb i cyfr 1-10
tworzenie i podpisywanie zbiorów kilku - elementowych
utrwalenie figur geometrycznych
sprawdzenie umiejętności w zakresie dodawania i odejmowania w zakresie 10
Metody pracy:
czynna
podająca
zadań stawianych dziecku
Pomoce do zajęć:
kartoniki z liczbami
pudełka po Kinder-niespodziance
fasola
Przebieg zajęć:
Dzieci siedzą w kole, dyżurny rozdaje każdemu dziecku pudełko po Kinder-niespodziance
Nauczyciel: Witam Was! Dzisiaj pobawimy się w liczenie. Jak myślicie, do czego będą nam potrzebne te małe pudełeczka?
Oprócz pudełek mam jeszcze ziarenka - wiecie jakie? Jakiej rośliny? - to fasola - będziemy liczyć ziarenka fasoli.
Pokażę Wam teraz kartonik z liczbą - każdy z was włoży do swojego pudełka tyle nasion, ile pokazuje liczba.
Nauczycielka pokazuje liczbę 4 - dzieci wkładają nasiona do swojego pudełka.
Sprawdzanie - każde dziecko wykłada swoje nasiona przed sobą na dywanie i głośno przelicza.
Nauczyciel: jaką liczbę pokazałam? Ile nasion powinno być w pudełku? - 4
Nauczyciel: teraz włóżcie swoje nasionka do pudełka i zamknijcie oczy - ja do każdego pudełka dołożę kilka ziarenek lub zabiorę. Nauczycielka dokłada każdemu dziecku nasiona.
Ile ziarenek było? - 4 A ile macie? - ćwiczenia w przeliczaniu - każde dziecko wysypuje zawartość swego pudełka i liczy - kilka osób może przeliczyć głośno; Ile nasion teraz macie? - np. 9 Co zrobiłam? - ile nasion wam dodałam? - 5
Połóżcie kartonik z liczbą, która pokazuje, ile nasion było - dzieci podpisują liczbą 4 - co zrobiłam z waszymi nasionkami? Połóżcie znak, który mówi, że dołożyłam, dodałam wam nasionka - dzieci wybierają i dokładają kartonik ze znakiem „dodać” - teraz połóżcie kartonik, który pokazuje, ile wam dodałam nasion - 5; ile to jest 4 i 5 nasion. Połóżcie odpowiedni znak i liczbę - dzieci dokładają = 9
Czytanie ułożonego zapisu matematycznego: 4+5=9
Brawo!
W nagrodę spróbujcie ze swoich nasion ułożyć trójkąt - dzieci układają, nauczycielka sprawdza
Dzieci z powrotem wkładają ziarenka do pudełka - nauczycielka tym razem zabiera, odejmuje np. po dwa ziarenka. Dzieci ponownie liczą, nazywają czynność nauczycielki - pani odjęła, zabrała; układają zapis matematyczny i odczytują go 9-2=7
Układanie z nasion koła
Zabawa ruchowa - klaśnij, tupnij lub podskocz tyle razy - ile pokazuje liczba. Nauczycielka podnosi kartonik z liczbą - dzieci odczytują ją i wykonują tyle czynności ile wskazuje liczba
Zakończenie zajęć - sprzątanie ziarenek
Uwaga: to tylko przykładowe polecenia dla dzieci, można ich zadawać więcej - w zależności od zainteresowania dzieci. Zajęcie pozwala nam sprawdzić poziom liczenia, rozpoznawania liczb i figur geometrycznych
Urodziny pajacyka
Badanie rozumienia mowy u dziecka 6-letniego
Pomoce do zajęć:
sylwety
ilustracje do przeprowadzenia badania
Przebieg zajęć:
Nauczyciel opowiada historyjkę o pajacyku i jego przyjęciu urodzinowym:
Poznasz dzisiaj pajacyka, który postanowił wyprawić swoje urodziny. Zaprosił swoich przyjaciół: dużego i małego misia. Mieszkały one w pobliskim lesie.
Badanie rozumienia znaczenia słów
Pokazywanie konkretnych przedmiotów na obrazku:
Wskaż misia
Wskaż biedronkę
wskaż pajacyka
wskaż balony
Pokazywanie na sylwetce poszczególnych części ciała
Pokaż gdzie pajacyk ma głowę
Pokaż gdzie pajacyk ma nogi
Pokaż gdzie pajacyk ma oczy
Pokaż gdzie pajacyk ma uszy
Pajacyk postanowił przed przyjściem gości zmienić wystrój pokoju. Pomóż mu w tym:
Badanie rozumienia zdań:
Ustaw szafę
Wstaw stół
Obok stołu postaw krzesła
Na ścianie powieś obraz
Pomóż pajacykowi przygotować stół
Badanie rozumienia dłuższych wypowiedzi w formie poleceń
Na stole postaw tort i miód a wazon z kwiatami na półce
Krzesła ozdób balonikami , a na obrusie przypnij gwiazdki
Na umówioną godzinę przyszły misie. Przyniosły pajacykowi prezenty. Po poczęstunku wszyscy poszli na plac zabaw. Bawili się wspaniale.
