KONSPEKT ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO
PRZEZ ANNĘ SZ
W GRUPIE DZIECI 5 - LETNICH
TEMAT ZAJĘCIA : „Zanim zwierzęta zapadną w sen zimowy”.
Cele operacyjne :( dziecko...)
poprawnie odgaduje podane zagadki;
potrafi wyszukać leśne zwierzęta i wskazać je na obrazkach;
odczytuje nazwy zwierząt globalnie;
zna zwyczaje niektórych zwierząt (zapadanie w sen zimowy);
wypowiada się prostymi zdaniami;
umie porównać liczebność zbiorów;
przelicza elementy danego zbioru, rozpoznaje znak graficzny liczb 1-5;
stosuje prawidłowo liczebniki;
przyporządkowuje podpisy do obrazków;
wyszukuje wśród innych wylosowany wyraz i skreśla go.
Cele ogólne :
poznanie zwyczajów niektórych zwierząt zapadających w sen zimowy;
kształcenie umiejętności rozwiązywania zagadek;
rozpoznawanie zwierząt po ich charakterystycznych cechach;
zainteresowanie dzieci zjawiskami przyrody;
reagowanie na zmianę tempa muzycznego;
porządkowanie przedmiotów według wielkości;
doskonalenie umiejętności czytania;
doskonalenie sprawności manualnej podczas ćwiczenia grafomotorycznego.
Metoda :
zadań stawianych do wykonania;
słowna - zagadki.
Forma :
praca z całą grupą
indywidualna.
Środki dydaktyczne :
obrazki leśnych zwierząt;
obrazki domów niektórych zwierząt;
szablony wyrazów do globalnego czytania;
kartoniki z cyframi 1-5;
emblematy zwierząt do zawieszenia na szyi;
nagranie na płycie CD „zachód słońca”;
nagranie magnetofonowe „Piosenki do rysowania” wg M. Bogdanowicz „Jeżyk”;
kółka do sersa;
karty graficzne do pracy indywidualnej;
szary papier z podpisami zwierząt.
Przebieg zajęcia :
Słuchanie wiersza „W dąbrowie”.
Wszystkie drzewa w dąbrowie,
Pogubiły listowie,
Pogubiły żołędzie,
Bo niedługo mróz będzie.
Powiedz, powiedz wiewióreczko,
Co dasz w zimie swym dziateczkom.
Powiedz, powiedz wiewióreczko,
Co dziateczkom dasz !
Ja się zimy nie boję,
Bo mam w dziupli pokoje.
Bo mam w dziupli spiżarnię,
Wszystkie dzieci nakarmię.
Temu, temu po orzeszku,
Bo orzeszków pełno w mieszku.
Temu, temu po orzeszku,
Po orzeszku dam !
Zabawa w odkrywanie okienek.
Dzieci rozpoznają ukryte zwierzęta pod kartką z okienkiem. Nazywają je i próbują powiedzieć o nich kilka słów (jak są zbudowane, co lubią jeść, jak się poruszają, co robią w zimie).
Rozwiązywanie zagadek i wyszukiwanie obrazka z danym zwierzątkiem.
Rudy mieszka w norze, poluje po borze.
Mistrz wybiegów i zasadzki
strzeż w kurniku kury, kaczki. (lis)
Gdy chłód mu dokucza nieznośnie,
w stos liści na zimę się kryje,
lecz gdy mu zapachnie przedwiośnie
wysuwa kolce i ryjek. (jeż)
W ciepłej norze czyli w gawrze,
smacznie w zimie spał, a jakże.
Zbudził się i poczuł głód.
- Ach, żeby tak był tu miód!... (niedźwiedź)
Nie boi się głodu nawet w ciężkie czasy.
Ma zawsze w swej dziupli orzechów zapasy.
A gdy przyjdą mrozy, śpi zadowolona
pod ciepłą pierzynką z własnego ogona. (wiewiórka)
Ma futerko szare, dosyć szybkie nogi,
Trudno go poznać na polu z daleka;
Lubi sałatę, marchew, kapustę,
Ale przed psami do lasu ucieka. (zając)
Kuzyn świnki żyje w lesie
porośnięty jest szczeciną.
Żołędzie, grzyby, kasztany
z głodu mu nie dadzą zginąć. (dzik)
Dobieranie podpisów do obrazków.
Dzieci układają podpisy nazw zwierząt pod odpowiednim obrazkiem, a następnie segregują domki (dziupla, nora, jama, gawra) do odpowiedniego zwierzątka.
Zabawa ruchowo - matematyczna.
Dzieci - zwierzęta podzielone na 6 zespołów (jeże, wiewiórki, borsuki, zające, lisy, niedźwiedzie) poruszają się po lesie przy nagraniu z płyty „zachód słońca”, na przerwę w muzyce odszukują swój domek z obrazkiem i przeliczają ilość zwierząt w każdym z nich. Dobierają odpowiedni znak graficzny.
Skreślanka wyrazowa.
Każde dziecko wylosowuje jeden kartonik z napisem nazwy zwierzątka lub jego domku. Zadaniem dziecka jest zapamiętać wyraz i odszukać go napisanego na szarym papierze, a następnie skreślić. (dzieci podzielone na 2 grupy, każda grupa ma szary papier i swój zestaw wyrazów).
Odgłosy zwierząt.
Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez poszczególne zwierzęta: np. tup, tup - jeż, człap, człap - niedźwiedź, kic, kic - zając, hyc, hyc - wiewiórka.
Ćwiczenie grafomotoryczne „Jeżyk”.
Dorysowywanie igieł jeżykowi w takt muzyki (ćw. wg M. Bogdanowicz - „Piosenki do rysowania”)