SCENARIUSZ ZGADUJ - ZGADULI DLA DZIECI 6- LETNICH
TEMAT: „POTRAFIĘ ZACHOWAĆ SIĘ BEZPIECZNIE”
Cele:
Dziecko:
-potrafi połączyć znak drogowy z odpowiednim napisem
-wie jak zachować się, gdy zaatakuje pies (wykona pozycję żółwia)
-zna numery alarmowe
-potrafi pokolorować światła na sygnalizatorze wg. podanego napisu
-zna rodzaje znaków (informacyjne, ostrzegawcze, nakazu i zakazu)
-wie jak zachować się sytuacjach trudnych i niebezpiecznych
-potrafi pracować w zespole
Pomoce: szarfy dla kapitanów (czerwona, niebieska, żółta, zielona)
tabela z punktami, kółka w kolorach czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym
legitymacje Klubu Mądrej Głowy
kaseta z odgłosami psa, z muzyką do biegu, marszu, podskoków
Przebieg:
1.Powitanie przybyłych gości - przedstawicieli Komendy Policji.
2.Podział grupy na cztery zespoły wg kolorów (czerwony, niebieski, żółty, zielony).
3.Zapowiedź tematu zajęcia - zabawy w Kubie Mądrej Głowy, przypomnienie hasła klubowego „Mądra głowa zawsze wie co jest dobre, a co złe”.
Odsłanianie hasła po każdej zabawie.
Potra fię zacho wać się bezpie cznie
7 2 6 4 1 5 3
4.Zadanie 1 - układanie w zespole pociętego znaku drogowego, podanie nazwy
znaku.
Pytanie dodatkowe do jakiej grupy znaków zaliczamy ten znak?
Zadanie 2 - łączenie znaku drogowego z odpowiednim napisem, praca
indywidualna przy stoliku.
Zadanie 3- praca w zespole odpowiedzi na pytania.
-Co zrobisz, gdy zgubiłeś się w sklepie?
-Co zrobisz, gdy nieznajomy zaprasza Cię na lody?
-Co zrobisz, gdy osoba obca częstuje Cię cukierkami?
-Co zrobisz, gdy po powrocie do domu zastajesz wyważone drzwi i porozrzucane
rzeczy?
Zadanie 4 - zabawa ruchowa „Pies”
Dzieci maszerują, biegają, podskakują do muzyki, kiedy usłyszą szczekanie psa
przyjmują pozycję żółwia.
Zadanie 5 - łączenie numeru alarmowego z odpowiednim pojazdem np.;
997- samochód policyjny.
Zadanie 6 - praca w zespole odpowiedzi na pytania
-Kolega przewrócił się i nie może się podnieść:
a) próbujesz go sam podnieść
b) zawiadamiasz dorosłych o zdarzeniu
c) szybko odchodzisz
-Jesteś jedynym świadkiem wypadku drogowego:
a) patrzysz co się dzieje
b) odchodzisz
c) jak najszybciej dzwonisz po pogotowie lub informujesz dorosłych o zdarzeniu
-Zauważyłeś gęsty dym, który wydostaje się spod drzwi:
a) uciekasz
b )zastanawiasz się co to może oznaczać
c) zawiadamiasz dorosłych lub dzwonisz do Straży Pożarnej(lub Policji)
-Do drzwi puka nieznajoma osoba:
a) otwierasz drzwi
b) jesteś cicho, nie otwierasz drzwi, dzwonisz do mamy
c) rozmawiasz z nieznajomym, mówiąc mu, że mama późno wróci
Zadanie 7 - kolorowanie świateł na sygnalizatorze wg podanych napisów(idź, stój
czekaj), praca indywidualna przy stoliku.
5.Odczytanie hasła „Potrafię zachować się bezpiecznie”.
Przeliczenie punktów , ogłoszenie wyników przez komisję konkursową (zaproszeni
goście).
Uroczyste wręczenie medalu Bezpieczny Przedszkolak, wklejenie do legitymacji
Klubu Mądrej Głowy wykonanych ćwiczeń, pamiątkowe zdjęcie.
Przygotowała i przeprowadziła
mgr Elżbieta Baracz
Przedszkole Miejskie nr 12
im. Marii Konopnickiej
w Mielcu