Scenariusz zajęcia z zakresu obszaru: "Rozwijanie mowy i myślenia" - "Jak z żółtym tulipanem wiosnę witamy"
Grupa dzieci 3 i 4 - letnich.
Metody dydaktyczne: słowna, oglądowa, czynna.
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie pt. "O żółtym tulipanie",
opracowanie: H. Urbanek wg Marii Różyckiej ze zbioru "Wybór literatury dla dzieci w wieku przedszkolnym" Haliny Krukowej,
- magnetofon, kaseta magnetofonowa - odgłosy,
- sylwety: deszcz, słonko, łąka, tulipan,
- podusia,
- kukiełki na patyczku: słoneczko i przebiśnieg,
- trzy tulipany - naturalne okazy,
- wierszyk ze zbioru własnego nauczyciela,
- bębenek,
- kolorowe kartki papieru o dużym formacie,
- żółta pelerynka,
- bibułki,
- kolorowe chusteczki,
- cukierki,
- koszyczek.
Cele ogólne:
1. Doskonalenie umiejętności w zakresie komunikacji werbalnej i pozawerbalnej.
2. Doskonalenie wymowy dzieci.
3. Doskonalenie operacji czynności umysłowych.
4. Doskonalenie mowy w zakresie poprawności gramatycznej.
Cele operacyjne:
- Dziecko swobodnie wyraża myśli, wiedzę, przeżycia i spostrzeżenia za pomocą mowy.
- Dziecko polecenia słowne wykonuje zgodnie z przekazem.
- Wyraża radość i zadowolenie z osiągnięć.
- Bierze udział w rozmowach prowadzonych przez nauczycielkę.
- Chętnie i aktywnie słucha opowiadania, krótkiego wierszyka.
- Poprawnie posługuje się liczebnikami głównymi: 1, 2, 3.
- W mowie potocznej poprawnie stosuje formy fleksyjne: rzeczownik, czasownik, przymiotnik.
Zajęcia wzbogacono o ćwiczenia usprawniające narząd mowy:
- Oddechowe,
- Artykulacyjne,
- Słuchowe.
Przebieg zajęcia:
Wstęp.
Powitanie gości. Wprowadzenie w tematykę zajęć, stworzenie nastroju - śpiew zbiorowy najnowszej piosenki z repertuaru grupy "Kiedy wiosna przyjdzie do nas roześmiana
i wesoła".
1. Zaproszenie dzieci do wysłuchania opowiadania "O żółtym tulipanie" ilustrowanego sylwetami.
2. Wysłuchanie opowiadania. Odsłanianie kolejnych sylwet bohaterów opowiadania.
3. Rozmowa na temat treści opowiadania kierowana przez nauczyciela za pomocą pytań.
4. Zabawa ruchowa "Krople wody i promyk słońca". (Dzieci - krople wody rozbiegają się po sali i przykucają. Zmroził je zimowy wiatr. Wybrane do roli słonka dziecko biega po sali między dziećmi i dotknięciem słoneczka zaprzasza do przyłączenia się do zabawy).
5. Ponowne zainteresowanie dzieci i zgromadzenie przy nauczycielce - pokaz przyniesionej niespodzianki tj. okazów tulipanów. Wypowiedzi dzieci na temat odsłoniętych tulipanów (kolory, wielkość). Określanie części rośliny. Stosowanie i rozumienie pojęć: łodyga, liść, kwiat. Indywidualne dotykanie okazu - poznawanie za pomocą dotyku i węchu. Sprawne podawanie sobie okazu.
6. Zaproszenie dzieci krótkim wierszykiem inscenizowanym sylwetami promyka, słońca
i przebiśniegu. Rozpoznawanie pierwszego kwiatu wiosny. Wytłumaczenie przez dzieci nazwy przebiśnieg.
7. Zabawa ruchowa "Kwiaty rosną" z wykorzystaniem kolorowych chusteczek. Ćwiczenia wyprostne - kwiaty rosną, kwiaty porusza wiatr, kwiatek odwiedziła pszczółka. Ćwiczenia artykulacyjne - wymawianie głoski "sz...." i "bzzzzz..."
8. Zaproszenie dzieci do magnetofonu. Ćwiczenia słuchowe - nasłuchiwanie odgłosów deszczu, wiatru i burzy oraz rozpoznawanie dźwięków.
9. Ćwiczenia oddechowe "Bawimy się w wiatr". Nabieranie powietrza nosem i wydychanie ustami. Wprawianie w ruch zawieszonych na suficie lekkich, kolorowych bibułek. Odczuwanie radości z wykonania zadania. Usprawnianie narządów mowy - zwiększanie pojemności płuc.
10. Zabawa ruchowa "Ptaszki i burza". Dzieci przemieszczają się po sali w dowolnym kierunku mówiąc pi,pi,pi. Na odgłos bębenka - znak nadejścia burzy, pisklęta chowają się przed burzą. Dzieci przechodzą do przysiadu i głowami dotykają kolan.