TEMAT LEKCJI: Z dziejów książki
TYP LEKCJI: ćwiczeniowa, eksponująca, problemowa
CELE LEKCJI:
Ogólny: zapoznanie z dziejami książki od starożytności po współczesność ze szczególnym uwzględnieniem zmian formy książki.
Operacyjny: uczeń po lekcji:
rozumie:
znaczenie pojęć: zwój, kodeks, inkunabuł,
zasady sporządzania książek w starożytności, w średniowieczu
i nowożytnych,
uznaje, że los książek uzależniony jest od biegu historii,
trud ludzi kształtujących dzieje książki i ich wyczucie piękna,
pamięta:
terminy: zwój, kodeks, inkunabuł, e-book,
potrafi:
opisać dzieje książki,
sprawniej posługuje się Słownikiem języka polskiego,
na podstawie wykonanych ćwiczeń sporządzić mind-mapy,
sprawniej posługiwać się techniką dramy.
METODY PRACY
Podające (informowanie):
pogadanka
wyjaśnienie
rozmowa kierowana.
Eksponująca (przeżywanie):
samodzielność w budowaniu scenek (drama)
zobaczenie fragmentu filmu Imię róży Umberto Eco
oglądanie albumów.
Praktyczna (działanie):
słoneczko
wyszukiwanie informacji w wydawnictwach informacji bezpośredniej.
Problemowe (odkrywanie):
sporządzanie mind-mapów
burza mózgów.
POMOCE DYDAKTYCZNE
czyste karteczki; magnesy
karteczki z poleceniami dla uczniów
Słownik języka polskiego PWN. Red. M. Szymczak. Warszawa 1993.
program komputerowy Historia świata
mapy ścienne: Starożytny Wschód i Średniowieczna Europa
tablica poglądowa.
PLAN LEKCJI
CZĘŚĆ LEKCJI |
PRZEBIEG LEKCJI - CZYNNOŚCI |
I. WSTĘPNA |
|
II. PODSTAWOWA |
|
III. KOŃCOWA |
|
TOK LEKCJI
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
Podanie tematu lekcji oraz zaznajomienie uczniów z zakresem pracy na lekcji.
II. PODSTAWOWA
Burza mózgów - uczniowie na karteczkach odpowiadają na polecenia nauczyciela "Kiedy myślę o dziejach książki przychodzi mi na myśl...". Przytwierdzanie karteczek do tablicy.
(ewentualne odpowiedzi: tabliczki gliniane, papirus, papier, pismo, Starożytny Egipt i Grecja, skryba, Biblia Gutenberga).
Dzieje książki: (analiza tablicy poglądowej) - pogadanka nauczyciela
Szukanie na mapach państw i miast istotnych dla dziejów książki: Egipt, Nil, Pergamon; Europa średniowieczna: Moguncja, Kraków, Warszawa.
Podział na grupy. Uczniowie losują karteczki z poleceniami na temat formy książek. Wyjaśnianie pojęć według Słownika języka polskiego, EWOK-u oraz albumów:
tabliczka gliniana i woskowa
zwój papirusu
kodeks (papirusowy, pergaminowy)
inkunabuły
starodruki
zbiory audiowizualne.
Przegląd informacji i ilustracji na komputerze (Historia ŚwiataR KulturaR Pismo):
początki pisma (piktogramy wyryte na glinianej tabliczce ok. 2900 lat p.n.e.),
papirus (egipski papirus z ok. 1100r p.n.e.R pismo egipskie i chińskie, księga zmarłych),
pergamin (hebrajska Biblia),
papier (produkcja papieru),
iluminowane manuskrypty (poj. iluminacja,
druk,
maszyna do pisania,
edytor tekstu.
Prezentacja wiedzy:
Każda grupa przedstawia zebrane informacje. Mówi o obszarze występowania danej formy książki, okresie historycznym, cywilizacji, rozwoju pisma. Zastosowano tutaj elementy dramy, gdyż uczniowie wchodzą w rolę.
Dyskusja na kartkach - słoneczko
Nauczyciel rozdaje uczniom po cztery małe kartki, na których każdy wpisuje cztery charakterystyczne cechy danej formy książki. Nauczyciel kładzie na podłodze 6 żółtych kółek z papieru z napisami: "zwój", "tabliczka gliniana", "kodeks", "inkunabuł", "starodruk", "zbiory audiowizualne". Wokół nich układa po dwie kartki (razem 12), tworząc z nich "promienie" słoneczek. Zadaniem uczniów jest wydłużenie tych promieni - jeśli ich uwagi "pokrywają" się z propozycjami nauczyciela, lub stworzenie nowych "promieni" - jeśli są odmienne.
