SCENARIUSZ
opracowany przez Elżbietę Gałaj
nauczyciela Przedszkola Miejskiego nr 160 w Łodzi
TEMAT: „KOLORY W KROPLI WODY”
Cele dydaktyczne
Rozwijanie umiejętności koncentracji na własnych doznaniach i umiejętności wyrażania ich słowem
Rozwijanie twórczej ekspresji słownej wg ćwiczenia „Lista atrybutów”
Pogłębianie doświadczeń plastycznych.
Rozwijanie wyobraźni dziecka i inspirowanie go do wyrażania słowem własnych wyobrażeń na temat abstrakcyjnych prac plastycznych.
Cele operacyjne
Dziecko opisuje swoje odczucia przy zetknięciu z kroplą wody.
Potrafi podać własne określenie tęczy./przymiotnik/
Wie, że tęcza powstaje, gdy światło słońca przechodzi przez kropelki wody.
Tworzy pracę plastyczną rozdmuchując farbę na papierze.
Mówi o własnych wyobrażeniach na temat abstrakcyjnych prac plastycznych.
Pomoce dydaktyczne
Woda, spokojna muzyka, rysunek tęczy, definicja tęczy, brystol do malowania, zabarwiona na kolory podstawowe woda w naczyniach, pędzelki, słomki, piosenka” Podajmy sobie ręce”/ z repertuaru Domowego przedszkola./
Metody
Czynne: kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
Percepcyjne: obserwacji i pokazu
Słowne: rozmowy, opowiadania, instrukcje
Twórcze: abstrahowanie, przezwyciężenie przeszkód przez widzenie inaczej
Przebieg
1. „Co czujesz” - relaksacja
Dzieci siedzą w kręgu z zamkniętymi oczyma. Cicha, spokojna muzyka. Nauczyciel każdemu dziecku na czoło puszcz kropelkę wody wcześniej uprzedzając o tym dzieci.
Dzieci opisują swoje odczucia, gdy kropelka spływała im po twarzy.
Lista atrybutów - „Tęcza”
Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazek tęczy.
Dzieci wymieniają barwy. Mówią czy widziały kiedyś prawdziwą tęczę.
Lista atrybutów „Tęcza jest......” /Dzieci siedząc w kręgu wypowiadają się kolejno. Nie powinny powtarzać odpowiedzi kolegów/.
Jak powstaje tęcza?
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom jak powstaje tęcza /objaśnienie swoimi słowami na
podstawie definicji z Encyklopedii PWN - www.encyklopedia.pwn.pl /
Gdy promyk światła słonecznego przechodzi przez małe kropelki wody, które są w
powietrzu, zmienia kierunek i kolor. Gdy takich kropelek i promyków przez nie
przechodzących jest dużo w jednym miejscu powstaje tęcza. Tęcza pojawia się na
niebie zazwyczaj po deszczu. Gdyby nie było wody i deszczu nie byłoby więc takiego
pięknego zjawiska jak tęcza.
Zabawa ruchowa „Słonko i deszczyk”
Na sygnał „Słońce”- dzieci biegają na palcach.
Na sygnał „Deszczyk”- chowają się „pod daszek”/ dziecko przylega do ściany, pozycja wyprostowana, nogi złączone, głowa prosto/
5. Praca plastyczna.
Dzieci nanoszą na kartony kolorowe kropelki wody /pędzelkiem/ i rozdmuchują je za
pomocą słomki w fantazyjne kształty. Nauczyciel zwraca dzieciom uwagę na nowe
kolory powstające w wyniku łączenia się kolorów podstawowych.
6. „Co to jest, co ci to przypomina?” - wspólne oglądanie prac i wypowiedzi dzieci na
ich temat. Na koniec wypowiada się autor pracy i to on nadaje jej tytuł.
Zabawa kołowa ze śpiewem przy pierwszej zwrotce piosenki „Podajmy sobie
ręce”
PIOSENKA
Chociaż świat dokoła
Dziwny jest i wielki
/dzieci stoją w kole i szeroko rozkładają ręce, pokazując ogrom świata/
A my tacy mali, mali jak kropelki. /dzieci kucają na chwilę/
Ref. Podajmy sobie ręce / dzieci podają sobie ręce w kole i krążą w jedną stronę/
W zabawie i piosence
W ogródku przed domem
Na łące znajomej.
Podajmy sobie ręce / dzieci krążą w drugą stronę/
Przez burzę i przez tęczę
Pod gwiazdą daleką
Nad rzeczką i rzeką.