Bajkowa kraina zabawek prawo do zabawy


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Prowadząca: Aleksandra Szwagrzyk

Grupa: 5 i 6 latki

Temat kompleksowy: Znamy te baśnie, znamy te bajki.

Temat dnia: Bajkowa kraina zabawek - prawo do zabawy.

Cel główny: Umiejętność organizowania sytuacji edukacyjnych umożliwiających dzieciom poznanie praw.

Cele ogólne:

- kształtowanie świadomości prawa do zabawy oraz równości praw dla wszystkich (XV/5)

- doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem (III/4)

- kształcenie umiejętności ilustrowania muzyki poprzez ruch (VIII/3)

- doskonalenie umiejętności dbania o bezpieczeństwo w trakcie zabaw muzyczno-ruchowych (VI/5)

Przebieg zajęć

Kryteria sukcesu

Pomoce dydaktyczne

1. Wszyscy pięknie się witamy- powitanie.

Dzieci razem z nauczycielem powtarzają tekst rymowanki:

  • Wszyscy pięknie się witamy (ustawienie w kole)

  • do zabawy zapraszamy! (wyciągniecie rąk w geście zaproszenia)

  • Już bajkowy nadszedł czas (naprzemiennie klaszczą raz w dłonie raz w uda)

  • witam was, witam was” (machają rękami na powitanie raz w lewo, raz w prawo).

2. „Bajkowa kraina zabawy” -Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy. Rozmowa nauczyciela na temat ulubionego prawa dzieci - prawa do zabawy, zwrócenie uwagi na wystrój sali (przypomnienie poznanych dotąd praw). Nawiązanie do celu wyprawy - „Bajkowej krainy zabawy. Dzieci naklejają na otrzymane wcześniej bilety wylosowane kolorowe zabawki- które będą wskazówką do tego jakie miejsce dzieci będą miały zająć przy szarfie.

3. „Samopompujący się balon”- zabawa wprowadzająca.

Nauczyciel wcześniej przygotowuje materiały (nalewamy ocet do butelki. Wsypujemy sodę do środka nienapompowanego balonu. Zakładamy balon na szyjkę butelki, tak aby nie wsypać na początku sody. Dopiero po nałożeniu balonu pozwalamy na wsypanie się sody do octu) Poinformowanie dzieci za pomocą czego będziemy się poruszać( balon). Po odgadnięciu, nauczyciel przebrany za „Bajkowego ludka” razem z dziećmi wypowiada zaklęcie w rytm muzyki:

  • „Czary- mary” (zakreślamy oburącz koło od środka na zewnątrz)

  • „Uuu”(wyrzut dłońmi do przodu, wyprostowane palce)

  • „Hokus pokus” (klaszczemy)

  • „Ksz, ksz”(wyrzut dłońmi raz w prawą, raz w lewą)

Nauczyciel prosi wybrane dziecko o pomoc w czarowaniu i przechyleniu balonu.

4. „Podróż balonem”- zabawa muzyczno ruchowa w rytm melodii Carnavelito. Nauczyciel wskazuje dziecko, które wylosowało zabawkę w 4 kolorach- wyznacza tę osobę do kierowania balonem(dziecko wchodzi do środka szarfy). Pozostałe dzieci trzymając wstążki poruszają się w rytm muzyki, kręcą się do koła pilota.

5. Wylądowanie w krainie zabawy. Słuchanie bajki „ O misiu Uszatku i Kubusiu” na podstawie bajki pt. „Pieseczek i Bureczek, czyli bajka o tym, że każdy ma prawo do zabawy” Lidii Pieniążek.

Rozmowa na temat treści bajki- zwrócenie uwagi na prawo do zabawy:

  • O czym marzył Uszatek?

  • Kto wprowadził się niedaleko rodziny Misiów?

  • Dlaczego Kubuś był smutny?

  • Dlaczego mama Kubusia nie pozwalała mu się bawić?

  • Jaki pomysł miała mama Uszatka? Kogo zaprosiła do domu Misiów?

  • Co robiły małe misie w pokoju Uszatka?

  • Co zrozumiała mama Kubusia gdy zobaczyła bawiących się chłopców?

  • O czym powinniśmy pamiętać podczas zabawy?(bezpieczeństwo)

  • Czy dzieci mają prawo do zabawy?

