Autor katechezy: Maria Koloch
KONSPEKT KATECHEZY
Szkoła: Studenci UO Rok: II Data: 06.01.2005
Temat: „Przykazanie nowe daję wam...”
Cel wychowawczy:
Student jest przekonany, że podstawą życia chrześcijanina jest „Przykazanie miłości Boga i bliźniego”.
Cel dydaktyczny ogólny:
Student zgłębia pojęcie miłości i uświadamia sobie, na czym polega życie zgodne z „Przykazaniem miłości Boga i bliźniego”.
Cele dydaktyczne operacyjne:
Student zna treść „Przykazania miłości Boga i bliźniego”;
Student wie, czym jest ludzka miłość według psychologów, filozofów, etyków i teologów;
Student rozumie chrześcijańskie pojęcie miłości;
Student potrafi określić pojęcie miłości Boga według Tory oraz w świetle Nowego Testamentu;
Student rozumie pojęcie bliźniego jako daru Boga;
Student rozumie miłość samego siebie jako spełnienie woli Bożej;
Student potrafi podać przykłady życia człowieka zgodnie z przykazaniem miłości Boga i bliźniego;
Student potrafi podać rozwiązanie przykładu typowej sytuacji z życia w świetle przykazania miłości.
Pomoce metodyczne:
Pismo Święte;
Plansza z treścią przykazania miłości:
„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” (Mk 12,30 - 31)
Szary papier;
Kartki samoprzylepne;
Świeca;
Płyta CD z piosenką „Przykazanie nowe daję wam...” oraz z innymi piosenkami o miłości.
Przebieg katechezy:
Na wcześniejszej katechezie studentów dzielimy na 4 dgrupy. Każda ma za zadanie przygotować jednostronicowy referat (A 4) odpowiadający na pytanie: Czym jest nasza ludzka miłość? Czym jest miłość Boga? według:
psychologów;
filozofów;
etyków;
teologów.
Lp. |
TREŚĆ
|
METODY |
CZAS |
1. |
„Ojcze nasz...” |
Modlitwa |
2 |
2. |
Liderzy poszczególnych grup przedstawiają główne myśli swoich referatów. Katecheta uzupełnia. *1 |
Praca w grupach |
12 |
3. |
Tora zawiera setki przepisów i przykazań, łącznie z Dekalogiem. Była ona dogłębnie studiowana na długo przed narodzeniem Chrystusa. Żydowscy nauczyciele, rabini i uczeni w Piśmie dyskutowali, które z przykazań zawiera wszystkie pozostałe. Jezus także był nauczycielem żydowskim. Inny nauczyciel pewnego razu zapytał Go: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”. |
Krótki wykład |
15 |
4. |
Spróbujmy przeanalizować odpowiedź, której udzielił Jezus. Jeden ze studentów przy zapalonej świecy odczytuje uroczyście fragment Pisma Św. - Mk 12,28-34.
5 minut?
|
Praca z Pismem Św. |
17 |
5. |
Katecheta prowadzi pogadankę kończąc krótkim podsumowaniem, że uczony w Piśmie zgadza się z Jezusem mówiąc, że miłość Boga i bliźniego jest ważniejsza nawet od oddawania czci Bogu w żydowskiej świątyni. Jezus stwierdza zaś, że uczony w Piśmie jest bliski stania się członkiem królestwa niebieskiego. Jezus mówi, że dwie najważniejsze rzeczy to: kochać Boga całą swoją istotą, kochać tego, kto jest obok, czyli bliźniego swego jak siebie samego. |
Pogadanka
Czy raczej wykład? Jakimi słowami to uczyni? Na to przeznaczasz aż 13 minut! |
22 |
6. |
W taki razie musimy sobie wyjaśnić, na czym polega miłość Boga i bliźniego Katecheta dzieli studentów na 3 grupy. Każda z nich otrzymuje planszę szarego papieru oraz karteczki samoprzylepne. Na środku szarego papieru zgodnie z metodą słoneczka jest zapisane pytanie:
Każdy student otrzymuje po 3 kartki samoprzylepne, na których krótko (jedno do dwóch słów) wpisuje odpowiedź na konkretne pytanie, zgodnie z przynależnością do grupy. Lider grupy prowadzi pracę zgodnie z metodą słoneczka i po zakończeniu pracy wszystkich grup każdy podsumowuje wyniki. W czasie pracy może być cichy podkład muzyczny piosenek o miłości. |
Praca w grupach metodą słoneczka, płyta CD
Z kolei na ten punkt 3 minuty to za mało! |
35 |
7. |
Katecheta podsumowuje całość. *2
|
wykład |
38 |
8. |
Studenci podają przykłady z życia. Jeden przykład do rozwiązania może podać katecheta, jako zadanie domowe. (może to być także przykład podany przez uczestników katechezy). *3 |
pogadanka |
44 |
|
Śpiew - modlitwa - „Przykazanie nowe daję wam...” |
Płyta CD |
45 |
Aneks do katechezy:
*1
Ludzie, niezależnie od wyznawanej religii odpowiadają na pytanie o miłość na wiele sposobów:
Psychologowie potrzebę miłości zaliczają do najważniejszych potrzeb człowieka. Ona nadaje barwę życiu człowieka i dzięki niej staje się on szczęśliwym. Bez miłości życie jest puste.