Powstaje w ten sposób sześć słoneczek, które wszyscy oglądają, czytają swoje uwagi zamieszczone na promieniach.
Przykładowe teksty:
zwój
- występuje w Egipcie, Chinach, Rzymie,
wykonany był z papirusu lub jedwabiu,
rodzaje pisma to przede wszystkim egipskie hieroglify, chińskie pismo,
okres występowania ...
tabliczka
- występuje w Mezopotamii, Grecji, Rzymie,
wykonana była z gliny lub wosku,
rodzaje pisma to przede wszystkim pismo klinowe oraz alfabet grecki i łaciński,
okres występowania...
kodeks
występuje w Rzymie, krajach średniowiecznej Europy,
miał formę zszytych kart z pergaminu lub papieru,
początkowo był pisany ręcznie, później drukowany,
forma kodeksu, która przetrwała do dziś to książka drukowana,
inkunabuł
druk wydany przed rokiem 1501 (od czasu wynalezienia druku),
wzorowanie książki drukowanej na rękopiśmiennej,
bogate zdobnictwo ręczne (inicjał, iluminacje),
dane dotyczące zawartości i powstania dzieła zamieszczone w kolofonie,
starodruk (stare druki)
wydawnictwa opublikowane do końca XVIII w.,
obejmują także inkunabuły,
ręczne wytwarzanie wszystkich składników,
zbiory audiowizualne
kasety magnetofonowe,
kasety wideo, płyty kompaktowe, dyskietki komputerowe,
e-booki (książki elektroniczne, cyfrowa wersja rozpowszechniana głównie przez internet).
Fragmenty filmu Umberto Eco Imię róży.
Białe kruki
Nauczyciel nawiązuje do formy edytorskiej rękopiśmiennych kodeksów pergaminowych oraz inkunabułów (fragmenty filmu; Bibliotheca Corviniana: biblioteka króla Macieja Korwina. Wrocław 1981).
Zadaniem uczniów jest określenie formy ozdób inicjałów i iluminacji oraz ich tematyki. Rodzaje ozdób: motywy kwiatowe, zwierzęce, religijne, wężyki. Na iluminacjach przedstawia się tematykę związaną z treścią książki.
Uczniowie stają w kręgu. Ich zadaniem jest odtworzenie wybranego przez siebie ozdobnego inicjału za pomocą techniki rzeźby.
Uczniowie odliczają do trzech. "Jedynki" wchodzą w rolę rzeźbiarzy, "dwójki" i "trójki" - materiału rzeźbiarskiego.
Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie omawiają je, wymieniając literę, którą odtwarzali, rodzaje wykorzystanych ozdób oraz przeżycia z tym związane.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
Podsumowanie przez nauczyciela.
Sporządzanie map pamięci przez uczniów - podsumowanie nabytej na zajęciach wiedzy i doświadczeń.
BIBLIOGRAFIA
Buzan T.: Supermind. Warszawa 1990.
Dagiel G.: Operacjonalizacja celów lekcji bibliotecznej. "Biblioteka w Szkole" 1997 nr 2 s.2-4.
Dziedzic A., Pichalska J.: Drama na lekcjach języka polskiego w szkole średniej. Wyd.2 popr. Warszawa 1995.
Kopczewski J.: 500 zagadek dla miłośników książek. Wyd.2. Warszawa 1969.
Maciejek A.: Drama na lekcjach przysposobienia czytelniczego i informacyjnego (konspekty zajęć). "Biblioteka w Szkole" 1997 nr 4 s.5-11.
Matusiak A.: Drama na lekcjach języka polskiego w szkole średniej: scenariusze. Warszawa 1998.
Miller M.: Ludendo discimus. "Biblioteka w Szkole" 1996 nr 9 s.1-8.
Osięgłowski J.: Najdawniejsza postać książki. "Oświata i Wychowanie" 1985
nr 18 s.30-37.
Rybandt S.: Średniowieczna książka rękopiśmienna w Europie. "Oświata i Wychowanie" 1985 nr 18 s.38-44.
Zeler A.: Biblioteki w starożytności: konspekt lekcji bibliotecznej dla pierwszej klasy liceum. "Biblioteka w Szkole" 2000 nr 11 s.12-13.