6. Podajmy sobie rączki-pląs do muzyki wg Klanzy. Nauczyciel prosi o wylosowanie pierwszej z kopert wiszących na wstążkach, przypiętych do balonów. W kopercie narysowana jest ilustracja przedstawiająca parę dzieci. Prosi aby dzieci dobrały się parami. Następnie śpiewa dzieciom piosenkę, a dzieci wykonują poszczególne czynności:

  • Podajmy sobie rączki( podajemy dłonie partnerowi)

  • I zróbmy kółka dwa( Trzymając się za dłonie zakreślają dwa duże koła)

  • I brzuszek do brzuszka (stykamy się brzuszkami)

  • I buźka do buźki (stykamy się policzkami)

  • I tak do białego rana (robimy obrót)

  • Więc bawmy się (Wykonujemy dwa zakołysania rękami w prawą i lewą stronę)

  • Więc bawmy się (czynność powtarzamy)

  • Zabawa nic nie kosztuje (stoimy naprzeciwko siebie i pokazujemy palcem „ nie”)

  • Masz ręce dwie (pokazujemy partnerowi swoje dłonie)

  • Więc klaśnij w nie (klaszczemy w dłonie partnera)

  • Zabawa niechaj trwa (unosimy ręce do góry)

Po wykonaniu tańca, nauczyciel wyciąga z koperty dodatkową kartkę z napisem „Mam”. Prosi jedno dziecko o zawieszenie napisu na tablicy. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Czy mamy prawo bawić się w parach?( z innymi dziećmi)

7.Zabawy zabawek”- muzyczno- ruchowa.

Nauczyciel prosi o wylosowanie kolejne z kopert wiszących na wstążkach, przypiętych do balonów. W kopercie narysowana jest ilustracja przedstawiająca tańczącą lalkę. Dzieci tańczą w rytm muzyki „Daddy Cool”. W momencie kiedy muzyka ucichnie, dzieci obserwują nauczyciela, który pokazuje wybraną zabawkę. Dzieci naśladują zachowanie wskazanych zabawek np:

  • miś- przytulamy kolegów,

  • auto- kręcimy kierownicą,

  • lalka- chodzimy na paluszkach,

  • piłka- delikatnie skaczemy

Po wykonaniu zadania, nauczyciel wyciąga z koperty dodatkową kartkę z napisem „Prawo”. Prosi jedno dziecko o zawieszenie napisu na tablicy. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Czy mamy prawo bawić się tak jak chcemy? O czym powinniśmy pamiętać podczas zabawy?(zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne możliwości wszystkich uczestników)

8. Co lubimy najbardziej - promykowe uszeregowanie.

Nauczyciel prosi o wylosowanie kolejnej z kopert wiszących na wstążkach, przypiętych do balonów. W kopercie narysowana jest ilustracja przedstawiająca zabawki.

Dzieci wybierają z zestawu 4 zabawek 1, które lubią najbardziej i wspólnie układają „Słoneczko”. Naklejają na szary papier wybrane zabawki.

Po wykonaniu zadania, nauczyciel wyciąga z koperty dodatkową kartkę z napisem „Do”. Prosi jedno dziecko o zawieszenie napisu na tablicy. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie:

Czy mamy prawo bawić się swoimi ulubionymi zabawkami?

9. „Balonowe bębenki"- wygrywanie rytmów.

Nauczyciel prosi o wylosowanie kolejne z kopert wiszących na wstążkach, przypiętych do balonów. W kopercie narysowana jest ilustracja przedstawiająca balonik.

Dzieci siedzą na podłodze w kółku, balon wkładają między kolana. Nauczyciel rozdaje dzieciom po 2 bambusowe patyczki. Dzieci wygrywają wysłuchany rytm na "bębenkach". Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

Zadaniem dzieci jest delikatne obchodzenie się z balonikiem tak aby nie pękł.

Po wykonaniu zadania, nauczyciel wyciąga z koperty dodatkową kartkę z napisem „Prawo”. Prosi jedno dziecko o zawieszenie napisu na tablicy. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie:

Czy mam prawo dbać o bezpieczeństwo podczas zabawy?

10. Pociąg - zabawa z balonami; Powrót do przedszkola z Bajkowej krainy zabawek. Dzieci ustawią się w szeregu poruszają balonikami w rytm muzyki i słuchają instrukcji nauczyciela:

Puf, puf, puf, pociąg rusza, podróż się zaczyna,

Już się koła toczą po bajkowych szynach.

Jedzie pociąg, jedzie pociąg,

Coraz prędzej, coraz prędzej,

Ciuch, ciuch, ciuch”

11. „Przyjaciel do zabawy”- zabawa plastyczna. Zadaniem dzieci jest ozdobienie otrzymanych wcześniej baloników poprzez naklejenie/ dorysowanie oczu noska i ust wg swojego pomysłu- stworzenie przyjaciela do zabawy.