Filozofowie również pytając o człowieka mówią o miłości jako fundamencie życia. Platon uważał miłość za pragnienie piękna aż do umiłowania samej mądrości. Inne koncepcje filozoficzne to redukcja miłości do pożądania lub łączenie jej wyłącznie w sferze cielesno - zmysłowej.
Etycy pytają jak postąpić ma człowiek w którym budzi się uczucie miłości. Podają zasady by miłość rozwijała się ogarniając zmysły, psychikę i ducha. Chronią przed miłością jako zaspokojeniem popędu seksualnego, który w samym sobie nie jest ani dobry ani zły.
Teologowie powołują się na Biblię - Bóg jest miłością - wskazując na prawdziwą miłość, która ma swoje korzenie w Bogu. On stworzyła człowieka jako mężczyznę i kobietę z całą siłą przyciąganie płci i zdolności miłości. Bóg chce by człowiek nie odrywał spraw płci i seksu od człowieczeństwa i godności osoby ludzkiej. Człowiek dąży do miłości i tęskni za nią.
*2
Podsumujmy odpowiedzi na poszczególne pytania, na które grupy odpowiedziały.
Kochać Boga to uznawać Go za swego Stwórcę - jedyne dobro, szczęcie i źródło życia. Wszystkie sfery naszego życia należy podporządkować miłości Boga. Miłość do Boga powinna być bezwarunkowa.
Kochać bliźniego, to pamiętać, że człowiek nie jest „samotną wyspą” i wiele zależy od innych ludzi. Musimy uznać, że wszyscy wzajemnie siebie potrzebujemy. Bliźniego należy uznać jako dar od Boga, który albo wybiera dla nas Bóg, albo wybieramy sami. Prawdziwa miłość bliźniego potrafi uszanować wolność drugiego człowieka (bez manipulacji, narzucania się i zazdrości). W miłości bliźniego trzeba poszukiwać co dobre dla drugiego, a nie tylko dla mnie. Nieraz trzeba rezygnować z własnych pragnień na rzecz bliźniego.
Jezus mówiąc o miłości bliźniego, mówi, że jej miarą ma być miłość samego siebie. Ta zaś jest konsekwencją stwórczego aktu Bożego (jesteśmy obrazem Boga). Miłość samego siebie to pragnienie tego czego pragnie dla mnie Bóg, który zaprasza człowieka do pracy i wysiłku dla własnego dobra i szczęścia. Konsekwencją tego jest poszukiwanie i spełnianie woli Bożej.
W świetle Nowego Testamentu przykazanie miłości Boga i bliźniego zmienia swoja wymowę i kryterium miłości jest miłość, którą dał nam Jezus:
kochać miłością jaką Chrystus nas ukochał dzięki miłości Jezusa
w doświadczeniu wiary może nastąpić zjednoczenie z Chrystusem
Chrystus identyfikuje się z każdym człowiekiem (również z biednym i ubogim).
Jezus nadaje miłości chrześcijańskiej specyficzne cechy: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” (J13,34).
*3
Przykład:
Pracodawca regularnie oszukuje swoich pracowników na wypłacie, z drugiej strony regularnie oddaje część swoich zysków dla ośrodka dla bezdomnych. Odpowiedzcie, jak to się ma do omawianych przez nas przykazań?