Praca z ilustracją
Wskaż misia stojącego obok huśtawki i trzymającego baloniki
Wskaż chłopca który przygląda się żabce skaczącej w trawie
Proszę pokaż misia stojącego obok piaskownicy, trzymającego w ręce wiaderko
Wskaż chmurkę ukrytą za słońcem
Misie podziękowały za wspaniałą zabawę. Wyruszyły do domu.
Badanie rozumienia zdań nielogicznych
Nauczyciel zadaje dziecku pytanie:
Czy to prawda, że misie później mogły iść poszły do ciemnego lasu?
Do lasu w którym rosną drzewa?
Do lasu w którym trawa jest biała?
Do lasu w którym rosną grzyby?
Do lasu w którym nie ma drzew?
Zmęczone misie pokonały połowę drogi, usiadły pod drzewem.
Rozróżnianie zdań podobnych:
Nie były zmęczone ale usiadły pod drzewem
Misie zmęczyły się i usiadły pod drzewem
Badanie rozumienia form fleksyjnych:
Pomóż misiom ubrać się. Dopasuj płaszcze, kalosze, parasol
Badanie rozumienia form wyrażających stosunki przestrzenne:
Popatrz oto dom misiów
Dorysuj na obrazku dym z komina
W oknach firanki
Po prawej stronie domu drzewo, a po lewej płotek
Nad domem słońce i chmurę
Przy drodze kwiatki
Badanie rozumienia treści opowiadania
Nauczyciel czyta opowiadanie, następnie zadaje dziecku pytania wysnute z wysłuchanej treści opowiadania
Wieczorem misie usiadły do dobranocki. Poznały przygodę jeża, wrony i zająca. Wszystkie zwierzęta kłóciły się o jedno znalezione jabłko. Spór usłyszał miś - niedźwiadek i postanowił im pomóc. Kazał podzielić jabłko na równe części. Zwierzęta posłuchały gościa. Każdy z nich zjadł swój kawałek i wszyscy byli zadowoleni, bo niedźwiedź wydał sprawiedliwy wyrok i nikogo nie skrzywdził
Rady na odpady
Turniej wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, scenariusz do wykorzystania w ramach programu edukacji ekologicznej.
Cele:
dziecko:
potrafi wykorzystać i przekazać posiadaną wiedzę przyrodniczą
czuje się odpowiedzialne za stan przyrody
podejmuje rywalizację: cieszy się ze zwycięstwa, potrafi pogodzić się z porażką
umie współpracować w zespole
Pomoce do zajęć:
kwiatki - punkty, które będą wręczane drużynom za prawidłowe odpowiedzi
tabliczki dla komisji z punktami od 0 do 3
tabliczki dla drużyn (zielona - oznaczająca prawdę, czarna - fałsz)
puzzle z obrazkami o tematyce przyrodniczej
kartony i mazaki
Przebieg zajęć:
Dzieci siedzą przy stolikach, zgromadzone w czterech drużynach: żółta, czerwona, zielona, niebieska.
Wstęp:
Zapoznanie dzieci ze słowami i melodią piosenki "Czysta Ziemia" ze szczególnym zwróceniem uwagi na refren.
Piosenka "CZYSTA ZIEMIA"
Czysta rzeka, czysta łąka, czyste lasy i powietrze
Co dzień myślę o tym, żeby świat nasz zmienił się na lepsze.
Więc szuru - buru, mydło łap, czystą wodę lej,
W kąpieli ciepłej chlap, chlap, chlap, brud znika że hej!
Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.
Sprzątać się nie boję wcale, żaden śmieć mi nie jest straszny.
I na co dzień i na galę świat ma czysty być i jasny.
Więc szuru - buru, mydło łap, czystą wodę lej,
W kąpieli ciepłej chlap, chlap, chlap, brud znika że hej!
Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.
Zaproszenie do wspólnego zaśpiewania piosenki.
Przebieg konkursu
I konkurencja: „SPRAWDŹ, CO WIESZ...”
Drużyna wybiera pytanie od nr 1 do 15, uzgadnia odpowiedź i w ciągu minuty udziela odpowiedzi. Każda drużyna odpowiada na 3 pytania.
Komisja przyznaje punkty w postaci kwiatków: pełna odpowiedź 2 pkt, niepełna odpowiedź 1 pkt, brak odpowiedzi lub błędna odpowiedź 0 pkt.
