Scenariusz lekcji wychowawczej
Opracowała: Justyna Kaczorowska
Temat: Dlaczego zachowujemy się agresywnie
Cele:
Młodzież:
- wie, czym jest agresja;
- zna rodzaje agresji;
- umie określić przyczyny agresji;
- zna skutki agresji.
Czas: 45 min.
Metody:
mapa skojarzeń, burza mózgów, elementy dramy
Środki:
szary papier, mazaki, karteczki samoprzylepne
Przebieg zajęć:
1. Prowadzący podaje definicję agresji.
Agresja to świadome działanie, mające na celu wyrządzenie komuś lub sobie krzywdy fizycznej lub psychicznej.
2. Na tablicy nauczyciel rysuje mapę skojarzeń z hasłem AGRESJA. Uczniowie na karteczkach samoprzylepnych piszą swoje skojarzenia z hasłem. Po 3 minutach przylepiają karteczki na tablicy wokół hasła. Następnie klasa zastanawia się, według jakich kategorii uporządkować karteczki.
Będą to na pewno kategorie rodzajów agresji, ale też mogą być: cechy, przyczyny, motywy itp.
I - agresja fizyczna (bezpośrednia napaść fizyczna, działanie mające na celu wyrządzenie bezpośredniej szkody fizycznej: bójka, uderzenie przedmiotem, szarpanie, bicie, kopanie, plucie, niszczenie własności, wymuszanie pieniędzy);
II - agresja słowna (przezywanie, wyśmiewanie, grożenie, ośmieszanie, plotkowanie, namawianie się, szantażowanie, obrażanie);
III - agresja pośrednia (wrogie gesty, miny, izolowanie, manipulowanie związkami przyjaźni);
IV - autoagresja (celowe ranienie lub zadawanie bólu swemu ciału - samookaleczanie, uszkadzanie swojego ciała);
3. Dzielimy grupę na zespoły czteroosobowe. Każda grupa losuje karteczkę z sytuacją, którą musi pokazać w scence dramowej. W grupach uczniowie mają przygotować scenki dramowe wylosowanej sytuacji. Do każdej sytuacji dołączony jest tekst przewodni.
Tekst przewodni do pracy w grupie 1. Przeczytajcie uważnie sytuację, którą macie odegrać. 2. Wyznaczcie reżysera swojej scenki i przydzielcie sobie role do odegrania. 3. Postarajcie się wejść w role i sytuację, którą odgrywacie. Każdy z was musi odpowiedzieć na pytania z punktu widzenia postaci, którą gra: - Kim jestem w scence? (z jakiej rodziny pochodzę, jak się uczę, jakie jest moje miejsce w klasie itp.) - Co robię w tym momencie? - Dlaczego to robię? - Co czuję w tym momencie? - Jaka jest moja filozofia życiowa? (co jest dla mnie najważniejsze w życiu, jakimi wartościami się kieruję itp.) Pamiętajcie, że wszystkie te pytania dotyczą roli, a nie rzeczywistości.
4. Przedyskutujcie na forum grupy swoje role. Ustalcie, czy wszystkie wasze pomysły są zgodne 5. Jeżeli czujecie się niezbyt pewnie - zróbcie próbę swojej scenki. 6. Przedstawcie swoją scenkę na forum klasy. Powodzenia! |
Sytuacja 1.
Pani odpytuje Marcina, który nie jest przygotowany do lekcji. Zdarza mu się to bardzo często. Pani krzyczy na niego, że się nie uczy, że nic z niego nie będzie, że jak zwykle..., że zawsze... itp. Marcin, czerwony, siada na miejsce. Pani do tablicy wzywa Monikę:
- No proszę, Moniko, ty mnie na pewno nie zawiedziesz.
Monika przechodzi obok ławki Marcina, ten wystawia nogę, Monika się potyka, prawie się przewraca.
Sytuacja 2.
Tomek idzie korytarzem. Widać, że nie jest pewny siebie. Koło ubikacji podchodzą do niego Łukasz i Janek. Grzebią mu w kieszeniach. Zabierają dwa złote. Straszą go, że jeśli komuś powie, to zrobią z nim porządek itp.
Sytuacja 3.
Dwie dziewczyny stoją na korytarzu, rozmawiają np. o wczorajszym filmie. Kaśka podchodzi do nich, chce włączyć się do rozmowy. Dziewczyny milkną, patrzą na Kaśkę z góry, odchodzą w milczeniu. Po chwili odwracają się i spoglądając na Kaśkę, wybuchają śmiechem.
Sytuacja 4.
Janek siedzi w ławce, wyciąga z plecaka kanapkę, zaczyna jeść.
- Znowu się obżerasz, grubasie - to uwaga jednej z koleżanek.
W klasie rozlegają się okrzyki: - Grubas, grubas...
Sytuacja 5.
Na lekcję matematyki należało przygotować modele brył. Krzysiek nie zrobił bryły. Na przerwie podchodzi do Bartka i zabiera mu jego bryłę. Na lekcji Krzysiek otrzymuje piątkę, a Bartek jedynkę. Krzysiek jest bardzo zadowolony, triumfuje.
4. Prowadzący wiesza na tablicy dwa arkusze szarego papieru. Jeden dotyczy agresora, drugi - ofiary. Plakaty podzielone są na cztery pola, w trzech polach zapisane są problemy, czwarte jeszcze jest puste:
Agresor:
I. Dlaczego to zrobił? (motywy działania) |
III. Co czuje? Jakie posiada cechy? |
II. Jakie odniósł korzyści? |
IV. Co zrobić, aby nie zostać agresorem? |
Ofiara:
I. Co czuje? Jakie posiada cechy? |
III. Co traci? |
II. Co sprawiło, że osoba stała się ofiarą? |
IV. Jak się obronić przed agresją? |
Poszczególne grupy przedstawiają scenki. Po każdej prezentacji następuje rozmowa z aktorami. Muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące roli z tekstu przewodniego.
5. Jeden z uczestników lub prowadzący po każdej rozmowie uzupełnia oba plakaty.
6. Po wszystkich prezentacjach, nauczyciel wpisuje w czwarte pola plakatów problemy: Co zrobić, aby nie zostać agresorem? Jak obronić się przed agresją? Uczniowie zastanawiają się nad tymi problemami, po czym podają swoje propozycje rozwiązań. Nauczyciel zapisuje je na plakacie. Plakaty powinny zawisnąć na gazetce klasowej.
7. Rundka kończąca: Co dało mi dzisiejsze spotkanie? Czy coś mi uświadomiło? - mogą odpowiadać tylko chętni.