SCENARIUSZ SPOTKANIA DZIECI Z GRUPY ,,KRASNALI” M.P. 11
Z DZIEĆMI Z M. PRZEDSZKOLA NR 6 W ZIELONEJ GÓRZE
I PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ.
Temat: LUBIMY BAJKI.
Opracowała: Mirosława Bajus
Cel ogólny:
Rozwijanie umiejętności współżycia z innymi poprzez nawiązywanie bliższych kontaktów z szerszą społecznością .
Cele szczegółowe:
nabywanie umiejętności kolejnego wypowiadania się podczas rozmów z cała grupą,
uczenie dzieci zgodnego współdziałania w zespole,
budzenie zaciekawienia literaturą dziecięcą poprzez słuchanie fragmentów bajek,
wdrażanie dzieci do uważnego słuchania poleceń nauczycielki i czytanego tekstu,
Środki dydaktyczne:
książki :dla dzieci i dla dorosłych, małe duże, dwie duże obręcze, odtwarzacz CD, płyta CD - tańce w kręgu nr 1, ilustracje z bajek: ,,Bajka o Sindbadzie Żeglarzu”, ,,Calineczka”, ,, Jaś i Małgosia”, ,,Księga Dżungli”, ,,Dzwonnik z Notre Dame”, ,,Kopciuszek”, ,,Pinokio”, ,,Kot w butach”, ,,Czerwony Kapturek”, ,,Królewna Śnieżka”, zagadki, miotła, rekwizyty z bajek: pantofelek, czerwona czapeczka, szarfy, medale, kolorowanki, cukierki.
Przebieg:
Powitanie gości. Zabawa ,,Poznajmy się” - dzieci poruszają się po sali maszerując w rytmie do muzyki odtwarzanej z CD, na przerwę w muzyce zatrzymują się i witają się z osobami, które stoją z prawej, lewej strony. Podają rękę i mówią swoje imię.
Zagadki wprowadzające do tematu spotkania
Dla gości. Dla ,,Krasnali”
Lubimy je słuchać. Ma dużo zapisanych stron,
Można je opowiadać i kolorowych obrazków.
lub czytać. Może być dla dzieci, dla dorosłych,
Występują w nich różne niezwykłe Kupujemy ją lub wypożyczamy.
postacie. (książka)
(bajki)
Konkurs ,,Z jakiej bajki są te obrazki?”
Każda grupa ma prezentowane obrazki pochodzące z różnych bajek. Zadaniem grup jest podanie tytułu bajki.
Dla gości: ,,Bajka o Sindbadzie Żeglarzu”, ,,Calineczka”, ,, Jaś i Małgosia”, ,,Księga Dżungli”, ,,Dzwonnik z Notre Dame”.
Dla ,,Krasnali”: ,,Kopciuszek”, ,,Pinokio”, ,,Kot w butach”, ,,Czerwony Kapturek”, ,,Królewna Śnieżka”.
Zabawa ruchowa: ,,Taniec z miotłą”. Dzieci dobierają się parami, jedno dziecko bez pary dostaje miotłę. Gdy muzyka gra wszyscy tańczą. Na przerwę w muzyce dziecko rzuca miotłę i dobiera sobie parę tak jak pozostałe dzieci. Kto nie znalazł pary tańczy z miotłą.
Zadania matematyczne. Segregowanie książek wg określonej cechy.
Dla gości: wg przeznaczenia.
Dla ,,Krasnali”: wg wielkości
Zabawa ruchowa ,,Zmieniamy się w bohaterów bajek”
Muzyka gra - dzieci się poruszają w jej rytmie.
gdy usłyszą bębenek - chodzą jak olbrzymy,
gdy usłyszą grzechotkę - poruszają się jak krasnale
gdy usłyszą kołatkę - brykają jak tygryski
,,Powiedz jaka to bajka”.
Dzieci słuchają fragmentów bajek opowiadanych przez naszego gościa panią bibliotekarkę Marzenę Wańtuch i podają tytuły.
,,Zagubione przedmioty”. Nauczycielka pokazuje dzieciom kolejno przedmioty, postacie (sylwety) ze znanych dzieciom bajek, a dzieci je nazywają albo podają z jakiej bajki pochodzą.
,,Naprowadź do przedmiotu”. Na końcu ustawionego toru leży rekwizyt z bajki. Jedno dziecko z zawiązanymi oczami po słownym naprowadzeniu kolegów musi dojść do rekwizytu.
Podziękowanie za wspólną zabawę i wręczenie dzieciom upominków w formie kolorowanek i cukierków oraz medali .
Ogłoszenie międzyprzedszkolnego konkursu przez panią bibliotekarkę pt. ,,Andersen mniej znany”.
Zwiedzanie przedszkola: oprowadzenie dzieci wraz z nauczycielkami po salach innych grup, oglądanie wystaw z pracami plastycznymi dzieci. Pożegnanie gości.
Zielona Góra 9.05.2005r.
Dla
Dzieci
Dla dorosłych
Małe
Duże
Super znawca bajek