Zestaw pytań:
Jak kukułka opiekuje się swoimi pisklętami? ( Kukułka nie opiekuje się swoimi pisklętami. Swoje jaja podrzuca do innych gniazd)
Wyjaśnij pojęcie „park narodowy”. (Park narodowy to wyznaczony teren, na którym znajdują się unikalne gatunki roślin, zwierząt, a także piękne krajobrazy)
Dlaczego powinniśmy chronić lasy? (Lasy zapewniają świeże powietrze niezbędne do życia, są schronieniem dla dzikich zwierząt, dostarczają grzybów, owoców leśnych, drewna i zatrzymują wilgoć)
Masz stare książki, gazety - co z nimi zrobisz i dlaczego? (Oddam na makulaturę, bo w ten sposób oszczędzam las.)
Kiedy obchodzimy „Światowy Dzień Ziemi”? (22 kwietnia)
Wymień 3 ptaki powracające wiosną do Polski. (Bocian, skowronek, słowik, jaskółka, szpak)
Wymień nazwy 5 wiosennych kwiatów (przebiśnieg, krokus, pierwiosnek, tulipan, kaczeniec, żonkil...)
Jakie surowce oddajemy do punktu skupu surowców wtórnych? Wymień przynajmniej 3.(makulatura, aluminium, plastik, kardridże, tonery, złom metalowy)
Co to jest ,,makulatura”? (przeczytane, zapisane książki, gazety, zeszyty, opakowania po różnych produktach... Każdy, już wykorzystany papier)
Opisz drogę śmiecia poczynając od Twojego kosza na śmieci w domu (kosz - śmietnik - samochód przedsiębiorstwa oczyszczania miasta - wysypisko)
Co to jest ,,recykling”? (odzyskiwanie i powtórne wykorzystanie produktów)
Co to jest ,,ekologia”? (nauka o ochronie środowiska)
Jak nazywa się człowiek, który niszczy przyrodę? (wandal)
Jakie znasz dary Ziemi? (węgiel, glina, wiklina, kwiaty, zioła, grzyby...)
Kto dba o porządek w mieście? (przedsiębiorstwo oczyszczania miasta, sprzątaczki)
Wszyscy śpiewają:
Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.
II konkurencja: SEGREGACJA ŚMIECI
Zadanie 1: Każdy z zespołów otrzymuje kartkę z rysunkami różnych przedmiotów i pojemnikami na odpady. Zadaniem dzieci jest prawidłowe pokolorowanie pojemników na i ,,wrzucenie” do nich odpowiednich przedmiotów. Zadanie za 2 pkt.
Zadanie 2: Koło drużyn leżą przedmioty. W odpowiedniej odległości znajdują się kartony z napisami: makulatura, szkło, metal, plastik. Dzieci muszą jak najszybciej wrzucić odpady do odpowiednich pojemników. Maksymalnie można uzyskać 4 punkty (za każdy prawidłowo posegregowany materiał - 1 pkt)
III konkurencja: „NAJPIĘKNIEJSZE PRZYRODNICZE ZAKĄTKI”
Układanie puzzli wykonanych z ilustracji lub zdjęć przyrodniczych. Zespół losuje kopertę z zadaniem. W ciągu pięciu minut ma ułożyć cały obrazek i opowiedzieć, co przedstawia.
Wszyscy śpiewają:
Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.
IV konkurencja: „ KRÓL ZAGADEK”
Każda drużyna ma za zadanie rozwiązać dwie zagadki- wybierając je losowo od nr 1 do nr 10. Za prawidłowe rozwiązanie zagadki można otrzymać 1 pkt.
Zestaw zagadek:
Wzbija się wysoko w górę, mówią, że jest ptaków królem. (orzeł)
Życie czerpie z niej przyroda. Co to jest?. Już wiecie? (woda)
Wrócił zza morza, chodzi po błocie w czerwonych butach, biały pan....... (bociek)
Srebrne futerko mają wiosną, na każdej wierzbie rosną. (bazie)
Choć przytulne ma mieszkanie zimą futro zmienia. Żaden orzech nie jest dla niej trudny do zgryzienia. (wiewiórka)
W ziemi się rodzą - z jednego wiele. Najsmaczniejsze są jesienią pieczone w popiele. (ziemniaki)
Zgadnijcie przyrodnicy młodzi, co wiosną raduje, a latem chłodzi. Jesienią żywi, zimą grzeje, niekiedy cały rok zielenieje. (drzewo)
Sosnowy, dębowy, stary lub młody. Rosną w nim grzyby, rosną jagody (las)
Pierwszy wiosenny dzwonek to szary ptaszek... (skowronek)
Powiedz, bo jestem ciekawa, jak się nazywa suszona trawa? (siano)
Jakie rośliny, chyba dobrze wiecie, zbierane na łące kupujesz w aptece? (zioła)
Zielona i mała przed bocianem uciekała (żabka)
V konkurencja: „ PRAWDA, CZY FAŁSZ?”
