Konspekt lekcji: 24
Data: 11.03.2003r
Dyscyplina: Pływanie
Temat: Nauczanie pracy nóg do stylu motylkowego
Klasa/płeć: III
Ilość uczniów: 10
Miejsce ćwiczeń: Pływalnia kryta
Czas: 45'
Przybory: deski pływackie
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń potrafi wykonać pracę nóg do stylu motylkowego
Motoryka: uczeń pracuje nad gibkością i siłą nóg
Wiadomości: uczeń poznał wiadomości na temat ewolucji stylu motylkowego
Akcent wychowawczy: uczeń współpracuje w grupie
Imię i nazwisko prowadzącego: Leszek Rus
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowa nie |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
1.Zorganizowanie grupy i sprawdze- nie gotowości do zajęć.
2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka.
|
1.Zbiórka i sportowe powitanie. 2.Sprawdzenie obecności - liczba ćwiczących i nie ćwiczących. 3.Sprawdzenie czystości uczniów pod kątem zasad BHP.
1. Podanie tematu. 2. Pokaz i objaśnienie. 3. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji - korzyści płynące z opanowania tematu.
Na lądzie: 1.Naprzemianstronne krążenie ramion w przód i w tył. 2.Skrętoskłony do prawej i lewej nogi. 3.Krążenie głowy, stawów nadgarstkowych i skokowych. 4.W opadzie - skłony tułowia w przód z pogłębianiem, do wyprostu. 5.W podporze leżąc przodem naprzemienne rzuty nóg w tył. 6.Przysiady - 10. 7.Siad prosty na ławeczce - nożyce poziome i pionowe. 8.Krążenie bioder 9.Podpór leżąc przodem - ruchy tułowia w górę i w dół. Przejście pod natrysk.
|
2'
2'
x 8 x 6 1' x 4 x 4 x 10 x 2 x 4 x 4
|
- w dwuszeregu - osoby niećwiczące siadają na ławce - kontrola stroju
-objaśnienia przez nauczyciela
- w rozsypce na brzegu pływalni
|
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności i rozwijanie zdolności twórczych. |
1.Dwie długości kraulem na grzbiecie i na piersiach - 20s. odpoczynku po każdej długości.
2.Z deską jedną długość nogi do grzbietu, drugą do kraula na piersiach. 3.Z deską nad kolanami „dokładanka” - praca ramion do grzbietu.
4.Z deską nad głową „dokładanka” do kraula na piersiach. 5.Z odbicia od dna basenu w przodzie, przeskoki przez drążek. 6.W staniu przy ścianie basenu,faliste ruchy tułowia w przód i w tył.
7.W leżeniu na piersiach, chwyt za ścianę basenu, delfinowy ruch bioder i nóg.
8.Poślizg pod wodą - „delfinowe” ruchy tułowia i nóg. 9.Z deską, ramiona w przodzie, „delfinowe” ruchy tułowia i nóg 10.Pływanie jednej długości na grzbiecie - wolnym tempem.
11.Druga długość grzbiet - ze zmiennym tempem. 12.Pływanie jednej długości ruchami nóg do kraula na piersiach oraz pracą jednego i następnie drugiego ramienia (wraz z oddechem). Druga długość pływanie kraulem ze zmienną prędkością.
13.Poślizg bokiem „delfinowe” ruchy tułowia i nóg. 14 .Poślizg bokiem, jedno ramie wzdłuż tułowia, drugie oparte na desce „delfinowe” ruchy tułowia i nóg.
|
2 x 25m
2 x 25m x 2
x 2 2' 1'
x 3
x 4 x 4 x 1
x 1 2 x 25m
x 3 x 3 |
- zwrócić uwagę na błędy popełniane przez uczniów.
- akcentować podwodną efektywną pracę ramion pod wodą.
- w rozsypce na płytkiej części pływalni - zwrócić uwagę na ruchy w stawach biodrowych i kolanowych
- zwracamy uwagę na pracę ramion
-pojedynczo i w równych odstępach
|
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1. Koreczki..
1. Zbiórka 2. Omówienie błędów. 3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących
1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym. 2. Sportowe pożegnanie.
|
2'
2'
1' |
|