Dodatkowo podsumowanie:

Mam prawo do… - po zakończeniu zabawy plastycznej dzieci siadają na dywanie i prezentują swoich przyjaciół do zabawy, nadając im śmieszne imiona. Podsumowują, o jakim prawie dowiedzieliśmy się podczas zajęć.

- porusza się w bezpiecznej odległości od kolegów

- ilustruje ruchem tekst rymowanki na powitanie

- ustawia się w kole

- wyciąga ręce w geście zaproszenia do zabawy

- naprzemiennie klaszcze raz w dłonie raz w uda

- śpiewa umiarkowanym głosem

-macha rękami na powitanie, raz w lewo, raz w prawo

- wypowiada się pełnym zdaniem

- wymieni poznane dotąd prawa

- powie, że ulubionym prawem dzieci jest prawo do zabawy

- powie, że ma prawo do zabawy

- naklei naklejkę- zabawkę na bilet

- naklei bilet na ubranie

- zachowuje delikatność w kontaktach z innymi

- zachowuje bezpieczną odległość od przeprowadzonego doświadczenia

- powtarza za nauczycielem tekst rymowanki

- zakreśla rękami koło od środka na zewnątrz

- wykonuje wyrzut dłońmi do przodu, raz w prawą, raz w lewą

- klaszcze w dłonie

- odchyla balon w celu napompowania

- zachowuje bezpieczną odległość od kolegów

- porusza wstążkami w rytm muzyki

- spaceruje po obwodzie koła

- na sygnał nauczyciela dokonuje zmiany kierunku spaceru

- zachowuje ciszę podczas percepcji utworu

- wypowiada się pełnymi zdaniami

- sygnalizuje gotowość do wypowiedzi

- powie, czym jest prawo do zabawy

- zachowuje delikatność w kontakcie z kolegą

- wybiera kopertę

- dobiera się w pary

- wykonuje określone ruchy: dobiera się w pary, kreśli koła, dotyka się z kolegą brzuszkami, policzkami, wykonuje obrót, pokazuje placem „nie”, pokazuje dłonie, klaszcze, unosi ręce do góry

- przywiesza napis

- powie, że ma prawo do zabawy w parach

- losuje kopertę

- demonstruje sposób poruszania się zabawek

- dokonuje wyboru ruchów wg własnego uznania

- porusza się w bezpiecznej odległości od kolegów

- przywiesza napis

- powie, że ma prawo do zabawy

- zachowuje delikatność w kontakcie z innymi dziećmi

- dokonuje wyboru ulubionej zabawki

- nakleja ilustracje ulubionej zabawki na szablon słońca

- przywiesza napis

- powie, że ma prawo do zabawy ulubioną zabawką

- zachowuje delikatność w kontakcie z balonikiem

- wkłada balonik między kolana

-wygrywa usłyszany rytm na baloniku

- powie, że ma prawo do bezpiecznej zabawy

- zawiesza napis

- porusza się w bezpiecznej odległości od kolegów

- powtarza za nauczycielem treść rymowanki

- porusza się w rytm melodii

- podejmuje próbę odczytania napisu na tablicy

- powie, że ma prawo do zabawy

- samodzielnie wybiera materiały plastyczne

- potrafi bezpiecznie posługiwać się nożyczkami

- potrafi posługiwać się klejem

- sprząta stanowisko pracy, myje ręce

- potrafi zaprezentować swojego przyjaciela do zabawy

- wypowiada się pełnym zdaniem

- potrafi powiedzieć czym jest prawo do zabawy

- powie, że wszyscy ludzie mają równe prawa

- powie, że ma prawo do zabawy

Bilety, naklejki z zabawkami

Butelka, soda, ocet, balon,

płyta Cd,

tekst rymowanki,

Płyta CD, obręcz ze wstążkami

„Pieseczek i Bureczek, czyli bajka o tym, że każdy ma prawo do zabawy” Lidii Pieniążek.

Balon, koperta, ilustracja przedstawiająca parę dzieci, płyta CD

Balon, płyta Cd, koperta, ilustracje: misia, lalki, auta i piłki.

Balon, zestawy ilustracji 4 zabawek, szary papier

Balony, bambusowe patyczki, płyta Cd,

Balony, płyta Cd,

Balony, papierowe oczka, noski i usta, rafia,