Prowadząca czyta stwierdzenia. Odpowiadają jednocześnie wszystie drużyny poprzez podniesienie tabliczki (zielona - prawda; czarna - fałsz). Za poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje 1 pkt.
Przyjacielem środowiska jest ten, kto wyrzuca śmieci do lasu, żeby nie było ich widać. (F)
Pomnik wykonany jest przez rzeźbiarza. (F)
Modrzew gubi igły na zimę. (P)
Żaba jest pożyteczna. (P)
Można wypalać trawę na łąkach. (F)
Ekologią zajmują się tylko dorośli (F)
Rośliny do wzrostu nie potrzebują światła, słońca F)
Szkło jest surowcem wtórnym (P)
Krzycz, śmieć, hałasuj, gdy idziesz do lasu! (F)
Im większy hałas, tym zdrowsze dziecko. (F)
Wszyscy śpiewają:
Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.
VI konkurencja: „ PANTOMIMA”
Drużyny losują hasła i przedstawiają ruchem wylosowaną czynność. Publiczność ma minutę na odgadnięcie hasła. Jeżeli hasło zostanie odgadnięte drużyna otrzymuje 1 pkt.
Hasła:
Zbieramy śmieci.
Sadzimy las.
Zbieramy grzyby.
Dokarmiamy ptaki.
Podziwiamy przyrodę.
Wszyscy śpiewają:
Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.
VII konkurencja: ,,DRZEWO SMUTNE I WESOŁE”
Drużyny mają za zadanie dorysowanie do dwóch sylwetek „gołych drzew” elementów, tak, aby jedno było wesołe a drugie smutne.
Grupy prezentują swoje prace. Komisja ocenia prace według natężenia braw publiczności od 1- 3 pkt.
VIII konkurencja: ,,BO ZIEMIA CZYSTA MUSI BYĆ...”
Każdy zespół prezentuje piosnkę związaną z tematem turnieju. Za wykonanie zadania drużyna otrzymuje od 1 do 3 pkt.
Wszyscy śpiewają:
Bo Ziemia czysta musi być to chyba każdy wie
Bo czystym być, to zdrowym być, sprzątać więc dziś chcę.
IX konkurencja: ,,CO TU SIĘ NIE ZGADZA?”
Dzieci przy pomocy podniesionej zielonej tabliczki wskazują błędy w tekście czytanym przez nauczycielkę.
Teksty:
W czerwonych butach chodzi słoń po łące, łapie zielone małpki skaczące.
Nocą koty rechocą, a w wysokim gnieździe skowronki klekocą.
Sowa ukryta w gęstwinie to bliżej, to dalej kuka. Na pewno coś zgubiła, a teraz szuka.
Króliczek lekki fruwa nad łąką, grzeją go kwiaty i pachnie słonko.
X konkurencja: ,,ZATAŃCZ JAK WIATR”
Dowolna ekspresja ruchowa przy muzyce R. Claydermanna. Pokaz zespołów ocenia komisja przyznając od 1 do 3 pkt.
XI konkurencja: ,,GŁOSY PRZYRODY”
Dzieci rozpoznają głosy zwierząt odtwarzane z płyty CD ,,Ssaki”. Każda drużyna wybiera pozycję od 1 do 60 (3 razy). Po wysłuchaniu prezentacji podaje nazwę zwierzęcia. Prawidłowa odpowiedź - 1 pkt.
XII konkurencja: „OBIETNICE EKOLUDKA”
Drużyna układa1 przyrzeczenie małego ekologa i razem je recytuje. Za prawidłowe wykonanie zadania grupa otrzymuje 3 pkt.
Nauczycielka zaprasza dzieci - obserwatorów do złożenia przyrzeczenia ,,Przyjaciół przyrody”. Głośno odczytuje ułożone zobowiązania , wszystkie dzieci odpowiadają ,,przyrzekamy”.
Przykłady:
Nie będziemy niszczyć zieleni i łamać drzew. Przyrzekamy.
Będziemy dokarmiać zimą ptaki. Przyrzekamy.
W lesie nie będziemy płoszyć zwierząt. Przyrzekamy.
PODSUMOWANIE TURNIEJU EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZEGO
Drużyny podliczają swoje kwiatuszki- punkty.
Komisja ogłasza wyniki turnieju.
Wszystkie drużyny otrzymują wielkie brawa , pamiątkowe dyplomy, maskotki i proporczyki ze znakiem EKOLUDKA.